EN
23.04.2022, 16:29 Wersja do druku

Miał urodę amanta i cierpliwość dokumentalisty, grał w „Cinema Paradiso”. Nie żyje Jacques Perrin

Jacques Perrin - świetny francuski aktor i producent dokumentów takich jak „Mikrokosmos” - zmarł 21 kwietnia w Paryżu. Miał 80 lat. Pisze Jacek Szczerba w „Gazecie Wyborczej”. 

Jego dokumenty o świecie natury wymagały gigantycznych nakładów i cierpliwości. Do „Mikrokosmosu" (1996) potrzebny był sprzęt, który sfilmowałby emocje obecne w życiu robaków, w „Makrokosmosie: podniebnym tańcu" (2001) musieli przyzwyczaić filmowane ptaki do lecącej obok nich kamery. Wyprodukował także kręconą w trudnych warunkach „Himalayę" (1999) i filmowane przez pięć lat „Oceany" (2009), w których przyglądał się egzystencji pod wodą.

Ostatnio wyprodukował „ekologiczne" filmy dla młodzieży – „Mia i biały lew" (2018) oraz „Wilk, lew i ja" (2021). 

Jacques Perrin. Skazany na aktorstwo 

Był synem teatralnego suflera i aktorki. Rozwód rodziców sprawił, że do 11. roku żył w szkole z internatem, gdzie marzył, żeby „być gdzie indziej" i „oddychać inaczej". Pracował jako sprzedawca w sklepie spożywczym, obsługiwał dalekopis w Air France, a pod koniec lat 50. pływał po Morzu Śródziemnym na statkach rybackich, słuchając opowieści starych rybaków o odległych oceanach.  

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Miał urodę amanta i cierpliwość dokumentalisty, grał w "Cinema Paradiso". Nie żyje Jacques Perrin

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Jacek Szczerba

Data publikacji oryginału:

22.04.2022

Wątki tematyczne