EN

26.11.2020, 11:57 Wersja do druku

Toruń. "Noc listopadowa - rytuał". Wideo spektakl w stulecie teatru polskiego

28 listopada 1920 r. nastąpiło uroczyste otwarcie polskiego teatru w Toruniu. W setną rocznicę tego wydarzenia Teatr im. Horzycy pokaże wideo spektakl na podstawie sceny pożegnania Demeter i Kory z "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Fragment ten recytowano 100 lat temu wśród innych tekstów podczas otwarcia sceny narodowej w toruńskim teatrze.

fot. mat. teatru

Osią tekstu jest relacja między starszą i młodszą aktorką, które rozpoczynają swoje pożegnanie w teatralnej garderobie. Może to pożegnanie przed daleką podróżą, może przed zagraniem trudnej roli, może to rozstanie na zawsze. Sceny odbywają się w teatrze, który jest w remoncie. Odbywają się międzypokoleniowo, w pandemii, w niepewności jutra.
 
Tekst odwołuje się zarówno do genezy tego teatru, jak i teatru w ogóle. Jednym z możliwych antropologicznych źródeł teatru są właśnie misteria eleuzyjskie – związane z następowaniem po sobie pór roku, sezonów, odradzaniem się i obumieraniem przyrody oraz rytuałami z tym związanymi.
 
Materiał będzie dostępny w formie transmisji online na stronie na Facebooku Teatru Horzycy oraz kanale Vimeo w sobotę 28 listopada od 19:00
 
Tekst wykona zespół aktorski teatru pod kierunkiem Pawła Paszty.

Zdjęcia: Waldemar Dziombafot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne