EN

22.07.2021, 08:15 Wersja do druku

Szczecin. Wystawa "Niewinni czarodzieje" w Muzeum Narodowym

Inne aktualności

Prace Tadeusza Brzozowskiego, Marii Jaremy i Tadeusza Kantora, a także innych artystów II Grupy Krakowskiej znalazły się na wystawie "Niewinni czarodzieje" Muzeum Narodowego w Szczecinie. Kilkadziesiąt dzieł powojennych twórców będzie dostępnych do 29 sierpnia.

"Tytuł wystawy, zaczerpnięty z filmu Andrzeja Wajdy - wyjątkowego w jego filmografii - jest metaforą wspólnoty doświadczenia pokolenia powojennej inteligencji, która w sztuce i w muzyce (w filmie Wajdy jazz jest jednym z protagonistów) poszukiwała wolności i możliwości autoekspresji" – podał rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie Daniel Źródlewski.

Przypomniał, że reżyser swoją artystyczną karierę rozpoczynał od malarstwa, studiując na krakowskiej ASP w czasie, gdy powstała tam jedna z bardziej rozpoznawalnych współczesnych formacji twórczych – II Grupa Krakowska, którą kreowali wybitni polscy artyści m.in. Tadeusz Kantor, Maria Jarema, Jonasz Stern, Jerzy Nowosielski i Tadeusz Brzozowski.

"Niewinni czarodzieje to młodzi inteligenci, artyści, którzy nie mogąc pogodzić się z szarą rzeczywistością uciekają przed nią w autokreację" – wskazał Źródlewski.

Dodał, że artyści funkcjonujący w rzeczywistości realnego socjalizmu, "w tak kreowanym sztucznym świecie, tworzyli namiastkę nieskrępowanej wolności", a przedstawiciele polskiego modernizmu w malarstwie, po odwilży wybrali autonomię sztuki, stroniąc od tematów zaangażowanych społecznie.

Jak zaznaczył, wystawa "Niewinni czarodzieje", eksponując kilkadziesiąt dzieł z tamtego okresu – obrazy, rysunki, grafiki i reliefy – "przypomina artystycznie wyjątkową formację, tworzoną przez wybitne indywidualności w szczególnym politycznym kontekście".

Wystawa dostępna będzie w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej do 29 sierpnia br.

Źródło:

PAP