18.09.2021, 09:40 Wersja do druku

USA. Nie żyje wielka gwiazda Hollywood. Jane Powell miała 92 lata

Inne aktualności

Jane Powell zmarła w swoim domu w Wilton w stanie Connecticut, w wieku 92 lat. Pisze Barbara Hollender w Rzeczpospolitej.

W latach 40. i 50. była gwiazdą hollywoodzkich musicali, tańczyła z Fredem Astairem, zaśpiewała „Buttons and Bows” na balu inauguracyjnym prezydenta Harry'ego S. Trumana.

Urodziła się 1 kwietnia 1929 roku jako Suzanne Lorraine Buwood, gdzie podpisała kontrakt z Metro-Goldwyn-Mayer. Stała się tam gwiazdą musicali, wystąpiła m.in. w „Randce z Judy”, „Nancy jedzie do Rio”. W 1954 roku, gdy rozchorowała się Judy Garland, zajęła jej miejsce u boku Freda Astaire’a w filmie „Królewskie weselu”. W latach 50, wystąpiła jeszcze w „Siedmiu narzeczonych dla siedmiu braci” , „Atenie”, „Z głębi serca”, „Całej naprzód”. Ale powoli zaczęła wyrastać ze swojego wizerunku „dziewczyny z sąsiedztwa”. W jednym z wywiadów powiedziała: „Nie zostawiłam kina, to kino zostawiło mnie”.

Zwróciła się wówczas ku telewizji, gdzie zyskała dużą popularność{ grała w filmach telewizyjnych, serialach, miała nawet własny program „The Jane Powell Show”. Pod koniec lat 70. występowała w „Statku miłości” i „Fantasy Island”. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w 2002 roku, w serialu „Prawo i porządek: sekcja specjalna”, gdzie zagrała mieszkankę domu opieki, w którym opiekunowie znęcają się nad starszymi podopiecznymi. Powell grała też w teatrze.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nie żyje wielka gwiazda Hollywood. Jane Powell miała 92 lata

Źródło:

Rzeczpospolita online

Link do źródła

Autor:

Barbara Hollender

Data:

17.09.2021 09:17