EN
25.04.2022, 08:45 Wersja do druku

Szczecin. Dzisiaj na Kontrapunkcie Kobieta - jej dzieciństwo i droga do dor

fot. Tobiasz Papuczys

Dzisiejszy Kontrapunkt zdominują kobiety z ich „nadbagażem". problemami, wspomnieniami i dojrzewaniem do życia społecznego

Dziś na Kontrapunkcie będzie można zobaczyć instalację ruchową „UWAGA!" Teatru o.de.la w Rzeszowie. To projekcja zbliżona do ekspresji naturalnej. Polega na spontanicznym, nieintencjonalnym uzewnętrznieniu i wyrażaniu treści psychicznych w formach ruchowych. Ciało tancerza - to nośnik barwy i jej wpływu na motorykę, emocje, zachowanie. Muzyka - pomaga doznawać barwy, czasem potęguje, a czasem zniekształca ich działanie. Choreografia - wyznacza diagram, kontury wrażenia barwnego-ruchowego. Scenografia - rysuje przestrzeń eksperymentu.

Następnie będzie monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok, aktorki Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, „Nadbagaż". Każdy z nas dźwiga codziennie jakiś „nadbagaż" - doświadczeń, przeżyć, wspomnień i planów. Co kryje w sobie walizkaboha-terki monodramu, po trzydziestu latach emigracji wracającej do Polski? Okazuje się, że jest tak pojemna, jak serce, przechowujące      najpiękniejsze skarby beztroskiego dzieciństwa. Bohaterka wyjmuje z walizki różne rekwizyty. Z nich zbudowana jest jej przeszłość, krok po kroku odkrywa przed widzami swoją historię, złożoną z tęsknoty za bliskimi i niezgody na porzucenie starego, bezpiecznego świata. To konfrontacja wspomnień z rzeczywistością oraz próba znalezienia swojego miejsca na świecie - czy po trzydziestu latach można jeszcze odnaleźć dom, w którym zostało nasze dzieciństwo? Co było przed rokiem 1989 większym tchórzostwem albo większą odwagą - zostać w Polsce czy uciec za granicę?

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kobieta, jej dzieciństwo i droga do dorosłości

Źródło:

Głos Szczeciński Nr 95