„Rohtko” Anki Herbut w reż. Łukasza Twarkowskiego, koprodukcja Teatru im. Kochanowskiego w Opolu z Teatrem Dailes w Rydze. Pisze Rafał Turowski na stronie rafalturo.ski.
Jesteśmy oto w Nowym Jorku, w chińskiej knajpie, zapach sajgonek roznosi się po widowni. A w barze – obok Marka Rothko (i Mell, zwróćcie uwagę na poruszającą scenę rozmowy o nieprzyjęciu zlecenia od Four Seasons) spotykamy m.in. kupca jego obrazu za 8,5 miliona dolarów, który to obraz okazał się falsyfikatem. Jak na tę sensację zareaguje marszandka? I jak to możliwe, że ten fejkowy obraz wzbudzał we właścicielu wzruszenia jak najprawdziwsze? Kilka lat temu obraz Rothki został sprzedany za 90 milionów dolarów...
Ciekawe w związku z tym, czy np. artefakt znaleziony na śmietniku, wart może dolara na wyprzedaży garażowej, może aspirować do miana dzieła sztuki, gdyż znalazcę do głębi porusza, czy też – jest na to zbyt tani? A - ile w ogóle powinna kosztować sztuka? I kto oraz - na jakiej zasadzie ma prawo taki cennik konstruować?
Rothko jest widowiskiem niesłychanie precyzyjnie zrealizowanym, rozgrywa się i na scenie i w projekcjach, w kilku planach; aktorzy przechodzą niemal niezauważenie z jednego do drugiego, z przeszłości w teraźniejszość, z kina do teatru (i odwrotnie), wreszcie - z roli, w którą się wcielają – w siebie. Chociaż… Czy akurat to w ogóle jest możliwe?
Oglądamy mądry, świetnie zagrany, olśniewający i porywający, słowem - w najwyższym stopniu zachwycający spektakl o tym, że nie życia bez sztuki, cóż, jakkolwiek to brzmi.
Nie wiem, gdzie zobaczycie Rothka, w Opolu dano tylko dwa przebiegi (nie trzeba być ekspertem, żeby zgadnąć, że eksploatacja tego utworu kosztuje majątek), może na którymś z festiwali, może w Rydze, może jesienią, ale - proszę go nie przegapić, to jedna z sensacji tego sezonu.
TEATR KOCHANOWSKIEGO W OPOLU
2022, kwiecień, koprodukcja z Teatrem Dailes w Rydze
ROHTKO
Anka Herbut
reż. Łukasz Twarkowski
premiera polska 9 kwietnia 2022