EN

9.11.2023, 08:33 Wersja do druku

USA. „Chopin wśród galaktyk” tematem koncertu na nowojorskim festiwalu

Inne aktualności

W Nowym Jorku trwa jubileuszowy 25. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i przyjaciele”. Środowy koncert nawiązywał do twórczości patrona wydarzenia, a także Roku Kopernikowskiego.

Jak wyjaśnił PAP dyrektor artystyczny festiwalu Jakub Polaczyk program środowej odsłony obejmował utwory Chopina i wariacje na temat jego twórczości. Z drugiej strony wypełniała go muzyka elektroniczna inspirowana odkryciami Kopernika w 500 rocznicę jego urodzin.

Polaczyk zwrócił uwagę, że nie można było pokazać znanych, dedykowanych autorowi „O obrotach sfer niebieskich” dzieł jak „Symfonia Kopernikowska” Góreckiego, której wykonawcy nie mieszczą się nawet w Carnegie Hall, ani też wielkich utworów chóralnych. Program koncertu w siedzibie konsulatu RP w Nowym Jorku zawierał mniejsze kompozycje, a wielu twórców muzyki elektronicznej fascynuje się wszechświatem.

W części zwanej „Elektroniczną promenadą” znalazła się premiera światowa utworu Polaczyka „Urainy@for electronics”. Jest on oparty na przekształconych dźwiękach NASA, które amerykańska agencja dostarcza z kosmosu m.in. z Marsa. Młody artysta dał wyraz swych fascynacji transmitowaniem, także e-mailowo, informacji w wszechświecie i w wirtualnym świecie. Uczcił swą pracą polskiego astronoma.

Muzykę elektroniczną reprezentował też utwór „Reverie for Electronics” Leah Reid, zwyciężczyni festiwalowego 6. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „New Vision”. W tym roku poświęcony był pamięci Kopernika. Program obejmował również kompozycję twórców muzyki elektronicznej: utwór Jakuba Ciupińskiego na theremin i Marcina Pączkowskiego grającego na interaktywnych rękawicach.

Na kolejną część koncertu „Klasyczną promenadę” weszły m.in. Scherzo Nr 1 h-moll op. 20 Fryderyka Chopina, które wykonał pianista Sandro Russo. Katarzyna Verneta zagrała barkarolę Chopina na fortepian Fis-dur op. 60.

Ostatnia część koncertu, „Jazzowa promenada”, przyniosła impresje jazzowe Stanisława Słowińskiego i Andrei Domenici oparte na muzyce Chopina, a także jego Nokturn e-moll op. posth w aranżacji Słowińskiego.

W trakcie wydarzenia w konsulacie zaprezentowano prace artystów wyróżnionych na Międzynarodowym Konkursie na Rysunek im. M.E. Andriollego – Nałęczów 2021. Był wśród nich m.in. polonijny malarz z Nowego Jorku Janusz Skowron.

Organizatorem festiwalu jest New York Dance and Arts Innovations (NYDAI) pod kierownictwem Mariana Żaka.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Źródło:

PAP