EN
21.04.2022, 12:12 Wersja do druku

Rohtko

„Rohtko” Anki Herbut w reż. Łukasza Twarkowskiego, koprodukcja Teatru im. Kochanowskiego w Opolu z Teatrem Dailes w Rydze. Pisze Rafał Turowski na stronie rafalturo.ski.


fot. Arturs Pavlovs

Jesteśmy oto w Nowym Jorku, w chińskiej knajpie, zapach sajgonek roznosi się po widowni. A w barze – obok Marka Rothko (i Mell, zwróćcie uwagę na poruszającą scenę rozmowy o nieprzyjęciu zlecenia od Four Seasons) spotykamy m.in. kupca jego obrazu za 8,5 miliona dolarów, który to obraz okazał się falsyfikatem. Jak na tę sensację zareaguje marszandka? I jak to możliwe, że ten fejkowy obraz wzbudzał we właścicielu wzruszenia jak najprawdziwsze? Kilka lat temu obraz Rothki został sprzedany za 90 milionów dolarów...

Ciekawe w związku z tym, czy np. artefakt znaleziony na śmietniku, wart może dolara na wyprzedaży garażowej, może aspirować do miana dzieła sztuki, gdyż znalazcę do głębi porusza, czy też – jest na to zbyt tani? A - ile w ogóle powinna kosztować sztuka? I kto oraz - na jakiej zasadzie ma prawo taki cennik konstruować?

Rothko jest widowiskiem niesłychanie precyzyjnie zrealizowanym, rozgrywa się i na scenie i w projekcjach, w kilku planach; aktorzy przechodzą niemal niezauważenie z jednego do drugiego, z przeszłości w teraźniejszość, z kina do teatru (i odwrotnie), wreszcie - z roli, w którą się wcielają – w siebie. Chociaż… Czy akurat to w ogóle jest możliwe?

Oglądamy mądry, świetnie zagrany, olśniewający i porywający, słowem - w najwyższym stopniu zachwycający spektakl o tym, że nie życia bez sztuki, cóż, jakkolwiek to brzmi.

Nie wiem, gdzie zobaczycie Rothka, w Opolu dano tylko dwa przebiegi (nie trzeba być ekspertem, żeby zgadnąć, że eksploatacja tego utworu kosztuje majątek), może na którymś z festiwali, może w Rydze, może jesienią, ale - proszę go nie przegapić, to jedna z sensacji tego sezonu.

TEATR KOCHANOWSKIEGO W OPOLU

2022, kwiecień, koprodukcja z Teatrem Dailes w Rydze

ROHTKO

Anka Herbut

reż. Łukasz Twarkowski

premiera polska 9 kwietnia 2022

Tytuł oryginalny

Rohtko

Źródło:

www.rafalturow.ski/teatr
https://www.rafalturow.ski/teatr/teatr-kochanowskiego-w-opolu

Autor:

Rafał Turowski

Data publikacji oryginału:

21.04.2022