EN

15.03.2022, 15:12 Wersja do druku

Ukraina. W Odessie śpiewają najsłynniejszą pieśń o pragnieniu wolności. A potem idą układać barykady

Wojna na Ukrainie na froncie muzycznym. Muzycy Opery Odeskiej układają przed budynkiem worki z piaskiem i śpiewają dającą nadzieję pieśń „Va, pensiero” z opery „Nabucco”. Opera w Doniecku popiera Putina. Pisze Anna S. Dębowska w „Gazecie Wyborczej”.

Mieszkańcy położonej nad Morzem Czarnym Odessy słyszą wybuchy bomb – od wielu dni Rosjanie atakują położony 130 kilometrów od tego miasta Mikołajów, port i ważny ośrodek przemysłu stoczniowego. Mieszkańcy Odessy spodziewają się rychłego ataku, tym bardziej że jego możliwość zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: „Rosjanie szykują się do bombardowania Odessy".

Wojna na Ukrainie. Pieśń i worki z piaskiem

Odessa to perła kultury i turystyki, przed rewolucją ośrodek zamożnego mieszczaństwa. We wzniesionym przez wiedeńskich architektów gmachu działa Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu. 

W sobotę soliści, chór i orkiestra tego teatru postanowili dać świadectwo swojej determinacji i pragnienia oporu przeciwko najeźdźcy. Zrobili to w sobie właściwy sposób. Ustawili się szeregiem przed piękną fasadą odeskiej opery, jakby broniąc do niej dostępu, i zaśpiewali chórem słynną pieśń „Va, pensiero" z opery „Nabucco" Giuseppe Verdiego (1842). 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W Odessie śpiewają najsłynniejszą pieśń o pragnieniu wolności. A potem idą układać barykady

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Anna S. Dębowska

Data publikacji oryginału:

15.03.2022

Wątki tematyczne