EN

20.06.2023, 16:38 Wersja do druku

Statystyki warszawskich teatrów w sezonie 2022/23

Od kilkunastu lat przez kolejne sezony teatralne do celów prywatnych prowadzę statystyki teatralne, tzn. ilość zagranych spektakli i premier w warszawskich teatrach. W tym roku postanowiłem tymi wyliczeniami podzielić się z czytelnikami portalu e-teatr. Pisze Maciej Łukomski ze strony strefalifestyle.pl.

fot. Karol Mańk

W 22 wiodących prywatnych i państwowych teatrach warszawskich w sezonie 2022/23 (od sierpnia 2022 do lipca 2023 włącznie) zagranych zostanie ok. 7331 spektakli. Przez ten okres stołeczne sceny przygotowały 82 premiery. W repertuarach warszawskich teatrów w sezonie 2022/23 znajdują się 484 tytuły.

W kończącym się właśnie sezonie największą ilość przedstawień zagrał warszawski Teatr Capitol. Na trzech scenach oraz poza siedzibą zagrano ok. 1105 spektakli. 857 przedstawień zaprezentowano na scenach prowadzonych przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Na kolejnym miejscu znalazł się Teatr Kamienica, w którym na trzech scenach zagrano 593 spektakle. W sezonie 2022/23 w Teatrze Muzycznym Roma na dwóch scenach pokazano 453 przedstawienia. Blisko 400 spektakli na trzech scenach zaprezentował Teatr Narodowy w Warszawie. 360 przedstawień zagrał Teatr Kwadrat. Na kolejnych miejscach są Teatr Studio Buffo, Ateneum, Rampa i Współczesny, które zagrały ponad 300 spektakli. Warto zauważyć, że w ilości zagranych przedstawień przodują w stolicy prywatne sceny, a nie państwowe teatry.

Najmniej spektakli w kończącym się właśnie sezonie zagranych było na scenie Nowego Teatru, Operze Narodowej, Żydowskiego i w TR Warszawa (odpowiednio 110, 123, 139, 141 przedstawienia).

W sezonie 2022/23 siedem premier przygotowano w Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Po 6 premier zaprezentowano w Operze Narodowej i Teatrze Rampa.

Sporo stołecznych scen w kończącym się właśnie sezonie przygotowało po 5 premier. Takimi teatrami były, m.in.: Teatr Polski, Współczesny, Powszechny, Dramatyczny i Kamienica. Po dwie premiery przygotowano, m.in. w Teatrze Studio Buffo, Syrenie, Garnizonie Sztuki i w Teatrze Kwadrat. Żadnej premiery nie przygotował prywatny Teatr Sabat.

W sezonie 2022/23 najwięcej tytułów w repertuarze (biorę pod uwagę wszystkie tytuły, które choć raz były zagrane w sezonie), miały sceny prowadzone przez Krystynę Jandę. Na czterech scenach i w plenerze zagrano 67 tytułów.

32 tytuły w repertuarze znajdują się w Teatrze Dramatycznym. 31 tytułów posiada w repertuarze Teatr Capitol i tyle samo Teatr Kamienica. 28 tytułów w repertuarze sezonu 2022/23 znajdowało się w Teatrze Narodowym, 25 w Teatrze Rampa, 23 w Teatrze Powszechnym i tyle samo w Teatrze Polskim.

W kończącym się właśnie sezonie najmniej, bo 5 tytułów było w repertuarze Teatru Sabat. W repertuarze Teatru 6.piętro i Teatru Syrena było po 11 tytułów. 13 tytułów znajdowało się w repertuarze Teatru Studio Buffo, a 12 tytułów w repertuarze Teatru Współczesnego.

W sezonie 2022/23 najczęściej granym tytułem była farsa Teatru Capitol "Prezent urodzinowy", którą wystawiono 126 razy. 99 razy zagrano inny tytuł tej sceny - "Kiedy kota nie ma".

W kończącym się właśnie sezonie na deskach Romy 96 razy zaprezentowano musical "Aida", a ponad 90 razy pokazano musical "We Will Rock You". 74 razy zagrano flagowy spektakl Teatru Studio Buffo - musical "Metro".

Ponad 70 razy Teatr Capitol zagrał "Królowę Śniegu". 64 razy zagrany został musical "Matylda" z Teatru Syrena, a 50 razy "To wiem na pewno" z Teatru Ateneum. 49 razy zaprezentowano "My way - monolog Krystyny Jandy" z Teatru Polonia.

Warto zauważyć, że najczęściej granymi tytułami są farsy, komedie i musicale.

Ponad 200 spektakli poza siedzibą zagrał Teatr Capitol. 115 przedstawień zaprezentowały na krajowych scenach, teatry stworzone przez Krystynę Jandę. Najczęściej granymi tytułami Teatru Capitol poza siedzibą były spektakle "Prezent urodzinowy" i "Kiedy kota nie ma".

"My way - monolog Krystyny Jandy" i "Słoneczni chłopcy" to z kolei przedstawienia Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury najczęściej grane na wyjazdach.

Sporo spektakli poza siedzibą zagrał, m.in. Teatr Studio Buffo, Powszechny i Kwadrat. Sporadycznie wyjeżdżał, m.in. Teatr Współczesny i Teatr Ateneum.

Najdłużej pozostającymi spektaklami w repertuarze warszawskich scen, w sezonie 2022/23, był musical "Metro" (32 lata, 2500 spektakli!) i "Shirley Valentine" (32 lata, ok. 1100 spektakli). 24 sezon grane są "Szalone nożyczki" z Teatru Kwadrat (ok. 1075 spektakli) i "Madame Butterfly" z Opery Narodowej. 19 sezon grany jest "Wieczór Włoski" z Teatru Studio Buffo, a 17 sezon "Boska!", która w styczniu zeszła z afisza Teatru Polonia.

PS. Starałem się bardo dokładnie policzyć dane teatrów, ale przyjmijmy, że podane tutaj liczby, w niektórych przypadkach, nieznacznie mogą się różnić od rzeczywistości, ale nie na tyle, żeby zmieniać podane tutaj ogólne tendencje (mogłem policzyć, że np. jakaś scena zagrała 340 spektakli, w rzeczywistości mogło się odbyć np. 350 przedstawień albo np. 337).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne