EN

17.07.2024, 11:51 Wersja do druku

Wrocław. Podsumowanie sezonu 2023/2024 w WTP

W mijającym sezonie nie brakowało wydarzeń, emocji i wzruszeń. Jak co roku przygotowaliśmy podsumowanie, które jak w soczewce skupia kilkanaście miesięcy naszej pracy oraz najważniejszych momentów godnych odnotowania.

fot. Rafał Skwarek / mat. teatru

Festiwal Przestrzenie Sztuki Taniec (16-27 września 2023 r.) – prezentuje się wyjątkowo w liczbach: 3 premiery kameralne, 1 premiera w koprodukcji z Operatorem Przestrzenie Sztuki Białystok, 3 gościnne przedstawienia, 9 przedstawień zaprezentowanych podczas festiwalu, 10 warsztatów, 2 debaty, 4 wydarzenia towarzyszące, 1166 odbiorców wszystkich wydarzeń festiwalowych, 79 artystów, pedagogów i gości oraz 23 osoby zaangażowane w produkcję i koordynację festiwalowych wydarzeń. To ogromne przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, dofinansowania ze środków Dolnego Śląska, oraz licznych partnerów i wszystkich osób wspierających dobry słowem. 😊

PREMIERY:

Czyż nie dobija się koni?" w reż. Radosława Rychcika – (Centrum Technologii Audiowizualnych [CeTA] 24 listopada 2024 r. – a podstawie głośnej powieści Horace'a McCoya oraz filmu Sidneya Pollacka.

„I love Chopin”, reż. Jędrzej Piaskowski, dram. Hubert Sulima – (Wytwórnia Filmów Fabularnych 17 maja 2024 r.) – alternatywna, queerowa biografia Chopina, która jest przyczynkiem do rozmowy na temat skomplikowanej, nieoczywistej natury i źródeł twórczości, także tej uznawanej za „narodową".

FESTIWALE:

16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie „Niepokój przychodzi o zmierzchu", reż. Małgorzata Wdowik | w konkursie głównym INFERNO | 12 grudnia 2023 r.

Festiwal NOVÁ KOMEDIE „Niepokój przychodzi o zmierzchu", reż. Małgorzata Wdowik | 11 kwietnia 2024 r.

57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT w Szczecinie| „Niepokój przychodzi o zmierzchu", reż. Małgorzata Wdowik |w sekcji Międzynarodowego Konkursu Formy | 23 kwietnia 2024 r.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT w Toruniu |„Niepokój przychodzi o zmierzchu", reż. Małgorzata Wdowik | 5 czerwca 2024 r.

38. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku | „ZBRODNIA I KARA. Z powodu zbrodni Rosjan, których nie potrafimy zrozumieć”, reż. Jakub Skrzywanek | 24 maja 2024 r.

44. Warszawskie Spotkania Teatralne |„Niepokój przychodzi o zmierzchu", reż. Małgorzata Wdowik | 5 czerwca 2024 r.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

W plebiscycie NAJLEPSZY, NAJLEPSZA, NAJLEPSI w sezonie 2022/2023 według Miesięcznika „Teatr" nasz teatr został wyróżniony aż 18 razy w kategoriach: najlepsze przedstawienie, najlepsza; reżyseria, adaptacja teatralna i dramaturgia, scenografia, aranżacja świateł, muzyka, aranżacja muzyczna, najlepsze kostiumy oraz najlepszy spektakl muzyczny. Wyróżnionymi spektaklami były: „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, reż. Małgorzaty Wdowik, „Symfonia alpejska”, reż. Cezarego Tomaszewskiego oraz „Ballady i romanse”,reż. Piotra Soroki, Zdenki Pszczołowskiej, Błażeja Peszka.

Agnieszka Kulińska z medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Eloy Moreno Gallego nominowanydo Wrocławskiego Artystycznego Odkrycia WARTO Gazety Wyborczej w kategorii teatr.

Nagroda za NAJLEPSZĄ SCENOGRAFIĘ dla Aleksandra Prowalińskiego oraz Jana Baszaka za spektakl „Niepokój przychodzi o zmierzchu” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

Nagroda za NAJLEPSZĄ DRUGOPLANOWĄ ROLĘ KOBIECĄ dla Urszuli Kuśnierz za rolę w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Muzyka rozrywkowa dla Magdy Pasierskiej i Szymona Tomczyka za muzykę do spektaklu „Ballady i romanse”.

Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Teatr dla Małgorzaty Wdowik za reżyserię spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu”.

„Niepokój przychodzi o zmierzchu" w reż. Małgorzaty Wdowik w zestawieniu „Najlepszych spektakli i najważniejszych wydarzeń 2023 r." portalu Onet.pl krytyka i recenzenta Dawida Dutko.

Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego z okazji 62. Międzynarodowego Dnia Teatru dla Jana Kochanowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego z okazji 62. Międzynarodowego Dnia Teatru dla Artura Borkowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Nagroda Arlekin w kategorii debiut, za rolę Hanny w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik dla Karoliny Paczkowskiej.

Nagroda Arlekin w kategorii drugoplanowa rola żeńska, za rolę Rosemary Loftus w spektaklu „Czyż nie dobija się koni?” w reżyserii Radosława Rychcika dla Izabeli Cześniewicz.

Nagroda Arlekin w kategorii główna rola męska, za rolę Ojca w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik dla Jana Kochanowskiego.

Nagroda Arlekin w kategorii epizod, za rolę Królika w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik dla Eloya Moreno Gallego.

Nagroda Arlekin w kategorii drugoplanowa rola męska, za rolę Weterynarza w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik dla Artura Borkowskiego.

Agnieszka Dziewa nominowana do Nagrody Arlekin w kategorii Główna rola żeńska za kreację Glorii Beatty w „Czyż nie dobija się koni?” w reżyserii Radosława Rychcika.

Wyróżnienie dla Agnieszki Dziewy za najlepszą rolę drugoplanową w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik w zestawieniu Naj… naj… naj… 44. Warszawskich Spotkań Teatralnych według Wiesława Kowalskiego

Wyróżnienie dla Małgorzaty Wdowik za najlepszą choreografię i ruch sceniczny w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w zestawieniu Naj… naj… naj… 44. Warszawskich Spotkań Teatralnych według Wiesława Kowalskiego

Wyróżnienie dla aktorki Agnieszki Dziewy w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu.

Nagroda Młodych KRZYK MŁODEGO POKOLENIA dla Małgorzaty Wdowik za spektakl „Niepokój przychodzi o zmierzchu” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu.

KONKURSY TEATRALNE:

„Symfonia alpejska Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i na podstawie tekstu Klaudii Hartung-Wójciak w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

ZBRODNIA I KARA. Z powodu zbrodni Rosjan, których nie potrafimy zrozumieć” w reżyserii Jakuba Skrzywanka w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl jest koprodukcją z Wrocławskim Teatrem Polskim w Podziemiu.

WYJAZDY:

„Mikrokosmos” na Dolnym Śląsku. Projekt zwiększył dostępność do wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Dolnego Śląska oraz zniwelował bariery ekonomiczne w dostępie do teatru. Dzięki wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zaprezentowaliśmy w pięciu miastach w regionie spektakl „Mikrokosmos” w reż. Konrada Dworakowskiego.

Projekt ZAPROŚ NAS DO SIEBIE - w ramach objazdów po Dolnym Śląsku premier, które powstały w ramach Przestrzeni Sztuki Taniec pokazaliśmy trzy spektakle: „WoW” w chor. Marty Wołowiec, „Dirty talk” w chor. Danieli Komędery-Miśkiewicz oraz „Jeszcze tylko trzy razy” w chor. Wojciecha Furmana. Spektakle zostały zagrane w 20 miejscowościach.

„Romantyczność” na Forum Nowej Reżyserii - Romantyczność w reż. Piotra Soroki jest częścią miniserialu teatralnego Ballady i romanse, w którym muzykę na żywo wykonują Magda Pasierska i Szymon Tomczyk.

„Królowa. Baśń podwórkowa” w tournée po Dolnym Śląsku. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego mogliśmy zagrać w trzech miastach – w Bieruniu, Miliczu oraz Kłodzku.

WYDARZENIA OKOŁOTEATRALNE:

STUDIO PANTOMIMY – powróciliśmy do legendarnej formy kształcenia adeptów sztuki mimu, założonej przez Henryka Tomaszewskiego w 1956 roku. Powrót do idei Studia Pantomimy to nie tylko sięgnięcie do źródeł, ale przede wszystkim dialog z naszą historią i tożsamością artystyczną. Studio odbywało się w trybie comiesięcznych, weekendowych zjazdów, każdy pod innym hasłem/tematem. Podczas ośmiu spotkań uczestniczki i uczestnicy Studia mieli możliwość pracy z wieloma artystami, pedagogami oraz specjalistami w obszarach pantomimy, ruchu, tańca oraz reżyserii.

PantoZIN – zagościł na stałe i towarzyszy każdej premierze. To w nim nasi Widzowie mogą dzielić się swoją twórczością. PantoZIN to przestrzeń dla artystów, malarzy, pisarzy, poetów, grafików i wszystkich tych, którzy w kreatywny sposób interpretują tematy kolejnych wydań.

Potańcówki PANTO TAŃCZY – rozpoczęła mijający sezon i w pozostawiła taneczny akcent na kilka następnych miesięcy. Dzięki niej pozostajemy w żywym kontakcie z naszymi Widzami i budujemy społeczność w ruchu, w tańcu, w zabawie.

Podcast: PANTOMIMA PRUSZA: tematy – wypuściliśmy 2 podcasty, w których poruszamy tematy okołoteatralne – z Moniką Rostecką rozmawialiśmy o samoświadomości i ruchu, a z Katarzyną Krajewską – od 15 lat związaną z Wrocławskim Teatrem Lalek - o pedagogice teatru.

Rezydencje choreograficzne – gościliśmy dwóch rezydentów - Adriannę Kazimierz, która realizowała rezydencję choreograficzną podczas procesu pracy nad przedstawieniem „Czyż nie dobija się koni?” w reż. Radosława Rychcika, oraz Wojciecha Gruzińskiego – artystę, choreografa i tancerza, który w ramach projektu poruszał tematy związane z zapomnianymi historiami oraz archaiczną techniką tańca.

PARTNERZY:

Dzięki Wam rzeczywistość teatralna nabiera kolorów. Bardzo dziękujemy za pomoc, współpracę oraz chęć współuczestnictwa w tym, co robimy!

W pierwszej kolejności dziękujemy naszemu organizatorowi Dolny Śląsk, wszystkim operatorom, którzy nam zaufali – Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku dołączyliśmy do projektu Google Arts & Culture – interaktywnej wystawy poświęconej naszemu regionowi. Niezmiennie od kilku sezonów dziękujemy Kinu Nowe Horyzonty za pomoc i współpracę przy każdej premierze.

Jak wielki jest wkład patronatu medialnego, nie musimy nikogo przekonywać. Dlatego z całego serca dziękujemy że jesteście z nami: Radio Ram, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio Luz, Echo24 TV, Radio GRA, Radio Rodzina, TVP 3 Wrocław, DlaStudenta, Wrocławski portal, Wrocław.pl, Kocham Wrocław, Gazeta Wyborcza, Gazeta Wrocławska, Vogue Polska, WrocLife, Notatnik Teatralny.

Każde nasze wydarzenie zostało wspaniale zaprojektowane graficznie, sfotografowane i nagrane dzięki utalentowanym i zdolnym artystom, z którymi mamy przyjemność współpracować. Bardzo dziękujemy Natalii Kabanow, Justynie Żądło, Rafałowi Skwarkowi, Adrianowi Janisio, Michałowi Matoszko, Patrykowi Hardziejowi oraz Victorowi Somie.

Za bezpieczeństwo i komfort podczas przestawień czuwa za każdym razem niezawodna ekipa obsługi widowni – Dominice Nestorowskiej, Julii Walczak, Hannie Gołeckiej, Zofii Gołeckiej, Wiktorii Serwin, Jędrzejowi Mikstackiemu, Karolinie Kluzie, Adamowi Szymeckiemu, Janowi Załęckiemu, Marii Karaś.

W ubiegłym sezonie zagraliśmy 48 spektakli repertuarowych, 8 spektakli w ramach Festiwalu Przestrzenie Sztuki Taniec oraz 7 pokazów na międzynarodowych festiwalach w Polsce oraz za granicą. We Wrocławiu odwiedziło nasz teatr 5 551 widzów.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne