EN

6.05.2024, 13:50 Wersja do druku

Warszawa. Prace artystów i artystek z Haiti w Galerii STUDIO

Motywem przewodnim najnowszej wystawy „Opór motyla: Haiti” w Galerii STUDIO (kuratorki: Katarzyna Prokesz i Maria Prokesz) jest duchowość przejawiająca się w kilku aspektach haitańskiego życia społecznego – religii, tworzeniu wspólnoty, zaangażowaniu politycznym czy kontakcie z naturą.

fot. Ronald Mevs, bez tytułu, 2020

Na wystawie (wernisaż: 15 maja, wystawa potrwa do 21 lipca) obok prac haitańskich pokazywane są również dzieła współcześnie tworzących polskich artystek i artystów, jak i obiekty z kolekcji galerii. Obrazują one podobne zjawiska obecne również w naszej kulturze nie odnosząc się bezpośrednio do Haiti; ilustrując m.in. tematykę tańca, rytuału i mocy płynącej z kolektywnego działania, prezentujemy dzieła silnie związane z religią, w szczególności haitańskim vodou, a także bardziej świecką perspektywę tradycyjnych polskich tańców ludowych i towarzyskich. 

Do uczestnictwa w wystawie zaproszono osoby pochodzenia haitańskiego mieszkające w diasporze. Lokalna perspektywa haitańska przedstawiona jest w pracach powstałych w Haiti na przełomie XX i XXI wieku znajdujących się obecnie w polskich kolekcjach. Artyści i artystki na wystawie: Sergine André, Paweł Baśnik, Wesner Bazile, Karolina Breguła, Thermidor Buffon, Jean-Ulrick Désert, Jan Dobkowski, Préfète Duffaut, Lochard Duval, André Eugène, Lafortune Félix, Pascal Fleurantin, Krzysztof Franaszek, Sasha Huber, Saincilus Ismaël, Piotr Janas, Jean-Baptiste Jean Joseph, Katarzyna Korzeniecka, Paul Lionel (O’Nel), Vil Mackenzy, Ramphis Magloire, Ronald Mevs, Pascale Monnin, Jean Monrose, André Normil, Nkulu V. de Paul, Ernst Payen, André Pierre, Jacques Pierre (Ti Boubout), Augustin Pierre Sylvain (Payas), Prospère II Redji, Petri Saarikko,  Louisianne Saint Fleurant, Jonasz Stern, Iza Tarasewicz, Olga Wolniak, Frantz Zéphirin. 

Wydarzenia towarzyszące wystawie: oprowadzanie artystki Pascale Monnin (18 maja 2024 godz. 12.00), Noc Muzeów (18 maja 2024 godz. 20.00-24.00) i oprowadzanie kuratorskie Marii Prokesz (25 maja 2024 godz. 14.00).

Na afiszu teatralnym w maju:

- multimedialne widowisko „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie” w reżyserii Natalii Korczakowskiej opowiadające historię z wielu perspektyw, przez wielu narratorów. Spektakl na podstawie opowieści dokumentalnej Wojciecha Tochmana „Historia na śmierć i życie” podważa nasze stereotypowe myślenie o osobach znienawidzonych i wyłączonych ze społeczeństwa (3, 4, 5 maja z angielskimi napisami). W ramach działań społecznych wokół spektaklu Korczakowskiej zespół teatru prowadzi warsztaty teatralne dla kobiet w Areszcie Śledczym na Grochowie koordynowane przez Dział Edukacji i Projektów Społecznych. Projekt ten finansuje m.st. Warszawa,

- baśniowy musical biograficzny „Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z librettem Klaudii Hartung-Wójciak i autorki książki Marii Peszek to nieobliczalna, rozwiązła i czuła medytacja pustki, ciała, miłości, Polski kiedyś i dziś, świętych, puszczania bąków, beznadziei i śmierci z muzyką Andrzeja Smolika i Marii Peszek. To wyprawa Jana i Marii Peszków i zespołu STUDIO przez mroźne noce „zimy stulecia”, odległe bagniska, puste kościoły, ekstazy, kryzysy życiowe i twórcze, mrok zamku Zbójniczki i osiedla Teofilów oraz przez inne niegodziwe miejsca ze scenografią i kostiumami Aleksandry Wasilkowskiej oraz choreografią Barbary Olech i samego reżysera. W warszawskiej premierze zobaczymy również: Małgorzatę Bielę (gościnnie), Dominikę Biernat, Tomasza Nosinskiego, Monikę Obarę, Marcina Pempusia, Sonię Roszczuk, Mateusza Smolińskiego, Monikę Świtaj, Martę Ziębę i Ewelinę Żak, aktorom towarzyszyć będą tancerze Darek Kowalewski i Marcel Zawadzki oraz zespół instrumentalny w składzie: Jacek Kita, Piotr Wróbel, Jakub Szydło (7, 8, 9 maja). Spektakl jest koprodukcją STUDIO z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Krakowska premiera: 21 września 2024,

