21.08.2020, 11:35 Wersja do druku

Sztuka może być ukojeniem

mat. teatru

Monika Wachowicz, aktorka Teatru A Part, została niedawno prezeską Fundacji Sztuka dla Życia im. Marty Paradeckiej. Artystka opowiada nam o fundacji, jej patronce i monodramie „W zawieszeniu", który wkrótce będzie można zobaczyć m.in, podczas festiwalu Retroperspektywy w Łodzi oraz w internecie.


Marta Odziomek: Jaka jest historia fundacji, nad którą czuwasz?

Monika Wachowicz: - Fundację założyła nieżyjąca już Marta Paradecka w Kołobrzegu, w 2016 r. Zrealizowała poprzez nią kilka projektów, m.in. cykl „Sztuka w Służbie Ducha i Ciała", w którym stworzyła miejsce do rozwoju twórczych pasji i talentów. Był adresowany do osób, które walczą zarówno z chorobą onkologiczną, jak i wykluczeniem społecznym. Działania artystyczne były rodzajem terapii przez sztukę, skłoniły chorych do wyjścia z domu, miały na celu podnieść ich jakość życia, wiarę w siebie i własne talenty, dać poczucie wspólnoty i wsparcia oraz rozbudzić uczestnictwo w kulturze. Końcowym efektem projektu był wernisaż prac artystycznych uczestników zajęć (prace rękodzielnicze, wystawa fotografii), prezentacja kalendarza na 2018 r. oraz pokaz mojego autorskiego projektu solowego „V".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Sztuka może być ukojeniem

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Katowice nr 195 / Co Jest Grane

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne