EN

3.08.2021, 12:01 Wersja do druku

Stalowa Wola. Koncert „Zapiski więzienne”

Inne aktualności

3 sierpnia o godz.19 w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów odbędzie się koncert „Zapiski więzienne”

Maciej Zakościelny – aktor/narrator

oraz

Oksana Harhay – skrzypce

Olenka Matselyukh - organy

Zapiski więzienne są cennym dokumentem czasów zniewolenia Polski przez system komunistyczny i wielkiego prześladowania Kościoła, które swoje apogeum osiągnęło w uwięzieniu Prymasa Polski.

Jednocześnie jest to świadectwo wielkości Człowieka gotowego na wszystko, łącznie z oddaniem życia w obronie praw Kościoła i narodu.

Koncert jest jednocześnie zapowiedzią II części trwającego ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia

2021 Rok Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego /koncerty, festiwale, wykłady/

Projekt Roberta Grudnia. Szacunek i pamięć dla Prymasa Tysiąclecia

Rozpoczął się ogólnopolski projekt Roberta Grudnia „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”

Projekt „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński” to cykl koncertów muzycznych i słowno - muzycznych oraz imprez towarzyszących, gdzie zarówno przypomniane zostanie nauczanie Prymasa jak i podstawowe fakty z jego życia. Zaproszenie Roberta Grudnia do udziału w nim przyjęły gwiazdy polskich scen muzycznych i teatralnych: Olga Bończyk, Jerzy Zelnik, Maciej Zakościelny, Jerzy Trela, Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Konstanty Andrzej Kulka, solistów Opery Narodowej i Teatru Muzycznego w Łodzi.

Projekt rozpoczął się 6 czerwca w Iłowie w kościele MB Królowej Polski., w 55 rocznicę wizyty ks. kard. Wyszyńskiego w tej parafii. Organizatorami koncertu w Iłowie byli gospodarze: Proboszcz Parafii i Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Wydarzenia dedykowane Prymasowi Tysiąclecia będą odbywały się przez kolejne miesiące, w ramach festiwali organizowanych i współorganizowanych przez Roberta Grudnia, m. in w Lublinie, Radomiu, Stalowej Woli, Jędrzejowie, oraz innych miastach i parafiach w całej Polsce.

Kulminacją projektu będzie koncert i modlitwa przy grobie ojca kard. Wyszyńskiego we Wrociszewie, w powiecie grójeckim. Tam przez większość życia zawodowego ojciec Prymasa pełnił funkcję organisty, kierownika chóru, współorganizatora życia parafialnego. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym. – Moi krewni mieszkali we Wrociszewie. Wyrastałem wśród opowiadań o działalności ojca i sytuacjach z udziałem samego Prymasa, który właśnie we Wrociszewie ukrywał się w czasie drugiej wojny światowej czy odwiedzał ojca później – jako kapłan, biskup i Prymas. To właśnie tu padły słowa, które wybrałem jako motto projektu. Myślę, że Wrociszew i wielki szacunek moich krewnych dla obu – ojca i Syna – to ważny krok, który ukształtował mój stosunek do historii, wiary i najważniejszych wartości w życiu – dodaje Robert Grudzień.

Skomponowałem również Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił. Bóg dał Ci siłę" w 1050 rocznicę Chrztu Polski w oparciu o Obchody Milenijne Chrztu Polski organizowane przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w 1966 r.

Koncert i uroczystości związane z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego we Wrociszewie odbędą się 4 września w kościele pw. św. Małgorzaty. Projekt potrwa do końca roku.

PLAN WYDARZEŃ:

Koncerty, festiwale, spektakle, wykłady. Projekt autorski Roberta Grudnia www.grudzien.pl

2021 Rok Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego

Inauguracja ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia

"Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi" - ks. kard. Stefan Wyszyński

06.06.2021, Iłów, kościół MB Królowej Polski. 55 Rocznica wizyty ks. kard. Wyszyńskiego w Iłowie/ godz.18.00

07.06.2021, Łochów Rok Norwida z muzyką Chopina/ godz.12.00

09.06.2021, Lublin Inauguracja festiwalu Lublin-Czuby/ godz.19.00

13.06.2021, Stromiec kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Jubileusz ks. Bogdana Rosiewicza / godz.12.00

17.06.2021, Radom, kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Koncert Chwała Bohaterom / godz.18.00

20.06.2021, Stromiec, kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Urodziny gen. Ryszarda Kuklińskiego / godz.12.00

26.06.2021, Gorzyce, kościół pw św Franciszka Salezego i św Andrzeja Boboli /godz.18.00

03.07.2021, Jędrzejów, Klasztor Cystersów

04.07.2021, Wolbórz, Kolegiata

06.07.2021, Stalowa Wola - Rozwadów, Klasztor Kapucynów

07.07.2021, Lublin, kościół pw. Świętej Rodziny

04.09.2021, Wrociszew, kościół pw. św. Małgorzaty. Kulminacyjny punkt projektu Roberta Grudnia "Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi" - ks. kard. Stefan Wyszyński / godz.10.00

12.12.2021, Radom, kościół Ojców Jezuitów, finał ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia "Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi" - ks. kard. Stefan Wyszyński /

Więcej szczegółów na stronie www.grudzien.pl

Materiały do odsłuchania

Źródło:

Materiał nadesłany