EN

28.11.2020, 15:06 Wersja do druku

Toruń. Teatr im. Horzycy ma 100 lat

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu w sobotę kończy sto lat. Tyle mija od pierwszej polskiej premiery w teatrze, który wcześniej funkcjonował jako scena niemiecka. Jubileuszowe obchody, w związku z epidemią koronawirusa, zostały przeniesione na wiosnę przyszłego roku.

fot. mat. teatru

Inauguracja działalności teatru, który otrzymał nazwę Państwowy Teatr Narodowy, odbyła się 28 listopada 1920 r. z udziałem premiera Wincentego Witosa.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.30 odegraniem hymnu państwowego. Sala udekorowana była biało-czerwonymi wstęgami, na scenie znajdowały się popiersia Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Po uroczystych przemówieniach nastąpiła część artystyczna. Wieczorem odbyła się pierwsza polska premiera sceny "Zemsty" Aleksandra Fredry w reżyserii dyrektora Franciszka Frączkowskiego.

W spektaklu w role bohaterów wcielili się m.in. Edmund Rydygier - Cześnika, Zofia Szumińska - Klary, Mieczysław Petrzycki - Rejtana, Jerzy Szyndler - Wacława, a dyrektor Frączkowski - Papkina.

Zespół artystyczny w pierwszym sezonie liczył 13 kobiet i 17 mężczyzn. Do najważniejszych premier należały "Dziady" Adama Mickiewicza, "Mazepa" Juliusza Słowackiego czy "Śluby" panieńskie Aleksandra Fredry. Repertuar pierwszego sezonu w całości składał się ze sztuk polskich.

W pierwszym roku działalności padł rekord frekwencyjny. Spektakle obejrzało prawie 90 tys. widzów. Statystyczny, polski mieszkaniec Torunia odwiedził teatr trzykrotnie.

Jubileuszowe uroczystości miały odbyć się w sobotę, planowano wystawić, jak przed stu laty, "Zemstę" Fredry. Jednak ze względu na panującą epidemię dyrekcja Teatru im. Horzycy przełożyła obchody na wiosnę przyszłego roku, w nadziei, że będzie to już możliwe.

"Aktorki i aktorzy, teatralni twórcy i współtwórcy, cała załogo teatru, przyjaciele i widzowie z miasta i świata! Za tę niesamowitą 100-letnią wspólnotę dziękujemy dziś wszystkim, ale szczególnie Wam, drodzy widzowie. Dziękujemy, że jesteście, że współtworzycie to miejsce, że się potraficie buntować i zachwycać, że dajecie swojego ducha, którego tchnienie napędza nas i nadaje sens naszemu byciu. Wam wszystkim rocznicowe 100 lat!" - napisała dyrekcja w specjalnym liście, opublikowanym na stronie teatru.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego z okazji jubileuszu przyznał nagrody 13 zasłużonym pracownikom.

Na sobotę zespół teatru przygotował spektakl wideo "Noc listopadowa – rytuał" na podstawie sceny pożegnania Demeter i Kory z "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Fragment ten recytowano 100 lat temu wśród innych tekstów podczas otwarcia toruńskiej sceny. Materiał będzie dostępny w formie transmisji na profilu teatru na Facebooku oraz kanale Vimeo od godziny 19.

Gmach toruńskiego teatru oddano do użytku 30 września 1904 r. Przez pierwszych 16 lat był sceną niemiecką. Od 1960 r. teatr nosi imię Wilama Horzycy, który był jego dyrektorem w latach 1945-1948. 

Źródło:

PAP

Autor:

Jerzy Rausz