EN

12.09.2022, 09:06 Wersja do druku

Sulejówek. Spektakl „Piłsudska: Unmuted” - 16 i 17 września

Inne aktualności

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ponownie będzie można zobaczyć spektakl „Piłsudska: Unmuted”. Osią opowieści jest życiorys Aleksandry Piłsudskiej, powszechnie znanej jako druga żona Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spektakle odbędą się 16 i 17 września o godz. 19.30.

"Najczęściej jest prezentowana jako matka ich córek, pierwsza dama, kustoszka pamięci i pamiątek po mężu. Znacznie rzadziej jako aktywna działaczka czy zaangażowana społeczniczka" - zaznaczono w informacji na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Tytuł spektaklu nawiązuje do czasu przygotowań do spektaklu, który zbiegł się z pandemią. "Okres ten dla wielu pracowników różnych sektorów oznaczał konieczność pracy zdalnej, często w oparciu o powszechnie znane aplikacje i programy komputerowe umożliwiające przesyłanie obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym. Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji podczas spotkań online jest MUTE, oznaczające wyciszenie mikrofonu u danego uczestnika, dzięki czemu dźwięki nie nakładają się na siebie. Owo wyciszenie symbolizuje zatem udział w zdarzeniu, ale bez własnej narracji" - zaznaczono. Jak jednocześnie podkreślono, "próbując poprzez spektakl usłyszeć i zobaczyć osobę, która sama o sobie mówiła mało, w tytule przewrotnie zawarliśmy jej znaczące nazwisko po mężu i deklarację bez wyciszenia (UNMUTED)".

Za reżyserię i dramaturgię przedstawienia odpowiadają Pamela Leończyk - reżyserka, performerka, autorka instalacji artystycznych oraz pedagog teatralna oraz Karolina Pluta – performerka, pedagog teatru, producentka i trenerka, certyfikowana tutorka Szkoły Liderów, prezeska zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.

Muzykę do spektaklu stworzyła Magdalena Sowul, wizualizacje Wiktoria Grzybowska, natomiast kostiumy stworzył Jakub Drzastwa. W przedstawieniu występują Iga Dzięgielewska, Grażyna Kopeć, Adrian Koszewski, Aleksandra Matlingiewicz oraz Łukasz Wójcicki.

Przedstawienie przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia.

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 r. w Suwałkach. Tam też spędziła swoje dzieciństwo i wczesną młodość. Jej wychowaniem po śmierci rodziców zajęła się babka Karolina, która miała na nią duży wpływ.

Naukę kontynuowała w Warszawie, tam najpierw wstąpiła do PPS, później do Legionów Polskich, gdzie została komendantką służby kurierskiej. Działała też w konspiracji. Szczerbińska i Józef Piłsudski poznali się w czasie jednej z akcji, a ich związek trwał od 1906 r. Jednak w chwili poznania Szczerbińskiej Piłsudski był już żonaty – jego żoną była Maria z Koplewskich Juszkiewiczowa. Przez jakiś czas dzielił uczucie między dwie kobiety, a Maria tolerowała ten układ, chociaż nie zgadzała się na rozwód. Kiedy Piłsudski wyruszył na wojnę w sierpniu 1914 r., nie wrócił już do Marii. W grudniu 1916 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie była również Aleksandra. Chociaż Szczerbińska i Piłsudski byli parą, to formalnie Maria była nadal małżonką Piłsudskiego.

W lutym 1918 r. Aleksandra urodziła córkę Wandę, a dwa lata później – drugą córkę, Jadwigę. Dopiero kiedy Maria zmarła, w 1921 r. Piłsudski ożenił się z Aleksandrą – ślub odbył się w formule katolickiej (dla Marii Piłsudski przeszedł na protestantyzm) w Kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie.

Wspólnie z dwoma córkami Piłsudscy zamieszkali w podwarszawskim Sulejówku. Aleksandra zajęła się działalnością społeczno-charytatywną. Pomagała m.in. w zbieraniu finansów na prowadzenie domu sierot, w zakładaniu świetlic dla młodzieży, wspierała bezdomnych.

Po wybuchu II wojny światowej wraz z córkami opuściła Polskę i zamieszkała w Londynie. Do kraju nie wróciła. Zmarła w 1963 r. Odznaczono ją m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Źródło:

PAP