01.04.2021, 16:38 Wersja do druku

Toruń. Renata Derejczyk rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Horzycy

Renata Derejczyk, była zastępczyni Teatru Bagatela w Krakowie, wygrała konkurs na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, zorganizowany przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Komisja konkursowa jednomyślnie wybrała ją z grona sześciu kandydatów.

fot. Jacek Bednarczyk/PAP

"Komisja konkursowa, po wysłuchaniu wszystkich kandydatów, rekomenduje na stanowisko dyrektora panią Derejczyk, która jednomyślnie wygrała konkurs. Naprawdę była to najlepsza kandydatka, która przedstawiła swoją wizję i doświadczenie, jak i repertuar, który ma zamiar realizować w teatrze" - powiedział sekretarz województwa Marek Smoczyk, który zasiadał w komisji jako przedstawiciel organizatora.

Smoczyk podkreślił, że wizja Derejczyk została przyjęta również przez przedstawicieli teatru im. Horzycy, którzy zasiadali w komisji, "bardzo otwarcie i z dużą nadzieją, że ten teatr odzyska swoje dawne, dobre imię". Dodał też, że kandydatka przedstawiła swoją wizję bardzo szeroko, chciałaby, żeby ten teatr różnorodny, ale przede wszystkim - żeby była to nadal scena dramatyczna.

Komisja konkursowa przedstawi kandydatkę zarządowi województwa, a następnie będzie z nią negocjowana umowa. Derejczyk musi przedstawić program artystyczny na najbliższy rok do akceptacji zarządu, po czym umowa może zostać podpisana. Przewidziane jest, że czteroletnia kadencja zacznie obowiązywać od 1 września.

Do konkursu na dyrektora teatr im. Horzycy zgłosiło się 10 kandydatów, z których trójka nie przeszła oceny formalnej w pierwszym etapie, a jedna zrezygnowała już po przejściu do drugiego etapu. Ostatecznie o stanowisko ubiegało się sześć osób. Komisja konkursowa wysłuchała kandydatów, poznała ich koncepcje funkcjonowania teatru i zapoznała się z ich dotychczasowym doświadczeniem.

Komisji konkursowej przewodniczył marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, a w jej skład wchodzili: wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i sekretarz województwa Marek Smoczyk, a także przedstawiciele MKDNiS Katarzyna Saks i Redbad Klynstra-Komarnicki, Komisji Międzyzakładowej Związku Zawodowego Aktorów Polskich przy Teatrze im. Wilama Horzycy - Arkadiusz Walesiak, Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność - Rafał Drost, Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów - Paweł Szostak i Związku Artystów Scen Polskich - Teresa Stępień-Nowicka.

Źródło:

PAP

Autor:

Jerzy Rausz