EN
13.03.2021, 12:33 Wersja do druku

Trójmiasto. Do teatru nie pójdziemy, ale spektakle są w sieci

Niezbyt długo, bo zaledwie miesiąc, przyszło nam cieszyć się otwartymi teatrami, kinami, muzeami, galeriami sztuki i innymi instytucjami kultury. Po krótkim powrocie do względnej "normalności" od soboty, 13 marca, kultura w naszym województwie znowu zostaje zamknięta. Na szczęście dla publiczności instytucje już wypracowały swoje strategie na działalność w trakcie trwania epidemii i coraz więcej swoich propozycji zamieszczają w sieci. Sprawdziliśmy, co obecnie oferują trójmiejskie sceny.

fot. Dominik Werner

Od soboty, 13 marca, nastąpi zaostrzenie przepisów pandemicznych na terenie województwa pomorskiego, co w praktyce oznacza powrót do lockdownu sprzed 12 lutego. Kultura zamyka się wstępnie na ponad dwa tygodnie, jednak na szybkie luzowanie obostrzeń raczej nie ma co liczyć, zważywszy na skalę zachorowań w naszym województwie. Póki co, teatry odwołują spektakle, ale podtrzymują swoje plany repertuarowe, a także zaplanowane premiery i ponowne przyjęcie widzów do swoich siedzib po 28 marca (wszystko to w obowiązującym rygorze sanitarnym). Jednocześnie zapraszają publiczność do oglądania spektakli innych materiałów w sieci.

Repertuar online Teatru Wybrzeże

W ofercie online prym wiedzie gdański Teatr Wybrzeże, który jakiś czas temu - jako drugi w Trójmieście po Teatrze Szekspirowskim - uruchomił własną platformę VOD, na której umieszczana jest artystyczna oferta online. Platforma jest dostępna pod adresem www.vod.teatrwybrzeze.pl i aby z niej skorzystać należy dokonać bezpłatnej rejestracji. Koszt biletu online to 10 zł i otrzymujemy dostęp do danego materiału przez 3 dni. Od wczoraj można tu obejrzeć cztery produkcje Wybrzeża, tj.: "Nora", "Życie intymne Jarosława", "Amatorki" i "Ruscy". Dostępne są tutaj ponadto bezpłatnie dwa spektakle Teatru Dada Bzdülöw: "Dzisiaj, wszystko" oraz "Koniec wielkiej wojny".


fot. mat. teatru

Opera Bałtycka gra online

Ze względu na obostrzenia wprowadzone na terenie województwa pomorskiego Opera Bałtycka odwołała stacjonarne spektakle "Giselle" zaplanowane na 19 i 20 marca. Oba wydarzenia zostaną jednak wystawione w formie live streamingu. Bilety na 20 marca dostępne są pod linkiem, bilety na live streaming 19 marca dostępne będą wkrótce. Z kolei spektakl z 21 marca zostaje odwołany. W tym miesiącu ponadto w Operze zobaczymy 21 marca "Pomposo i..." - muzyczne spotkania dla całej rodziny. Bilet kosztuje 10 zł. Każdy odcinek jest dostępny przez równy tydzień. Z zakupionym kodem do transmisji można oglądać odcinek wielokrotnie. Z kolei 27 marca czeka nas spotkanie z Jerzym Snakowskim i jego znakomitymi gośćmi z cyklu "Opera? Si!", które również odbędzie się online. Bilety w cenie 12 zł.

Filharmonia Bałtycka w sieci

Część wydarzeń zaplanowanych przez Filharmonię odbędzie się online, a pozostałe zostały przeniesione na inne terminy. Koncert symfoniczny - Krzysztof Książek planowany w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na 19 marca zostanie zarejestrowany i opublikowany online. Udostępniony będzie bezpłatnie na kanale YouTube PFB w piątek 26 marca o godz. 19:00. Koncert Najlepszych Dyplomantów aMuz z udziałem dyrektora artystycznego Orkiestry Georga Tchitchinadze i pianisty Piotra Pawlaka opublikowany będzie w internecie 8 lub 9 kwietnia (w zależności od dalszych obostrzeń rządu). Koncert kameralny formacji Penderecki Trio w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena pojawi się w sieci 29 marca w rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Z kolei 4 kwietnia o godz. 18:45 będzie okazja by zobaczyć koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w TVP3 Gdańsk, gdzie ukaże się retransmisja koncertu z 19 lutego, z udziałem maestro Georga Tchitchinadze oraz pianisty Pietro De Marii. Powtórka koncertu czeka nas w wielkanocny poniedziałek 5 kwietnia o godz. 10:00. Warto tu dodać, że na filharmonicznym kanale YouTube dostępnych jest obecnie mnóstwo wartościowych i ciekawych koncertów, które można oglądać za darmo.

fot. mat. teatru

Teatr Muzyczny online

Również Teatr Muzyczny z Gdyni uruchomił swój kanał na YouTube i publikuje tam różnego rodzaju materiały. Znajdziemy tu m.in bardzo ciekawy cykl pt. "Muzyczny od A do Z", w którym poznajemy tajniki teatru, jego zaplecze oraz ludzi, którzy go tworzą. Pisaliśmy o tym w osobnym artykule: Muzyczny od A do Z: poznaj tajemnice Teatru Muzycznego. Jeśli chodzi o spektakle, to Teatr otrzymał dotację na realizację spektakli muzycznych online ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Dzięki temu można zobaczyć dwa spektakle w wersji online: "Sceny miłosne dla dorosłych" w reżyserii Igora Michalskiego oraz "O czułości" w reżyserii Doroty Kolak. Oba dostępne na YouTube. Dla fanów musicali z kolei teatr przygotował materiał video "Jak powstaje musical? Nagranie spektaklu Brzechwa dla dzieci."

fot. Piotr Pędziszewski/mat. teatru

Teatr Miniatura w internecie

Pisaliśmy już o bogatej ofercie Teatru Miniatura, którego spektakle dostępne są za darmo na iTeatrze, jak również że na stronie teatru można korzystać z różnorakich materiałów zamieszczonych w Strefie Zabaw oraz na kanale YouTube Teatr Miniatura, gdzie są umieszczone piosenki ze spektakli, reportaże z różnych projektów, i inne. Warto przypomnieć, że w Miniaturze zrealizowany został internetowy spektakl "Beton", który jest dostępny TUTAJ. Obecnie z kolei publikowane jest słuchowisko w odcinkach pt. "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi", którego 3 część będzie miała premierę 18 marca. Poprzednie dwie dostępne są na kanale YouTube.

Inne sceny online

Również inne trójmiejskie sceny mają propozycje online. W tej chwili swoje marcowe spektakle odwołał także Teatr Miejski w Gdyni, którego propozycje online można znaleźć na teatralnym kanale youtube. Materiały są bezpłatne i nie mają ograniczonego czasu istnienia w sieci. Jest tu dostępny m.in cykl "Rodzinne czytanki. Domowe rekwizytorium", czyli czytania dla dzieci. Z kolei Teatr Gdynia Główna zaprasza do oglądania swoich propozycji online, a są to: koncert "Miasto z Marzeń", czytanie performatywne "Tak było. Naprawdę!" dostępne TUTAJ, a także spektakle performatywne na podstawie prozy Lema: TEOHIPHIP, Czy Pan istnieje, Mr. Johns? dostępny TUTAJ, "Kongres Futurologiczny" dostępny TUTAJ oraz "Maska" do zobaczenia TUTAJ. Najmłodsi zaś 14 marca o godz., 17.00 będą mogli obejrzeć spektakl online pt. "Czarne i Białe" przygotowany przez Teatr pod orzełkiem. Dzieciom jest również dedykowany "Strajk Buziaków", spektakl Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis. Można go obejrzeć za darmo w serwisie YouTube. Działa również VOD Teatru Szekspirowskiego, który udostępnia także materiały na kanale YouTube. Są to archiwalne materiały z minionego Festiwalu Szekspirowskiego.

Dla wielbicieli muzyki klasycznej

Wielbiciele muzyki klasycznej z pewnością chętnie skorzystają z możliwości wysłuchania online koncertów Cappelli Gedanensis. W niedzielę 14 marca na godz. 20.00 zaplanowano premierę koncertu "Powitanie wiosny" z cyklu Wielkie Dzieła, Wielcy Wykonawcy. Z orkiestrą Cappelli Gedanensis wystąpi Roman Perucki, w programie G. F. Händel: Trzy koncerty organowe, Op. 4 nr 1, 2, 3. Koncert odbędzie się na instrumentach z epoki. W piątek, 19 marca , o godz. 20:00 odbędzie się koncert "Gorzkie żale" w wykonaniu wokalistów Cappelli i organisty Filipa Cieszyńskiego.

Koncerty transmitowane są na kanałach YouTube i Facebook Cappelli Gedanensis oraz gdansk.pl. Po premierze koncerty nadal można oglądać w mediach społecznościowych wykonawców. Tym samym widzowie mają dostęp do dużej bazy wykonań artystów.

Wyjątkowy koncert zaplanowano na 21 marca. Z okazji urodzin Jana Sebastiana Bacha uroczystą premierę będzie miał międzynarodowy projekt organizacji Eurocities, w którym wybrane zespołu europejskie, w tym Cappella Gedanensis, nagrały wspólnie kantatę "Jesus bleibet meine Freude". 21 marca o godz. 20.00 wydarzenie będzie transmitowane na YouTube i Facebooku Cappelli Gedanensis, gdansk.pl oraz w dziewięciu krajach europejskich biorących udział w projekcie.

Na koniec warto wspomnieć, że mimo iż kina zostają czasowo zamknięte, to Klub Żak oferuje dostępy do seansów w domu. W marcu w piątki i soboty można wykupić dostępy do seansów online. W repertuarze na najbliższe weekendy: 12 i 13 marca o godz. 20.00 odbędą seanse filmu "Mistrz" w reżyserii Paula Thomasa Andersona. 19 i 20.03 marca o godz. 20.00 będzie można obejrzeć film "Nigdy cię tutaj nie było" w reżyserii Lynne'a Ramsaya. Bilety na seanse online za 14 zł są dostępne w sklepie Klubu Żak.

Tytuł oryginalny

Do teatru nie pójdziemy, ale spektakle są w sieci

Źródło:

www.trojmiasto.pl

Link do źródła

Wątki tematyczne