EN

6.05.2024, 19:12 Wersja do druku

Kraków. Maj w Teatrze Praska 52

W majowym repertuarze między innymi „Narzeczony mojej żony”, „Napis” i „Kosztowny romans”.

mat. teatru

Jan Jakub Należyty
NARZECZONY MOJEJ ŻONY
Komedia małżeńska

Krótki opis spektaklu - piórem jego Twórców:
Najnowsza komedia Jana Jakuba Należytego –
- prapremiera w Teatrze Praska 52! 
Jadwiga i Zygmunt - sfrustrowana żona w pretensjach, niezadowolony mąż. Stare (nie) dobre małżeństwo. Po latach nieudanego związku już nic nie muszą. Nie muszą okazywać sobie czułości, nie muszą dbać o siebie nawzajem, nie muszą być dla siebie mili, ale za to wszystko mogą. Mogą się nie szanować, prowokować awantury i mieć sobie za złe. Dopiero niespodziewana wizyta byłego partnera Jadwigi diametralnie zmienia rzeczywistość małżonków. Arcyzabawne dialogi, niespodziewane zwroty akcji to znak firmowy Jana Jakuba Należytego, autora takich hitów komediowych jak „Trzy razy łóżko”, „Viagra i chryzantemy” czy „Andropauza – czyli Męska rzecz być z kobietą”. Zapraszamy na komediową prapremierę.

PRAPREMIERA: 18 listopada 2023
PREMIERA: 19 listopada 2023
Czas: 1h 20 min.

OBSADA:
JADWIGA – EWA ROMANIAK
JADZIA, córka Jadwigi i Zygmunta – JULIANA KLIMENKO
ZYGMUNT, mąż Jadwigi – JAN JAKUB NALEŻYTY
EUSTACHY, gość - JAN KORWIN – KOCHANOWSKI
REŻYSERIA: JAN KORWIN – KOCHANOWSKI, JAN JAKUB NALEŻYTY

Gerald Sibleyras
NAPIS

Komedia francuska

Krótki opis spektaklu - piórem jego Twórców:
Krakowska Scena Klasyczna ma zaszczyt przedstawić Państwu „Napis" Gerarda Sybleyrasa. Czy wszyscy już przywykliśmy do napisów na murach, ścianach, do piktogramów? Sympatyczne serca przebite strzałą, inicjały z WM niech sobie będą...
A szubienice z dyndającymi symbolami...
Malowane obelgi białą, czerwoną albo czarną farbą, sprayem,
wydrapywane nożem na drzwiach oblewanych farbą.
Niesione na transparentach, skandowane rytmicznie! 
Napisy chamskie, wulgarne, nienawistne, piętnujące, skierowane do .... INNYCH??? Nawet zamazywane wstydliwie wyzierają spod warstw starej farby. Zobaczmy jak jest gdzie indziej. Zabierzemy Państwa do Paryża!
Ale już nie z czasów Moliera, to współczesna stolica mody, tolerancji, poprawności politycznej !!! Czy aby na pewno?
Wprowadzający się lokatorzy do NASZEJ kamienicy wzbudzają sympatyczną ciekawość, ale i bywają wzięci na języki, jako NOWI.
Paryżanie odmienieni pokłosiem Wielkiej Rewolucji, obywatele świata, kroczący w awangardzie postępu i multi-kulti, pouczający ustami swoich polityków inne narody, czy ONI zdadzą egzamin w mikro skali, w sytuacji 1:1 ? I co z tego wyniknie dla NAS ? Sprawdźmy zatem czego się spodziewać od pokolenia Tych, których przodków MY uczyliśmy jeść widelcami. Zapraszamy na szaro-burą francuską komedię z
gwarantowaną dawką czarnego humoru !

Czas: 1h 20 min.

