EN

15.09.2020, 08:10 Wersja do druku

Toruń. "Cholernie mocna miłość" otworzy sezon „końca świata” w Teatrze Horzycy

Teatr Wilama Horzycy kończy sezon „błazna” 2019/2020 i jednocześnie rozpoczyna sezon „końca świata” 2020-21 spektaklem Cholernie mocna miłość. Przedstawienie opowiada prawdziwą historię tragicznej miłości dwóch młodzieńców, która wydarzyła się w Toruniu w czasach II wojny światowej.

fot. Wojtek Szabelski


Stefan – młody chłopak, dorabiający śpiewaniem na niemieckich przedstawieniach w dzisiejszym Teatrze Horzycy – pewnego dnia poznaje Williego, który jest stacjonującym w Toruniu żołnierzem Wermachtu. To przypadkowe spotkanie daje początek uczuciu, które mimo ogromnego niebezpieczeństwa — trwa i naznacza życie głównego bohatera.

Spektakl powstał na podstawie książki Lutza van Dijka Cholernie mocna miłość. Prawdziwa historia Stefana K. i Williego G. Adaptacji podjął się Krzysztof Szekalski, sztukę wyreżyserowała Aleksandra Jakubczak. Pierwowzorem postaci Stefana K. jest Teofil Kosiński. Dziś Kosiński jest jedynym Polakiem, który opowiedział o swoim prześladowaniu w czasach II wojny światowej ze względu na orientację seksualną. Był gejem. Został skazany na mocy paragrafu 175 niemieckiego kodeksu karnego, który określał homoseksualizm jako nierząd sprzeczny z naturą.

Twórcy spektaklu opowiadają o miłości , matki do syna, brata do brata, mężczyzny do mężczyzny. W spektaklu poznajemy również historię matki Stefana oraz jego brata. Oni także postawieni są w trudnej sytuacji, ich miłość też jest „cholernie mocna”. Nie mogą pogodzić się z sytuacją – okupanci zabrali wszystko, co mieli i kochali. Jak zareagują na wiadomość, że jeden z członków ich rodziny pokochał wroga?

Cholernie mocna miłość to przejmujące świadectwo walki o prawo do uczucia, które traktowane jest jak zbrodnia. To historia chłopaka, który pomimo okoliczności zdecydował się zawalczyć o swoje marzenia i o to, by żyć po swojemu. To opowieść o odkrywaniu swojej tożsamości i o strachu przed mówieniem o tym, kim się jest. O cenie za miłość, którą świat uznaje za zakazaną. Opowieść Stefana i Williego pokazuje walkę nie tylko ze światem, ale też z samym sobą.

Jak trudno młodemu człowiekowi odkryć i zrozumieć swoje potrzeby, pragnienia? Jaką drogę musi przejść, by zaakceptować swoją tożsamość i nie bać się o niej mówić? Teofil Kosiński marzył „by ludzie we wszystkich krajach świata w końcu pojęli, że karać za miłość i tolerować przemoc to zawsze przestępstwo”. Jaki świat ujrzałby dziś?

fot. Wojtek Szabelski


„Cholernie mocna miłość”

Lutz van Dijk Adaptacja,

dramaturgia: Krzysztof Szekalski

Reżyseria: Aleksandra Jakubczak

Scenografia i kostiumy: Jana Łączyńska

Muzyka: Bartosz Dziadosz

Reżyseria światła: Jędrzej Jęcikowski

Wideo: Wojciech Sobolewski

Występują: Matylda Podfilipska, Wojciech Jaworski, Maciej Raniszewski, Błażej Stencel (gościnnie), Bartosz Woźny

Asystent reżyserki: Wojciech Jaworski

Inspicjentka/suflerka: Anna Kruzińska

GRAMY: 16, 17, 18, 19 i 20 września godz. 19:00

Źródło:

Materiał nadesłany