Festiwal potrwa sześć dni - od 10 do 15 października. Odbywać się będzie w trzech miejscach, w programie znalazło się siedem spektakli - zapowiedziała we wtorek dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł (C/U) Edyta Kozak.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
Edyta Kozak ogłosiła, że hasło tegorocznego festiwalu będzie brzmiało "Wolno Tańczyć". "Performatywność tego hasła jest rzeczywiście takim dodatkowym aspektem. Najpierw to hasło brzmiało Prawo do tańca i mieliśmy wrażenie, że jest takie suche" - wyjaśniła. "Z jednej strony to hasło oznacza oczywiście wolność, która przez ostatnie miesiące odmieniana była w różnych przypadkach i przywoływana w rozmaitych kontekstach. Ale dla mnie od momentu, kiedy to hasło powstało 5 miesięcy temu - ono cały czas działa, cały czas jest żywe" - mówiła.
Kozak podkreśliła, że program tego festiwalu "powstawał w trudnym okresie, na początku roku, gdy była jeszcze pandemia". "Do tego wszystkiego jeszcze przyszła wojna - i pojawiły się dodatkowe pytania: kto może opowiadać o horrorze wojny?, kto jest właścicielem tych narracji?, jak możemy my do tego się odnieść i w odpowiedzialny sposób odpowiedzieć?" - wyjaśniła.
"Myśląc o spektaklach, które pokazuję na festiwalu - zawsze myślę o przedstawieniach z obrzeży. To znaczy, że są to spektakle, które nie są obecne w miejskich i narodowych instytucjach kultury, które dopiero mogą i potem często wchodzą do takiego mainstreamu" - mówiła. "Zawsze mnie interesowała kultura niezależna, która jest bardziej taka szczera, szybciej reagująca na to, w jakim jesteśmy momencie w świecie; bardziej też intymna i indywidualna" - podkreśliła dyrektor artystyczna Festiwalu C/U.
"Festiwal potrwa sześć dni - od 10 do 15 października. Odbywać się będzie w trzech miejscach i podzielony został na trzy części. Jest część spektaklowa, część teoretyczna i część doświadczalna. Mamy siedem spektakli - trzy i pół z zagranicy i trzy i pół z Polski, bo jedno z przedstawień jest koprodukcją" - powiedziała Kozak
"Mamy też nowość. To jest zupełnie nowy obszar, który dopiero dotykamy, macamy. To jest Ameryka Południowa, spektakl Lavagem Alice Ripoll z zespołem Cia REC z Rio de Janeiro" - mówiła dodając, że tytuł przedstawienia oznacza "czyszczenie - koloru skóry, kontekstów historyczno-polityczno-kulturowych".
"Pokazujemy też spektakl, który nigdy jeszcze nie był w Polsce, Diany Niepce pt. Chodź, Diano (...) To jest taki manifest wolności, w której niepełnosprawność staje się normą" - powiedziała dyrektor artystyczna festiwalu. Wyjaśniła, że ta portugalska artystka siedem lat temu spadła z trapezu, co spowodowało uraz jej kręgosłupa. Według Edyty Kozak niepełnosprawność i "nienormatywność ciała" będzie jednym z kluczowych tematów Festiwalu C/U. Zapowiedziała też, że "z nowych obszarów tanecznych pojawi się Ukraina".
"W tym roku festiwal zagości na scenach STUDIO teatrgaleria, Komuny Warszawa oraz w siedzibie Instytutu Sztuki PAN. W programie znalazło się 7 spektakli, międzynarodowa konferencja naukowa, warsztaty, spotkania z artystami. Wystąpią artyści z Brazylii, Portugalii, Ukrainy oraz Polski" - napisano w zapowiedzi wydarzenia.
Kuratorką Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Wolne myśli: Prawo (do) tańca – konteksty estetyczne, kulturowe i polityczne", która odbędzie się 12 października w godz. 10-18 w Instytucie Sztuki PAN jest Joanna Szymajda.
Festiwalowi będą też towarzyszyć w siedzibie Komuny Warszawa warsztaty, które poprowadzą Dominik Więcek i Joanna Pędzisz (10 października) oraz Anna Godowska i Sławomir Krawczyński (11-12 października). Z kolei w foyer STUDIO teatrgalerii przed spektaklami odbywać się będą trzydziestominutowe "Wolne tańce. Rozgrzewki ruchowe", które poprowadzą Portugalka Diana Niepce, Dominik Więcek i Ukrainka Olga Dukhovnaya.
Szczegółowy program 21. Festiwalu C/U i więcej informacji o spektaklach znaleźć można na stronie: cialoumysl.pl.
Na kanałach społecznościowych i kanale YouTube Festiwalu C/U udostępniony zostanie cykl esejów o tańcu pt. "Wolne słowa" oraz rejestracje pospektaklowych spotkań z artystami.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja C/U. Wydarzenie zostało dofinansowane przez m.st. Warszawa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.