Autor: Gerald Sibleyras
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Jan Korwin – Kochanowski

Występuje: Krakowska Scena Klasyczna

Obsada: Aneta Gierat, Sylwia Chludzińska, Elżbieta Mielnik, Jakub Reizer, Paweł Brandys / Mateusz Dewera, Daniel Piskorz

Molier
POCIESZNE WYKWINTNISIE
Komedia

Krótki opis spektaklu - piórem jego Twórców:

„Pocieszne Wykwintnisie" to najbardziej znienawidzona przez Francuzów molierowska sztuka. Dlaczego? Ostrze satyry godzi w prowincję, a ściślej w „ prowincjałki" – ich bezguście, pęd za modą, ale też piętnuje zadzieranie nosa tych ze stolicy...Wieczny podział na lepszy i gorszy
sort! Paryżanie i pogardzana reszta. To świat, w którym nie można być sobą, „trza" przywdziać maskę kogoś lepszego. Jakże daleko jeszcze tym Francuzom do „wolności równości i braterstwa" Ale czy tylko im?

Czas: 1h 10 min.
Obsada:
Magdusia- Aneta Gierat
Kasia - Magdalena Chalewicz/ Justyna Filipowicz/ Agnieszka Pudło
Markiz de Mascarille - Jakub Reizer
Gorgoni - Paweł Brandys / Marek Wolny
Wicehrabia de Jodelet - Daniel Piskorz
La Grange - Patryk Brzoza / Andrzej Skowron
Du Croisy - Jakub Wierzejski 
Maryśka - Zuzanna Gac 
Reżyseria: Jan Korwin-Kochanowski

Jan Brzechwa, Marian Hemar

KOSZTOWNY ROMANS

Komedia dla raczej dorosłych

Krótki opis spektaklu - piórem jego Twórców:
"Pąsowa suknia", "Kosztowny romans" i "Niedokończona symfonia" jednoaktówki dorosłego Jana Brzechwy i Mariana Hemara. "Powróćmy jak za dawnych lat, w zaczarowany bajek świat...." Lata trzydzieste XX wieku - szampan, muzyka, czarujące kobiety w oszałamiających toaletach i eleganccy dżentelmeni.... Szalone noce w Adrii i Małej Ziemiańskiej...Powroty nad ranem...
Gorące uczucia, a jak kłótnie to na zabój. Komediowy wieczór

dla dorosłych z niespodziankami godnymi przedwojennych czasów !!!


Czas: 1 h 10 min.
Reżyseria. Jan Korwin – Kochanowski

Występuje: Krakowska Scena Klasyczna

Obsada: Aneta Gierat, Sylwia Chludzińska, Justyna Filipowicz / Agnieszka Pudło, Paweł Brandys/Marek Wolny, Daniel Piskorz

KRAJOWA SCENA KOMEDII dell'ARTE
w TEATRZE PRASKA 52
Trupa KOMEDIANTY

ZAN TEMPESTA

Krótki opis spektaklu - piórem jego Twórców:

Jest rok 1601. Włoski zespół komedii dell’arte stacjonuje na przedmieściach Londynu, przyniesiony tam raczej wiatrem przymusu niż chęci. Pomimo starań nie udaje się im zdobyć widzów. Co więcej – część trupy zniechęcona niepowodzeniami rejteruje i przechodzi do angielskich zespołów, zabierając ze sobą resztę pieniędzy. Wśród pozostałej garstki wzbierają emocje spotęgowane tajemnicą, którą nosi w sobie szef trupy – Zan Tempesta. Włoscy komedianci rzucają wszystko na jedną szalę, postanawiając stworzyć taki spektakl, który spodoba się londyńskiej publiczności. Próbują zatem wykorzystać to, co obecnie najlepiej odpowiada jej gustom, czyli wątki charakterystyczne dla sztuk Szekspira.

Trupa KOMEDIANTY, inaczej niż zazwyczaj, proponuje opowieść o artystach – ubraną wprawdzie w kostium historyczny, ale niezmiennie aktualną. Wszak artyści wciąż borykają się z tymi samymi problemami – czy to natury finansowej, czy też krytyki ze strony znawców tematu. Ważnym elementem tej historii będzie także kwestia kobiety-aktorki. Komedia dell’arte jako pierwsza wprowadziła aktorki na scenę, a ich obecność wzbudzała wiele emocji – od zachwytu po agresję.

Występują:
Francesca - Agnieszka Cianciara –Fröhlich (capocomico)
Zan Tempesta - Jonathan Fröhlich
Vincenza - Katarzyna Gazdowicz
Guido - Łukasz Łęcki
Alvaro /muzyk/ - Grzegorz Guzik (gościnnie)
Scenariusz: Agnieszka Cianciara –Fröhlich, Łukasz Łęcki
Muzyka: Marcin Mendera - Ziemiński
Scenografia: Izabella Czarnecka, Jonathan Fröhlich
Maski: Jonathan Fröhlich
Kostiumy: Ludwika Gorgoń
Choreografia: Krzysztof Antkowiak

Czas: ok. 1,5 h
Prapremiera: 23 lutego 2024 r.
Premiera: 24 lutego 2024 r.

KRAJOWA SCENA KOMEDII DELL’ARTE W TEATRZE PRASKA 52:
Powstała z inicjatywy Teatru Praska 52 i Studio Dono w maju roku 2016. To jedyna taka scena w Polsce, oferująca stałe spotkania ze sztuką rodem z szesnastego wieku. W jej ramach działa Trupa KOMEDIANTY tworząc spektakle według wszelkich prawideł włoskiej komedii, począwszy od prawdziwych skórzanych masek po zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów intrygę. To połączenie formy liczącej kilka wieków ze współczesnymi skojarzeniami, odniesieniami i spostrzeżeniami czyni tę sztukę nie tylko aktualną, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjną.

Trupa KOMEDIANTY

GINO I SUZI. KUCHARZE

Komedia familijna

Spektakl dla dzieci i dla całej rodziny!

Spektakl zdobył nagrodę Złotego Słonecznika 2023, w kategorii sztuki wizualne!


Krótki opis spektaklu, piórami jego Twórców:

Gino i Suzi, sympatyczna komediowa para, powraca tym razem jako szefowie kuchni! W ich wytwornej restauracji gotuje się w rytmie swingu, aby zadowolić wymagające podniebienia gości. Jednak pewnego dnia, jak to czasami bywa, czar doskonałej kuchni pryska. Nowe, zaskakujące w swoim pojawieniu się zamówienie, choć z pozoru proste, staje się dla nich prawdziwym wyzwaniem. Kolejne próby ratowania potrawy kończą się fiaskiem, a wszystko zmierza do kulinarnej klęski. Czy wyjdą cało z tych zmagań i co uratuje ich od gastronomicznej kompromitacji? Komediowy galimatias pełen gagów, zabawnych zawirowań, wykwintnych dań, smaków, zapachów, dźwięków i kolorów trzyma widza przyklejonego do patelni, aż do samego końca. 

Reżyseria: Agnieszka Cianciara – Fröhlich
Występuje: Trupa Komedianty
Obsada:
Agnieszka Cianciara –Fröhlich
Jonathan Fröhlich

Czas: ok. 1 h

Eugéne Ionesco
ŁYSA ŚPIEWACZKA
Komedia absurdalna

Krótki opis spektaklu - piórem jego Twórców:

„Łysa śpiewaczka”, wbrew pozorom, nie opowiada tragicznej historii o piosenkarce, która nagle wyłysiała. Cóż… o niej wiemy tylko tyle, że wciąż tak samo się czesze.
W takim razie czym jest pierwsza sztuka napisana przez Eugène’a Ionesco? I czy podręcznik do nauki języka angielskiego może zainspirować do napisania utworu dramatycznego? Z całą pewnością!
Sztuka jest nieoczywistym spojrzeniem na relacje międzyludzkie. Teatr Eugène’a Ionesco wprowadza postaci, zamieszkujące świat, w którym nie istnieją racjonalność i czasoprzestrzeń.
Autor „Łysej śpiewaczki” odczuwa złośliwą przyjemność z obnażania pustoty dialogów, która sprawia, że świat przedstawiony wypełnia „nonsens” i rozmontowane relacje międzyludzkie. Tutaj króluje paradoks i bezsens – choć komunikacja zajmuje w nim całą przestrzeń, to de facto nie mówi się już o niczym istotnym. Czyż nie przypomina to i naszej rzeczywistości?
Powstała prawie 75 lat temu sztuka „Angielski miło, łatwo i przyjemnie” miała być tylko żartem – stała się jednak jedną z najczęściej granych sztuk. Dzięki faux pas, popełnionemu przez jednego z aktorów podczas prób w 1950 r., tytuł został zmieniony na słynną „Łysą śpiewaczkę”.
Jej wystawienie dało początek jednemu z najbardziej ekscentrycznych nurtów dramaturgii – teatrowi absurdu. Co ciekawe, w czasach, kiedy postawała, dominującym modelem rozrywkowym był teatr bulwarowy, oparty na szmirze i sztampach. „Łysa śpiewaczka” stała się odpowiedzią i niezgodą na status quo ówczesnego teatru.
Twórca absurdu przeprowadził genialny eksperyment nad językiem, stosunkiem do akcji i postaci. Jest to, jak sam autor nazywa „antysztuka”, prawdziwa parodia sztuki, bez szczególnych ambicji ideologicznych, w której moc szyderstwa spiera się z tradycją i bawi do dziś!
Poczujcie ducha absurdu unoszącego się nad szacownym Krakowem i okolicą!

Czas: 1 godz. 15 min.

Na „Łysą Śpiewaczkę” w reż. Jana Korwin-Kochanowskiego zapraszają aktorzy: Sylwia Chludzińska/ Natalia Pietrasz i Jakub Wierzejski (państwo Smith), Aneta Gierat i Jakub Reizer (państwo Martin), Katarzyna Gawenda/ Maria Kopiec (służąca Mary) i Daniel Piskorz (strażak).
Spotkajmy się w Teatrze Praska 52!

VIIIAleksander Gelman
ŁAWECZKA
Komediodramat

Krótki opis spektaklu - piórem jego Twórców:

Ona, to rozchwiana emocjonalnie kobieta po przejściach poszukująca prawdziwej miłości. Marzy o mężczyźnie, z którym będzie mogła stworzyć stabilny i poważny związek. On, to podrywacz i bawidamek, który szuka miłosnych przygód na chwilę. Co ich łączy? Co ich dzieli? Co wyniknie z ich spotkania? Spektakl opowiada o ludzkich pragnieniach, kłamstwach, o naiwności, rezygnacji z marzeń, strachu przed samotnością i poszukiwaniu miłości.

Czas: 1 h 30 min.
Tytuł oryginalny: Skamiejka
Przekład: Jerzy Koenig
Występują: Sylwia Chludzińska, Marek Wolny
Reżyseria: Marek Wolny
Scenografia: Ryszard Wiechowski
Lektor: Jakub Kosiniak
Głosy kobiet: Agnieszka Kaczorowska - Żydek, Paulina Turek, Paulina Kostaś
Muzyka: Krzysztof Wolny
Wykonanie preludium dla lutni J.S. Bacha, opracowanie E. Kerdeli: Anna Chludzińska - harfa
PRAPREMIERA w TEATRZE PRASKA 52 - 15 października 2021 r.

Inne aktualności

TEATR PRASKA 52
REPERTUAR MAJ 2024

9 maja (czwartek) godz. 19.00

NARZECZONY MOJEJ ŻONY

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

10 maja (piątek) godz. 19.00

NAPIS

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

11 maja (sobota) godz. 19.00

NAPIS

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

12 maja (niedziela) godz. 19.00

POCIESZNE WYKWINTNISIE

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

16 maja (czwartek) godz. 19.00

KOSZTOWNY ROMANS

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

17 maja (piątek) godz. 19.00

NARZECZONY MOJEJ ŻONY

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

18 maja (sobota) godz. 19.00

ZAN TEMPESTA

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

19 maja (niedziela) godz. 19.00

ZAN TEMPESTA

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

23 maja (czwartek) godz. 19.00

KOSZTOWNY ROMANS

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

24 maja (piątek) godz. 19.00

ZAN TEMPESTA

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

25 maja (sobota) godz. 19.00

ZAN TEMPESTA

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

26 maja (niedziela) godz. 16.00

GINO i SUZI. KUCHARZE

Bilety: 30 PLN

26 maja (niedziela) godz. 19.00

ŁYSA ŚPIEWACZKA

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

30 maja (czwartek) godz. 19.00

NARZECZONY MOJEJ ŻONY

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

31 maja (piątek) godz. 19.00

ŁAWECZKA

Bilety: 60 PLN, 40 PLN | *50 PLN, 30 PLN

* Dla posiadaczy kart lojalnościowych Centrum Kultury Podgórza –
„Podgórze w Kulturze” lub „Karta Seniora”, bilety na wszystkie spektakle w cenach: 50 PLN, 30 PLN

TEATR PRASKA 52 zastrzega sobie możliwość zmiany repertuaru.

Źródło:

Materiał nadesłany