EN
4.04.2022, 08:07 Wersja do druku

Ukraina. Litewski reżyser zabity w Mariupolu. "Zginął z kamerą w dłoniach"

Inne aktualności

Litewski reżyser dokumentalny Mantas Kvedaravicius zginął w Mariupolu. Dokumentował życie tysięcy mieszkańców walczących o życie w oblężonym przez rosyjską armię mieście.

"Litewski reżyser dokumentalny Mantas Kvedaravicius został zabity w Mariupolu, gdzie dokumentował okrucieństwa wojenne wojsk rosyjskich. Zrealizował nagradzane filmy dokumentalne o Czeczenii, Mariupolu i innych" - poinformowała w niedzielę na Twitterze ambasadorka Litwy w USA Audra Plepyte.

Według agencji informacyjnej Nexta w samochód Kvedaraviciusa uderzyła rakieta. Filmowca natychmiast przewieziono do szpitala, ale lekarze nie zdołali go uratować.

Wrócił do Mariupola, aby dokumentować dramat mieszkańców

Mantas Kvedaravicius, rocznik 1976, studiował archeologię na Uniwersytecie Wileńskim i antropologię społeczną w Cambridge. Badał m.in. historie ludzi zaginionych i torturowanych na północnym Kaukazie.

Dokumentował zbrodnie wojenne wojsk rosyjskich. Debiutował w 2011 r. dokumentem "Barzakh. Pomiędzy światami" rozgrywającym się w czeczeńskiej wiosce. Film miał premierę na Berlinale - otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz nagrodę przyznawaną przez Amnesty International.

W 2016 r. premierę miał "Mariupol", dokument o wojnie w Donbasie. Miasto znajdowało się na linii frontu pomiędzy Ukrainą a sterowanymi z Kremla rosyjskimi separatystami. Film jest zapisem życia w mieście, którego obywatele próbują żyć normalnie pomimo toczących się niedaleko walk. Złożony jest z historii mieszkańców.

Oba wspomniane filmy były prezentowane na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Kvedaravicius podczas wojny w Ukrainie wrócił do Mariupola, aby dokumentować życie tysięcy mieszkańców walczących o życie w oblężonym przez rosyjską armię mieście.

"Nasze serca są złamane"

"Nasz przyjaciel i uczestnik Artdocfestu, litewski dokumentalista Mantas Kvedaravicius zginął dziś w Mariupolu z kamerą w dłoniach" – napisał na Facebooku rosyjski reżyser Witalij Manski, założyciel festiwalu filmów dokumentalnych Artdocfest. - Zginął w wojnie zła przeciwko całemu światu". Manski dodał zdjęcie z Kvedaraviciusem z festiwalu Artdocfest w Rydze w 2016 r.

"Ogromna strata dla litewskiej społeczności filmowej i całego świata. Nasze serca są złamane" – dodała litewska dokumentalistka Giedre Zickyte.

Tytuł oryginalny

Litewski reżyser zabity w Mariupolu. "Zginął z kamerą w dłoniach"

Źródło:


Link do źródła

Autor:

Dawid Dróżdż

Data publikacji oryginału:

03.04.2022

Wątki tematyczne