EN
21.03.2022, 17:16 Wersja do druku

Szczecin. Międzynarodowe czytanie „Króla Edypa” w Książnicy Pomorskiej - 25 marca

Szczecin przyłączył się do akcji międzynarodowego czytania „Króla Edypa”. Słynną tragedię Sofoklesa będzie można usłyszeć w ramach Europejskiego Festiwalu Łaciny i Greki.

Inne aktualności

"Mamy szanse przeczytać w ciągu godziny prawie cały tekst. Oddajemy pałeczkę Sofoklesowi i jego geniuszowi dramatycznemu, bo to jest przecież jedna z najsłynniejszych tragedii greckich, do dzisiaj wystawiana też na deskach teatrów. Jest to wielki tekst, klasyka przez wielkie +K+, chcemy spróbować całą tę historię odczytać" – powiedziała w rozmowie z PAP Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej.

Dzieło w przekładzie Roberta Chodkowskiego w podziale na role odczytają pracownicy Książnicy Pomorskiej, członkowie Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz nauczyciele akademiccy i studenci Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wydarzenie odbędzie się 25 marca o godz. 11 w Sali pod Piramidą. Można też wziąć w nim udział on-line, na profilu Książnicy Pomorskiej na Facebooku.

Europejski Festiwal Łaciny i Greki odbywa się od 2005 r. w Lyonie we Francji. W późniejszych latach przybrał międzynarodową formę, skupiając się wokół jednego dzieła starożytnego autora. Jego celem jest przybliżenie dziedzictwa antyku poprzez głośne czytanie najważniejszych dzieł literackich autorstwa starożytnych Greków i Rzymian.

W ubiegłych latach posłuchać można było m.in. "Iliady" Homera i "Metamorfozy" Owidiusza.

Źródło:

PAP