Nowy dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Przemysław Neumann przedstawił w poniedziałek program na sezon 2024/25. Podczas koncertu inauguracyjnego (6 września) premiera kompozycji Mikołaja Góreckiego przygotowanej dla FS i występ Bartłomieja Nizioła.
Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
„Podekscytowanie, które mi towarzyszy, nie jest tylko tanią emocją. Jestem przekonany, że mamy przed sobą w Szczecinie bardzo dobry czas” – powiedział Przemysław Neumann, od 1 września dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Neumann został wybrany w konkursie na dyrektora FS w grudniu 2023 r. „Na tyle wcześnie, że mieliśmy czas i szansę przygotować się do tego sezonu w bardzo dobry sposób” – podkreślił podczas poniedziałkowej prezentacji programu na sezon artystyczny 2024/25.
Wyjaśnił, że podpisał kontrakt na pięć sezonów. Ostatnich dziewięć lat był dyrektorem Filharmonii Opolskiej. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, mówiąc o planach artystycznych filharmonii, raz użył przymiotnika „opolska”. Żartował, że z przyzwyczajenia. Zapewnił, że w Szczecinie czuje się już jak w domu.
„Filharmonia Opolska jest bardzo blisko Odry, a tutaj też nie mamy daleko” – stwierdził. Opowiadając o tym, że Szczecin i Opole leżą nad tą samą rzeką, nawiązał do książki Zbigniewa Rokity „Odrzania” o powojennych losach tzw. Ziem Odzyskanych.
Neumann powiedział, że kierowanie FS to dla niego „wielkie wyzwanie”. Zaplanowaną na piątek (6 września) inaugurację 77. sezonu filharmonii w Szczecinie, a jednocześnie jubileuszu 10-lecia FS w nowym gmachu, nazwał „rozpoczęciem sezonu z wysokiego C i z mocnym przytupem”. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna FS, Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i znakomity skrzypek Bartłomiej Nizioł. W programie: „Little Big Bend Music na orkiestrę” Mikołaja Góreckiego (utwór zamówiony na inaugurację sezonu FS), V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza i IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. (Powtórka koncertu – w sobotę).
Pod koniec października planowane jest wydarzenie „140 lat Konzerthausu”. Nowy dyrektor FS przypomniał, że obecna siedziba filharmonii przy ul. Małopolskiej w Szczecinie powstała w miejscu sali koncertowej zbudowanej w 1884 r., a zniszczonej w czasie II wojny światowej. Szczecińscy filharmonicy mają wykonać ten sam utwór, który zabrzmiał 140 lat temu na uroczystym otwarciu Konzerthausu – oratorium „Stworzenie świata” Józefa Haydna.
15 listopada filharmonia przygotuje koncert „Na temat Polski” z kompozycjami Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Noskowskiego i Witolda Maliszewskiego. Solistą będzie Jakub Kuszlik, najlepszy polski uczestnik ostatniej edycji Konkursu Chopinowskiego. Dyrektor Neumann podkreślił, że w programie na nowy sezon FS „doliczył się” 16 polskich kompozytorów.
„Pojawi się sporo muzyki polskiej, pewnie więcej niż do tej pory. Uważam, że nikt za nas tego nie zrobi, żeby polską muzykę grać, promować, nagrywać i dawać jej szanse. Zwłaszcza tej muzyce, która nie wyszła spod pióra Chopina, Moniuszki czy Karłowicza” – wyjaśnił Neumann.
Ciekawą propozycją dla melomanów będą trzy koncerty z udziałem byłych dyrektorów artystycznych szczecińskiej filharmonii: Jerzego Salwarowskiego, Mykoły Diadiury oraz Rune Bergmanna, który w FS pracował od 2016 do 2024 r.
Podczas poniedziałkowej prezentacji zapowiedziano, że na zakończenie sezonu (13 czerwca) wystąpi Kate Liu, laureatka III nagrody w Konkursie Chopinowskim w 2015 r. Przedstawiono też wybrane wydarzenia z cyklu „Goście w Filharmonii” (np. 8 listopada Leszek Możdżer i Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie wykonają „Psalmy Dawidowe”) i koncerty jazzowe - na start, 23 września, Marcin Wasilewski Trio.
Naumann zaprosił również na nowy cykl koncertów „Pomniki Symfoniki” z evergreenami twórczości orkiestrowej. Wykonanie najbardziej znanych dzieł symfonicznych poprzedzać będą krótkie wykłady przybliżające postać kompozytora i koncepcję utworu. Na początek (11 października) Beethoven i III Symfonia „Eroica”.
W rozpoczynającym się sezonie planowanych jest dużo wydarzeń dla najmłodszych melomanów, m.in. cykl sobotnich warsztatów „Raniutto”, a nowym projektem będzie „Akademia Młodego Melomana” (zawsze w niedziele o godz. 11), kiedy dzieci razem z rodzicami będą mogły posłuchać bajkowych koncertów i poznać różne grupy instrumentów.
Podczas prezentacji wydarzeń nowego sezonu FS prezydent Szczecina podkreślał, że „filharmonia podejmuje działania artystyczne szerzej, nie tylko na scenie”, pełni ważną funkcję społeczną, edukuje dzieci i młodzież. „Filharmonia ma być wizytówką Szczecina. Taką jest od lat, jako zespół muzyczny, jako orkiestra i też jako wspaniały obiekt. Wiele, wiele przed nami, ja jestem pełen dobrych emocji. Wierzę, że Filharmonia będzie kontynuowała swoją dobrą passę” – powiedział Krzystek.
Wiceprezydent Marcin Biskupski podkreślił, że po raz pierwszy od 30 lat w FS „jedna osoba będzie pełnić funkcję i dyrektora naczelnego, i szefa artystycznego”. Podziękował też Magdalenie Wilento, która przez 10 miesięcy tymczasowo kierowała filharmonią, po tym jak wieloletnia dyrektor Dorota Serwa w listopadzie 2023 r. została dyrektorem wydziału kultury UM Szczecin (w czerwcu br. zrezygnowała z tego stanowiska).
Przemysław Neumann od 2015 r. pełnił funkcję dyrektora Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Wcześniej pracował m.in. w poznańskim Teatrze Muzycznym, Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Jako dyrygent prowadził orkiestry m.in. Filharmonii Narodowej.