17.09.2021, 10:18 Wersja do druku

Stolica. Premiera "Opportunity" w Teatrze Collegium Nobilium - 21 września

Inne aktualności

Na Scenie Głównej Teatru Collegium Nobilium w Warszawie 21 września odbędzie się premiera spektaklu "Opportunity" na podstawie scenariusza i w reż. Agaty Koszulińskiej. Spektakl z cyklu "Młoda Reżyseria" powstał w ramach Laboratorium Nowego Teatru, autorskiego programu Teatru Nowego Proxima.

W zapowiedzi spektaklu przypomniano, że "łazik marsjański Opportunity po 15 latach misji, zaplanowanej pierwotnie na 90 dni, wysłał ostatni komunikat – My battery is low and it's getting dark".

"Oppy przebyła długą, trudną drogę na nieprzyjaznej, piaszczystej planecie, wiele tysięcy kilometrów od domu. Była wytrwała: przebyła pierwszy marsjański maraton; przetrwała wiele przeciwności losu i spełniła wszystkie pokładane w niej nadzieje; pokazała ludziom to, czego jeszcze nigdy nie widzieli. Wielokrotnie wychodziła cało z opresji, wydostała się nawet z Czyśćcowej Wydmy. Przeżyła też wiele burz piaskowych, ale ta ostatnia dla wiekowego łazika okazała się zbyt silna" - napisano na stronie Teatru Collegium Nobilium. "Na Marsie zapanowała ciemność, baterie słabły" - podkreślono.

Wyjaśniono, że "ludzie zaczęli wysyłać do niej kartki". "Prawie 9 tysięcy wyrazów uznania i wsparcia. NASA również intensywnie próbuje nawiązać łączność. Druga strona milczy. Mijają tygodnie, miesiące. Szanse maleją" - czytamy o akcji przedstawienia.

"Na Marsie trzeba radzić sobie samemu i umiera się też samotnie. Nieważne, jakie masz zasługi, tak to po prostu jest, nie przewidywano innego zakończenia" - zaznaczono.

"Najdzielniejszy łazik w historii już się nie obudził. 13 lutego 2019 r. NASA ogłosiła koniec misji" - przypomniano.

"My battery is low and it's getting dark. To prośba. To groźba. To ostrzeżenie. To przepowiednia, która zawsze się spełni" - napisali twórcy przedstawienia.

Autorką scenariusza na podstawie improwizacji aktorskich i reżyserką spektaklu jest Agata Koszulińska. Scenografię zaprojektowała Joanna Załęska. Muzyka - Joanna Grochulska. Wideo i współpraca dramaturgiczna - Amadeusz Nosal. Konsultacje choreograficzne - Agnieszka Kryst.

Występują: Magdalena Kaczmarek, Mateusz Korsak, Bartosz Mikulak i Maja Szopa.

Spektakl z cyklu "Młoda Reżyseria" powstał w ramach Laboratorium Nowego Teatru, autorskiego programu Teatru Nowego Proxima, którego celem jest zagwarantowanie młodym artystom teatru możliwości kształcenia się pod opieką wybitnych artystów oraz danie im szansy na realizację własnych projektów artystycznych.

Produkcję przedstawienia "Opportunity" dofinansowano ze środków Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Premiera - 21 września o godz. 19 na Scenie Głównej Teatru Collegium Nobilium w Warszawie. Kolejne przedstawienie - 22 września br.

Źródło:

PAP