Kusząca słodyczą włoskich klimatów „Delicja”, inspirujący do refleksji „Robinson” i wisienka na torcie – „Teatr niewidzialnych dzieci”. W tym sezonie zabierzemy Was w podróż po różnych formach, okraszonych muzycznymi kompozycjami i precyzyjnie kreślonym słowem. To jak, jesteście gotowi?
Premiery:
Robinson
tekst: Agata Biziuk
reżyseria: Agata Biziuk
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Izabela Smelczyńska
koordynacja i wizualizacje: Kinga Dalska
PREMIERA: 16 września 2023 r.
Spektakl dotyka kryzysu wieku średniego, stanowi tragikomiczną rozprawę o sile i słabościach człowieka, które wybrzmiewają w konfrontacji przemijającym życiem. Wiek średni to z założenia „połowa oczekiwanego życia na ziemi”, która jest czasem weryfikacji planów i autoanalizy własnego “Ja” pod kątem małżeństwa, pracy zawodowej, rodziny, ogólnej sytuacji życiowej. Kim jesteśmy dla świata, a kim dla bliskich? Co jest w życiu ważne?
W dobie galopującego coachingu, który utwierdza nas w przekonaniu, że możemy wszystko, coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie, jak chcemy spędzić czas, który został nam dany.
Komediodramat rozgrywający się w przestrzeni łazienki bohatera, zbudowany jest z rozmów z wewnętrznymi postaciami wyrwanymi z definicji psychologicznych. To opowieść, w której można się przejrzeć jak w lustrze, zyskując poczucie, że nie jesteśmy osamotnieni w nawiedzających nas troskach i wątpliwościach.
sala: kameralna;
kategoria: spektakl dla dorosłych operujący teatrem ożywionej formy.
***
Delicja
tekst: Magdalena Mrozińska
reżyseria: Julia Szmyt
scenografia: Ewa Gdowiok
muzyka: Tomasz Lewandowski
reżyseria świateł: Damian Pawella
PREMIERA: 8 października 2023 r.
Delicja to miasteczko, które podczas ogromnego huraganu zostało zmiecione z powierzchni ziemi i wpadło do włoskiego buta. Na próżno szukać tam południowego luzu i spontaniczności. W Delicji żyje się „idealnie” – wśród perfekcyjnie przystrzyżonych trawników, nienagannych manier i przyklejonych uśmiechów.
Ale czy rzeczywiście ponadprzeciętna staranność popłaca? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy razem
z delicjaninem Giannim Trombino, który za swoje zasługi w zakresie renowacji przypalonych patelni otrzymał królewski tytuł, a razem z nim wszystko, czego dusza zapragnie. Nikt jednak nie wie (no może poza jednym ciekawskim Kluską z rodziny Spaghettich, który jest urodzonym gawędziarzem), że Gianni skrywa pewien bardzo osobliwy sekret…
„Delicja” to rozśpiewana, pełna humoru i zawrotnej akcji sztuka, która na szczecińskie sceny przemyca włoskiego ducha, manifestującego pochwałę niezmierzonej fantazji. To opowieść o tym, że perfekcja nie jest drogą do szczęścia, a wszystkie emocje, nawet te pozornie niepożądane, są ważne, potrzebne i warto dawać im upust.
*Spektakl powstanie jako koprodukcja Teatru Lalek Pleciuga i Filharmonii w Szczecinie, zorganizowanej z okazji 70-lecia istnienia obu instytucji.
sala widowiskowa;
kategoria: muzyczny spektakl familijny.
***
Teatr Niewidzialnych Dzieci
tekst: Marcin Szczygielski
reżyseria: Przemysław Jaszczak
scenografia: Klaudia Laszczyk
muzyka: Rafał Ryterski
PREMIERA: 18 listopada 2023 r.
Spektakl na podstawie bestsellerowej książki Marcina Szczygielskiego kreśli historię dziesięcioletniego Michała
i jego przyjaciół – wychowanków domu dziecka. I choć rzecz się dzieje w szarej rzeczywistości lat 80., niezwykła atmosfera miejsca, do którego trafia główny bohater, budowana przez wychowawców z powołaniem oraz kreatywne, wrażliwe i pełne zapału dzieci sprawia, że życie chłopca nabiera widoków na przyszłość. „Teatr niewidzialnych dzieci” to nie tylko wzruszające i komiczne zarazem kreślenie portretów psychologicznych, które pozostają uniwersalne dla współczesnych dzieci, przeżywających swoje mniejsze i większe problemy związane
próbą wpasowania się w dane środowisko – to także przybliżenie młodym odbiorcom historii PRL-u, z określonymi zasadami społecznymi, trudnościami, absurdami, całą plejadą postaci historycznych, które pozostawały w tym czasie w zbiorowej świadomości. Historia, w której młodzi pasjonaci aktorstwa zakładają swoją trupę
i przygotowują spektakl jest też hołdem złożonym teatrowi samemu w sobie, dowodem na to, jak ważnym może stać się on kanałem rozwoju emocjonalnego człowieka, budowania jego empatii, umiejętności patrzenia na świat z różnych perspektyw oraz odwagi w wyrażaniu własnego światopoglądu.
sala widowiskowa;
kategoria: spektakl dla dzieci w wieku powyżej 9 lat.