EN

20.10.2020, 09:14 Wersja do druku

Teatry dostały ponad milion zł rekompensaty za koronawirusa. Co z domami kultury?

Domy kultury z powodu pandemii koronawirusa straciły, w porównaniu do zeszłego roku, prawie 600 tys. złotych. Jednak zamiast pomocy od miasta otrzymują rachunki za środki bezpieczeństwa, za które płacą z własnej kieszeni.

Miesiąc temu radni zdecydowali się wspomóc miejskie teatry i EC1 i zrekompensować im ostatnie pół roku, kiedy z powodu pandemii koronawirusa ponosiły straty. Miasto przekazało im 1,3 mln złotych, do podziału proporcjonalnie do poniesionych strat.

- Cały czas analizujemy sytuację. Jeśli sytuacja finansowa miasta pozwoli, będziemy chcieli wesprzeć kolejne instytucje: domy kultury czy muzea. Ich straty były mniejsze, ale nie oznacza to, że nie potrzebują pomocy - mówiła wtedy Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
Pieniądze zamrożone na stałe

Od tamtej pory o pomocy dla innych miejskich instytucji kultury nie słychać. Tymczasem łódzkie domy kultury również zmagają się ze skutkami pandemii.

- W kwietniu decyzją Pani Prezydent zamrożono środki na wszelkie działania kulturalne, nie tylko dla domów kultury. Przyjęłam to ze zrozumieniem, bo w kryzysie zmieniają się priorytety - mówi Agata Dawidowicz, dyrektorka Ośrodka Kultury "Górna". - Potem te środki zostały odmrożone, jednak poza pieniędzmi dla domów kultury. Oznacza to, że fundusze przeznaczone na wkłady własne, dotacje celowe, realizację naszych działań, zostały zablokowane. Po prostu ich nie otrzymaliśmy. W związku z tym musieliśmy zmodyfikować nasze plany. Ale uznaliśmy, że to lepsze rozwiązanie niż redukcja etatów - tłumaczy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatry dostały ponad milion zł rekompensaty za koronawirusa. Co z domami kultury?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Łódź” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Lena Gontarek

Wątki tematyczne