EN
27.11.2021, 08:55 Wersja do druku

Szczecin. Andrzej Chyra zagra Edmunda Bałukę w multimedialnym widowisku

Inne aktualności

"Polska. Europa. Solidarność". Pod takim tytułem odbędzie się w grudniu w Szczecinie seria uroczystości związanych z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Szczecin będzie miał w tym roku obchody rocznicy wprowadzenia wojennego, które przypomną uniwersalne, europejskie wartości solidarnościowej rewolucji i zakochanych w niej ludzi z Zachodu, którzy poświęcali dla niej swoją wolność. Uroczystości organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Gościem szczecińskich obchodów będzie m.in. Françoise Breton-Bałuka, która w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. była w domu przy ul. Nowy Świat na Skolwinie w Szczecinie razem ze swoim partnerem, późniejszym mężem Edmundem Bałuką. Ten przywódca szczecińskich strajków z 1970 i 1971 r., a później uciekinier z PRL i wróg publiczny epoki Edwarda Gierka, stał się jednym z głównych więźniów stanu wojennego.

40. rocznica stanu wojennego. Chyra w roli Bałuki

Bałuka razem z innymi najbardziej zaciętymi wrogami reżimu, jak np. Władysław Frasyniuk, siedział w ciężkim więzieniu w Barczewie, w którym przetrzymywano kryminalistów i zbrodniarzy hitlerowskich.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

40 lat po stanie wojennym. Andrzej Chyra zagra Edmunda Bałukę w multimedialnym widowisku w Szczecinie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Szczecin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Adam Zadworny

Data publikacji oryginału:

26.11.2021