EN

27.09.2022, 18:05 Wersja do druku

Warszawa. Zbliża się 21 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł

Festiwal potrwa sześć dni - od 10 do 15 października. Odbywać się będzie w trzech miejscach, w programie znalazło się siedem spektakli - zapowiedziała we wtorek dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł (C/U) Edyta Kozak.

mat. organizatora

Inne aktualności

Edyta Kozak ogłosiła, że hasło tegorocznego festiwalu będzie brzmiało "Wolno Tańczyć". "Performatywność tego hasła jest rzeczywiście takim dodatkowym aspektem. Najpierw to hasło brzmiało Prawo do tańca i mieliśmy wrażenie, że jest takie suche" - wyjaśniła. "Z jednej strony to hasło oznacza oczywiście wolność, która przez ostatnie miesiące odmieniana była w różnych przypadkach i przywoływana w rozmaitych kontekstach. Ale dla mnie od momentu, kiedy to hasło powstało 5 miesięcy temu - ono cały czas działa, cały czas jest żywe" - mówiła.

Kozak podkreśliła, że program tego festiwalu "powstawał w trudnym okresie, na początku roku, gdy była jeszcze pandemia". "Do tego wszystkiego jeszcze przyszła wojna - i pojawiły się dodatkowe pytania: kto może opowiadać o horrorze wojny?, kto jest właścicielem tych narracji?, jak możemy my do tego się odnieść i w odpowiedzialny sposób odpowiedzieć?" - wyjaśniła.

"Myśląc o spektaklach, które pokazuję na festiwalu - zawsze myślę o przedstawieniach z obrzeży. To znaczy, że są to spektakle, które nie są obecne w miejskich i narodowych instytucjach kultury, które dopiero mogą i potem często wchodzą do takiego mainstreamu" - mówiła. "Zawsze mnie interesowała kultura niezależna, która jest bardziej taka szczera, szybciej reagująca na to, w jakim jesteśmy momencie w świecie; bardziej też intymna i indywidualna" - podkreśliła dyrektor artystyczna Festiwalu C/U.

"Festiwal potrwa sześć dni - od 10 do 15 października. Odbywać się będzie w trzech miejscach i podzielony został na trzy części. Jest część spektaklowa, część teoretyczna i część doświadczalna. Mamy siedem spektakli - trzy i pół z zagranicy i trzy i pół z Polski, bo jedno z przedstawień jest koprodukcją" - powiedziała Kozak

"Mamy też nowość. To jest zupełnie nowy obszar, który dopiero dotykamy, macamy. To jest Ameryka Południowa, spektakl Lavagem Alice Ripoll z zespołem Cia REC z Rio de Janeiro" - mówiła dodając, że tytuł przedstawienia oznacza "czyszczenie - koloru skóry, kontekstów historyczno-polityczno-kulturowych".

"Pokazujemy też spektakl, który nigdy jeszcze nie był w Polsce, Diany Niepce pt. Chodź, Diano (...) To jest taki manifest wolności, w której niepełnosprawność staje się normą" - powiedziała dyrektor artystyczna festiwalu. Wyjaśniła, że ta portugalska artystka siedem lat temu spadła z trapezu, co spowodowało uraz jej kręgosłupa. Według Edyty Kozak niepełnosprawność i "nienormatywność ciała" będzie jednym z kluczowych tematów Festiwalu C/U. Zapowiedziała też, że "z nowych obszarów tanecznych pojawi się Ukraina".

"W tym roku festiwal zagości na scenach STUDIO teatrgaleria, Komuny Warszawa oraz w siedzibie Instytutu Sztuki PAN. W programie znalazło się 7 spektakli, międzynarodowa konferencja naukowa, warsztaty, spotkania z artystami. Wystąpią artyści z Brazylii, Portugalii, Ukrainy oraz Polski" - napisano w zapowiedzi wydarzenia.

Kuratorką Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Wolne myśli: Prawo (do) tańca – konteksty estetyczne, kulturowe i polityczne", która odbędzie się 12 października w godz. 10-18 w Instytucie Sztuki PAN jest Joanna Szymajda.

Festiwalowi będą też towarzyszyć w siedzibie Komuny Warszawa warsztaty, które poprowadzą Dominik Więcek i Joanna Pędzisz (10 października) oraz Anna Godowska i Sławomir Krawczyński (11-12 października). Z kolei w foyer STUDIO teatrgalerii przed spektaklami odbywać się będą trzydziestominutowe "Wolne tańce. Rozgrzewki ruchowe", które poprowadzą Portugalka Diana Niepce, Dominik Więcek i Ukrainka Olga Dukhovnaya.

Szczegółowy program 21. Festiwalu C/U i więcej informacji o spektaklach znaleźć można na stronie: cialoumysl.pl.

Na kanałach społecznościowych i kanale YouTube Festiwalu C/U udostępniony zostanie cykl esejów o tańcu pt. "Wolne słowa" oraz rejestracje pospektaklowych spotkań z artystami.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja C/U. Wydarzenie zostało dofinansowane przez m.st. Warszawa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

PAP