EN

21.08.2021, 08:39 Wersja do druku

USA. Retrospektywny przegląd filmów Andrzeja Munka w Nowym Jorku

Inne aktualności

Siedem zrekonstruowanych cyfrowo filmów Andrzeja Munka zostanie wyświetlonych w Lincoln Center. Dzieła jednego z twórców Polskiej Szkoły Filmowej będą pokazane w Nowym Jorku w ramach "wirtualnej retrospektywy" reżysera od piątku - napisano na Twitterze Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).

"Film at Lincoln Center (FLC) – jedna z ważniejszych amerykańskich instytucji kultury, znana z organizacji Nowojorskiego Festiwalu Filmowego – przygotuje wirtualną retrospektywę filmów Andrzeja Munka. Produkcje jednego z twórców Polskiej Szkoły Filmowej będą prezentowane od 20 sierpnia br." - czytamy w informacji na stronie PISF-u.

Jak wyjaśniono, "w wirtualnym kinie FLC wyświetlonych zostanie siedem zrekonstruowanych cyfrowo filmów reżysera: Błękitny krzyż (1955), Kierunek – Nowa Huta! (1951), Człowiek na torze (1956), Eroica (1957), Zezowate szczęście (1960), Pasażerka (1963) i Spacerek staromiejski (1958)".

"Wybór Munka jest nieprzypadkowy, w tym roku przypada bowiem 60. rocznica jego tragicznej śmierci. Nie umknęło to uwadze nie tylko włodarzom Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, ale również organizatorom 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, którzy postanowili uhonorować reżysera poprzez otwarcie festiwalu jednym z najważniejszych jego filmów – Zezowatym szczęściem" - napisano.

Przypomniano, że Andrzej Munk otrzymał pośmiertną nagrodę za całokształt na Festiwalu Filmowym w Cannes (1964), a "jego artystyczny wpływ widoczny jest w twórczości polskich filmowców, m.in. Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego i Jerzego Skolimowskiego".

Jak zaznaczono, "możliwość obejrzenia filmów w wirtualnym kinie FLC kosztuje – w pakiecie – 20 USD".

Organizatorami retrospektywy są Tyler Wilson i Tomek Smolarski z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne