EN

11.12.2020, 09:13 Wersja do druku

(Teatralne) mięso

"Wszystko płynie" Wasilija Grossmana w reż. Janusza Opryńskiego w Teatrze Soho w Warszawie, pokaz online. Pisze Artur Stanek.

fot. Maciej Rukasz

W 2016 roku Janusz Opryński otrzymał Laur Konrada na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” za wybitne przedstawienie „Punkt Zero: Łaskawe” (Teatr Provisorium w Lublinie), na podstawie tekstów Jonathana Littella i Wasilija Grossmana, w którym to spektaklu wystąpili m.in. Eliza Borowska (aktualnie aktorka Teatru Polskiego w Warszawie) i Sławomir Grzymkowski (aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie).

Na podstawie tekstu Wasilija Grossmana, ponownie z Elizą Borowską i Sławomirem Grzymkowskim na scenie, Janusz Opryński zrealizował w 2019 roku w Teatrze SOHO w Warszawie spektakl pt. „Wszystko płynie”. 

„Wszystko płynie” to skromny scenograficznie spektakl: na scenie widzimy stół przykryty białym obrusem, krzesła, kieliszki z winem, talerze i sztućce, a w tle – migający kolorowy neon z napisem „mięso”. Widzom, którzy zamierzają obejrzeć przedstawienie, nie zdradzę skąd ten napis.  

Kameralna inscenizacja w reżyserii Janusza Opryńskiego ma niesamowitą siłę rażenia: jest to przejmująca, opowiedziana słowami dwójki bohaterów, historia rzeczywistego piekła na ziemi, które człowiek zgotował człowiekowi. Kobieta (Eliza Borowska) opowiada bowiem o Wielkim Głodzie na Ukrainie, a mężczyzna (Sławomir Grzymkowski)  – o przeżyciach w sowieckim łagrze. 

Niewątpliwą zaletą przedstawienia jest wybitne aktorstwo. Powiedzieć, że aktorka i aktor zagrali wielkie role, to nic nie powiedzieć. Eliza Borowska i Sławomir Grzymkowski stworzyli, nie zawaham się użyć tego sformułowania, życiowe kreacje: są wzruszający, przekonywujący w każdej sekundzie przedstawienia, kiedy mówią i kiedy nie wypowiadają ani słowa. Nie sposób oderwać oczu od obojga wykonawców.

Za rolę w spektaklu „Wszystko płynie” Eliza Borowska została uhonorowana Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą rolę kobiecą w sezonie 2019/2020, natomiast Sławomir Grzymkowski – otrzymał nominację do tej nagrody za rolę męską. (Biorąc pod uwagę doskonałą rolę Sławomira Grzymkowskiego, dziwi fakt, że nie zdecydowano się na przyznanie nagród ex aequo w kategorii roli męskiej, jak to miało miejsce rok wcześniej).

28 listopada obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. W nawiązaniu do tej daty, Teatr SOHO udostępnił rejestrację przedstawienia „Wszystko płynie”. Spektakl można oglądać online do 14 grudnia br.

Poruszający spektakl z Teatru SOHO, z genialnymi rolami Elizy Borowskiej i Sławomira Grzymkowskiego, to niecała godzina wielkiego teatru na ważny temat. A teatralna forma i wykonanie – perfekcyjne. Polecam koneserom wartościowego teatru.  

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Artur Stanek