31.03.2021, 15:30 Wersja do druku

Toruń. Renata Derejczyk wygrała konkurs na dyrektora Teatru Horzycy

Komisja konkursowa zarekomendowała Renatę Derejczyk na stanowisko dyrektora toruńskiego teatru. We wtorek zakończyły się rozmowy z sześciorgiem kandydatów na to stanowisko. Renata Derejczyk w konkursie pokonała m.in. dyrektora artystycznego Teatru Horzycy - Pawła Pasztę, który najprawdopodobniej pożegna się z tym stanowiskiem.

fot. Jacek Bednarczyk/PAP

Propozycje oceniała komisja konkursowa pod przewodnictwem marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Zasiadają w niej: wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, sekretarz województwa Marek Smoczyk, Katarzyna Saks z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, aktor Arkadiusz Walesiak z Teatru Horzycy, aktor Redbad Klynstra-Komarnicki, Rafał Drost z Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność, Teresa Stępień-Nowicka ze Związku Artystów Scen Polskich i Paweł Szkotak, przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

Podczas postępowania wpłynęło 10 ofert. 12 marca 2021 podczas pierwszego posiedzenia komisji konkursowej dokonano otwarcia kopert i oceny formalnej zgłoszeń, czyli sprawdzono, czy każda z kandydatur spełnia warunki opisane w ogłoszeniu. Ocenę formalną przeszło pozytywnie siedmioro kandydatów. Jeden wycofał się z udziału w rywalizacji.

Konkurs wygrała Renata Derejczyk, teatrolożka i była zastępczyni dyrektora Teatru Bagatela w Krakowie. Kolejnym krokiem będzie negocjacja umowy o zatrudnienie. - Zarząd województwa, po zapoznaniu się z dokumentacją konkursu, przeprowadzi z kandydatką negocjacje umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności teatru oraz programu jego działania na najbliższe cztery sezony artystyczne. Po podpisaniu umowy zarząd województwa podejmie uchwałę o powołaniu na stanowisko dyrektora - mówi Marek Smoczyk, sekretarz województwa.

Do końca tego sezonu teatralnego funkcję dyrektora będzie pełnił Andrzej Churski.

Kim jest Renata Derejczyk?

Renata Derejczyk - rocznik 1972 - jest teatrolożką i menedżerem kultury. Ceni się ją za znajomość teatru niemieckojęzycznego. Swoje teksty krytyczne publikowała m.in. w "Dialogu" i "Didaskaliach". Ukończyła studia podyplomowe z zarządzania teatrami muzycznymi i dramatycznymi. Pracowała jako dramaturg i asystent reżysera w Teatrze Bagatela w Krakowie. Była także zastępczynią dyrektora tej sceny.

Tytuł oryginalny

Renata Derejczyk wygrała konkurs na dyrektora Teatru Horzycy w Toruniu

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Toruń online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.