fot. mat. Metropolitan Opera

- ostatnia transmisja w ramach siedemnastego sezonu cyklu The Met: Live in HD 2023/24 (po raz 13. w STUDIO). Dyrygentka Xian Zhang poprowadzi barwną produkcję „Madama Butterfly” Anthony’ego Minghelli, która od premiery w 2006 roku, inaugurującej dyrekcję Petera Gelba, zagrana została ponad 100 razy (11 maja),

- niezwykła produkcja „Piękny początek” w reżyserii Roba Wasiewicza na podstawie tekstu Darii Sobik i osób występujących w spektaklu przygląda się temu, co mogłoby być, gdyby ikonicznym postaciom filmowym przyjrzeć się bliżej, niż pozwala na to hollywoodzka kamera. Twórcy spektaklu poruszają wątki z filmów takich jak „Armageddon”, „Titanic” „Twister” i „Interstellar”, które napędzają narracje katastroficzne (przed spektaklem 11 maja Starter teatralny prowadzony przez Stanisława Godlewskiego, 12 maja),

- miłośnicy Kubricka i Lema będą zachwyceni. Po zagranicznych pokazach wraca do STUDIO spektakl „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego oparty na powieści współczesnej duńskiej autorki, Olgi Ravn. Akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, na statku kosmicznym, na którym przebywają ludzie i humanoidalne roboty (16, 17, 18, 19 maja) w Warszawie, a następne pokazy już w Brnie podczas 15th Theatre World Brno (27, 28 maja),

- w swoim mistrzowskim monodramie Stara kobieta wysiaduje”, który premierę w STUDIO miał w 1988 roku, powraca Irena Jun. Z postaci Starej kobiety, aktorka i reżyserka, uczyniła cały kosmos spektaklu. Warto się z nią spotkać i jej wysłuchać – nie tylko po to, by odkryć jak zaskakująco aktualnie wybrzmiewa dzisiaj tekst Tadeusza Różewicza (18, 19, 21, 22 maja).

Ponadto gościnnie w Studio pokazane zostaną: opowieść Papugi” w reżyserii Tadeusza Łysiaka o dwóch młodych dziewczynach pozornie sobie bliskich (10, 14 maja) oraz premiera opowieści „Klif” o sile delikatności i trwaniu mimo przeciwieństw w choreografii Jakuba Mędrzyckiego (24 maja) w ramach trzyletniej współpracy STUDIO z Teatr Tańca B’cause Dance Company. W ramach wydarzeń edukacyjnych STUDIO zaprasza na zajęcia w kręgach prowadzonych przez Grupę Performatywne Chłopaki (8, 9 maja) oraz zwiedzanie magazynów z sesją portretową z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka (25 maja). 

Natomiast teatralną adaptację powieści Olgi Tokarczuk Empuzjon” w maju zobaczymy w KatowicachReżyser i autor adaptacji, Robert Talarczyk, sięgnął po „horror przyrodoleczniczy” noblistki, by zajrzeć tam, gdzie czają się nasze najbardziej uśpione lęki (10, 11, 12 maja).  

W maju nakładem STUDIO ukaże się książka „5000 wieczorów w operze” czyli wspomnienia legendarnego dyrektora Metropolitan Opera - Rudolfa Binga pod redakcją Jacka Marczyńskiego. Wydanie będzie zawierać teksty związane z historią tej instytucji i poruszające m.in. dzieje polskich inscenizacji w Metropolitan w XX i XXI wieku, od „Manru” Paderewskiego do współczesnych inscenizacji Mariusza Trelińskiego. Podczas premiery książki odbędzie się koncert kameralny przygotowany przez Akademię Operową Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (27 maja)

Z myślą o widzach o skromniejszych zasobach finansowych trwa akcja promocyjna „Stać Cię na teatr”. Specjalne oferty dla publiczności czekają w newsletterze STUDIO, wystarczy się tylko zapisać.

STUDIO teatrgaleria

Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne