EN

16.07.2021, 16:58 Wersja do druku

Sopot. X edycja Festiwalu "Sopot Non-Fiction" w sierpniu

Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non - Fiction 2021 to największy w Polsce Festiwal poświęcony teatrowi faktu, który odbędzie się w dniach 21 - 28.08.2021.

mat. organizatora

Inne aktualności

W tym roku odbędzie się jubileuszowa X edycja, która jest szczególna, ponieważ pierwszy raz zaproszono do współpracy dwie grupy z zagranicy. Festiwal organizowany jest razem z Teatrem Wybrzeże, projekt współfinansowany przez Gminę Miasta Sopot.

W 2021 roku zostały wybrane następujące grupy:

> 225 SPRAW DAWIDA M. < - Grupa DOLOMITY / Zuzanna Bojda

> EDU vs. EDU < - Edyta Łukaszewska

> DUMNA*Y_sein < - Noémi Ola Berkowitz

> PORNO < - Jan Jeliński

> REDPILLME < - Paweł Sablik

> ADULT WORLD / CHILD’S WORLD < - Natalia Levanava

> MOŻLIWE < - Tomasz Fryzeł/ Mira Mańka

Idea Festiwalu koncentruje się wokół powstawania nowych spektakli. Aby umożliwić artystom twórczą, skupioną pracę oferujemy tygodniową rezydencję, w trakcie której aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy i inne zaangażowane osoby, pracują wspólnie nad projektami teatralnymi. Bazą do warsztatów są reportaże, artykuły, wywiady i inne materiały prasowe. Tygodniową pracę kończy tzw. Maraton Non-Fiction, czyli dwudniowy pokaz w formule "work in progress". Festiwal jest wzbogacony o rozmowy z twórcami, dyskusje i panele angażujące do rozmowy publiczność.

Kuratorami Festiwalu tak jak w zeszłym roku są Adam Nalepa, Adam Orzechowski i Roman Pawłowski. Spektakle, które zostały zapoczątkowane podczas poprzednich edycji, to m.in. „Lepszy Świat” reż. Jakub Roszkowski (Lubuski Teatr w Zielonej Górze), „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy” reż. Wojciech Klemm (Teatr Żydowski w Warszawie), „Niewierni” reż. Piotr Ratajczak (Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie), „Delfin, który mnie kochał” reż. Magda Szpecht (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Ambona ludu” reż. Piotr Kruszczyński (Teatr Nowy w Poznaniu), "Grotowski non-ficiton" (koprodukcja Teatru im. Kochanowskiego w Opolu i Teatru Współczesnego we Wrocławiu), "ONKO" reż. Weronika Szczawińska (w zeszłorocznej edycji 2020).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne