19.02.2021, 11:02 Wersja do druku

Trójmiasto. Trwa warunkowe otwarcie kultury. Teatry, opera i filharmonia zapraszają

Za nami pierwsze dni po zniesieniu obostrzeń w kulturze. Dla widzów otworzyły się teatry, kina, filharmonie i opery. Pojawiły się też pierwsze koncerty, a wszystko przy 50-procentowym udziale publiczności. Jeszcze przez następny tydzień kultura będzie otwarta. Co dalej? Rząd ma zdecydować już niedługo na podstawie przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez widzów.

fot. Piotr Pędziszewski

Teatr

Teatry korzystają z możliwości pokazania efektów swojej pracy z ostatnich miesięcy. Mimo pandemii próby cały czas się odbywały, dzięki czemu teraz można oglądać kolejne premiery. Za nami premiera spektaklu Sztuka w Teatrze Wybrzeże oraz Arszenik i stare koronki w Teatrze Miejskim, a ich recenzje można przeczytać w naszym portalu. Co przed nami?

Teatr Wybrzeże zaprasza na prapremierę Emigrantek. W najbliższych dniach odbędą się także pokazy przedpremierowe spektaklu Lilla Weneda. Będzie można też zobaczyć przedstawienie tego teatru w wersji online i będzie to tytuł Ruscy. Teatr Miejski w Gdyni wraca z pełnym humoru spektaklem Trzej Muszkieterowie.

Teatr Muzyczny w Gdyni zaprasza na Szalone Nożyczki. Z kolei Opera Bałtycka wystawia Sen Nocy Letniej, udostępnia też transmisję online "Opera? Si!". Muzycznie będzie też w Teatrze Miniatura, gdzie zobaczyć można Akademię Pana Kleksa.

W Gdyni sceniczną gotowość ogłasza Konsulat Kultury. W najbliższy weekend wystawiana jest tam Stara baba. Tragedia antyczna. Teatr Gdynia Główna zaprezentuje z kolei Bajkę o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku oraz na i... jakoś to będzie!

Sopocki Teatr Tańca zaprasza na premierę metafizycznego spektaklu inspirowanego filmem Ingmara Bergmana 7. pieczęć, natomiast Klub ŻAK też stawia na taniec i kusi widzów spektaklami w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca. Jeśli jednak wolicie zostać w domu i delektować się sztuką przez internet, polecamy spektakl Co pan na to, panie Freud? przygotowany przez Klub Plama.

fot. mat. teatru

Koncerty, kino

Chociaż będzie ich jeszcze niewiele, w nadchodzącym tygodniu odbędą się także koncerty. Filharmonia Bałtycka zaprasza na Koncert symfoniczny - Pietro de Maria. Orkiestrę poprowadzi dyrektor artystyczny, maestro George Tchitchinadze. Natomiast Oliwski Ratusz Kultury szykuje Wieczór na Broadwayu vol. 3. Wystąpią Agata Walczak, Karolina Merda i Krzysztof Wojciechowski. Przez cały najbliższy miesiąc w każdy piątek o godzinie 11 usłyszeć też można carillony gdańskie. W sobotę wysłuchać będzie można także koncertu Muzyka na fali Pawła Domagały, który odbędzie się na statku.

Na możliwość obejrzenia filmu w dużym kinie będziemy musieli jeszcze poczekać. Multipleksy zapowiedziały, że nie otwierają się w tym miesiącu. Działają za to mniejsze kina, takie jak np. Klub Filmowy, w którym obejrzymy "Palm Springs", Kino Kameralne Cafe, które zaprasza na pokaz specjalny filmu "Kapitan. Film o Krzysztofie Baranowskim" i spotkanie z reżyserem po projekcji. Na seanse zaprasza także Klub ŻAK, w tym również na te prezentowane wirtualnie jako cykl Kino Żak w waszym domu.

Wystawy, spotkania

W najbliższych dniach nie zabraknie także spotkań i wystaw. W środę w Hevelianum kolejne spotkanie z serii Nauka Mówi: Solaris i Pirx. Jego gościem będzie prof. Andrzej Niedzielski, astronom specjalizujący się w astrofizyce, kierujący Katedrą Astronomii i Astrofizyki UMK w Toruniu. W tym samym miejscu obchodzony będzie Dzień Nauki Polskiej. To święto ma upamiętniać dokonania polskich naukowców, a Hevelianum postanowiło uczcić je, prezentując przede wszystkim dokonania młodych polskich naukowców. Również Experyment świętuje Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji przygotowane będą efektowne pokazy naukowe i wywiady z naukowcami, wydarzenia online i na wystawach w Gdyni.

Przed nami także spotkania autorskie. W niedzielę IV Dyktando Sopockie i spotkanie z prof. Bralczykiem. Z kolei w poniedziałek szykują się warsztaty krytyki literackiej z Juliuszem Kurkiewiczem. Online odbędzie się spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz i Danielem Tubylewiczem, którzy opowiedzą o podróży przez Szwecję w poszukiwaniu krajobrazów samotności.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza na spotkanie z Dorotą Ozą Karecką i Dianą Lenart oraz na Pogadanki popkulturowe. Natomiast Muzeum Miasta Gdyni ma cykl spotkań Muzealne zmysły dla najmłodszych odwiedzających wraz z opiekunami. W planach także Dzień Rodzinny warsztaty z animacji dla dzieci oraz warsztaty architektury dla dzieci.

W Gdańsku jest okazja, by zwiedzić Gdański Teatr Szekspirowski z przewodnikiem. Zapowiada się też wystawa licencjatów Akademii Sztuk Pięknych. CSW Łaźnia prezentuje wystawę Marianka Grabska / CENA PUSTKI / Windows 2021, a Klub ŻAK Figury Pierwsze Przemysława Garczyńskiego. W Instytucie Kultury Miejskiej będzie rozmowa z Moniką Kaźmierczak i Emilem Miszkiem o gdańskiej muzyce dawnej i współczesnej. Na koniec proponujemy wydarzenie online: Po taniec, czyli o mojej podróży do Gwinei - spotkanie z Mają Kurant.


Tytuł oryginalny

Planuj Tydzień: trwa warunkowe otwarcie kultury

Źródło:

www.trojmiasto.pl

Link do źródła

Wątki tematyczne