EN

13.07.2021, 09:34 Wersja do druku

Supraśl. Twórcza zabawa podczas zajęć teatralnych, rusza nabór do PIKtoGRAmów

Inne aktualności

Bezpłatne dwutygodniowe warsztaty teatralne w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, organizowane przez Podlaski Instytut Kultury, odbędą się w sierpniu. Można już się zgłaszać!

PIKtoGRAmy to dość tajemnicza nazwa działań teatralnych Podlaskiego Instytutu Kultury. Łączy ona skrót nazwy instytucji "PIK" ze słowem "GRA" którego synonimem jest zabawa jak i odtwarzanie przez aktora roli. "MY" daje poczucie wspólnotowości i sprawczości uczestnikom działań. Piktogram zastępuje słowo pisane elementem graficznym i zwiększa czytelność przekazu. Działania teatralne to swoistego rodzaju "piktogram" emocji, zakodowanych znaków, których najlepiej uczyć się w praktyce aktorskiej.

Warsztaty i działania, które odbędą się w sierpniu, to już ostatni etap projektu, który był realizowany od czerwca. Tym razem do udziału organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież w przedziale wiekowym: przedszkolaki (od 5 roku życia) i dzieci klas 1–3 szkół podstawowych, młodzież klas 4–8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.

Będzie to świetna okazja, by rozwijać swoje artystyczne zainteresowania przez twórczą współpracę i wiedzę podaną w formie zabawy.

Warsztaty odbędą się w dniach 16-29 sierpnia (z wyłączeniem niedzieli) w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu (Dom Ludowy). Specjalnie na potrzeby warsztatów zostaną opracowane scenariusze na podstawie twórczości Juliana Tuwima. Zajęcia poprowadzi Emilia Wyszkowska – instruktor do spraw teatralnych Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. Ważną częścią zajęć będą także konsultacje z profesjonalistami, związanymi z teatrem.

Uczestnicy poza wcieleniem się w postacie będą zaangażowani w pełną realizację spektaklu, czyli przygotują przy pomocy profesjonalnego scenografa kostiumy, lalki, obiekty, elementy scenografii i rekwizyty, stworzą muzykę i piosenki do spektakli.

Dzieci i młodzież odwiedzą także Białostocki Teatr Lalek oraz Teatr Wierszalin w Supraślu, dzięki czemu zobaczą teatry od zaplecza, będą mogli wejść do przestrzeni teatralnych, które zazwyczaj nie są dostępne dla widza (garderoby, pracownie lalek, pracownie kostiumu), będą mogli stanąć na profesjonalnej scenie czy porozmawiać z pracownikami teatru.

Zwieńczeniem warsztatów będą 3 prapremiery w Supraślu (29.08) oraz trzy premiery w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku (01.09).

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Twórcza zabawa podczas zajęć teatralnych, rusza nabór do PIKtoGRAmów

Źródło:

Białystok Online

Link do źródła

Wątki tematyczne