EN

20.05.2021, 16:38 Wersja do druku

Sopot. Jan A.P. Kaczmarek skomponuje utwór z okazji 120-lecia miasta

Z okazji 120. rocznicy nadania Sopotowi praw miejskich 16 października odbędzie się koncert, podczas którego wykonany zostanie utwór skomponowany na tę okazję przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka.

Inne aktualności

Program obchodów jubileuszu ogłoszono w czwartek na konferencji prasowej w Muzeum Sopotu. Spotkanie z przedstawicielami mediów zainaugurowało jednocześnie obchody 120-lecia powstania miasta Sopot.

Jedną z atrakcji obchodów rocznicy będzie koncert galowy z premierą dedykowanego Sopotowi utworu napisanego przez Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara w 2005 roku za muzykę do filmu "Marzyciel".

"Przyznam, że jestem w Sopocie dosyć długo, prawie rok. Miałem szczęście, że dopadł mnie tutaj COVID-19. Odkryłem Sopot, zakochałem się w nim. Razem z moją żoną i synkiem przeżyliśmy tutaj bardzo trudny, ale piękny okres. Jestem teraz oddanym sopocianinem. Utwór, który komponuję, będzie trwał ok. pół godziny. Cieszę się jak dziecko. To będzie utwór o radości, nasza własna, sopocka +Oda do radości+" - powiedział muzyk.

Dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciech Rajski dodał, że oprócz utworu Kaczmarka w repertuarze koncertu będą też m.in. utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu uzdolnionego niemieckiego pianisty młodego pokolenia Alexandra Krichela.

Galowy koncert z okazji 120-lecia Sopotu zaplanowano na 16 października, jego miejsce jest jeszcze ustalane.

4 września w Operze Leśnej odbędzie się natomiast okolicznościowy koncert dla mieszkańców Sopotu. Innym muzycznym wydarzeniem wpisującym się w program obchodów 120. urodzin Sopotu będzie 11. edycja festiwalu NDI Sopot Classic.

23 czerwca odbędzie się otwarcie samorządowej instytucji kultury Art Inkubatora w nowej siedzibie, mieszczącej się w zabytkowej willi Junckego przy ul. Goyki 3. W pałacyku z 1894 r. z trzypiętrową wieżą widokową powstają pracownie malarskie, graficzne, fotograficzne, pomieszczenia biurowe i wielofunkcyjne.

Po raz dziesiąty, w dniach 19-22 sierpnia, odbędzie się festiwal Literacki Sopot. Tegoroczna edycja będzie poświęcona literaturze i kulturze Włoch.

Na 5 września zaplanowano "Sopocki pejzaż przywoływany" czyli performatywną instalację audiowizualną autorstwa Roberta Sochackiego.

W ramach obchodów jubileuszu miasta władze Sopotu wraz z Państwową Galerią Sztuki planują stworzyć zewnętrzną Galerię Miejską, która będzie prezentować dzieła artystów w plenerze.

W listopadzie odbudowana zostanie Altana Kollatha, która została rozebrana po pożarze w latach 50. ub. wieku.

Na wiosnę 2022 r. planowane jest odsłonięcie pomnika jednego z najważniejszych architektów Sopotu Paula Puchmullera (1875-1942).

"Zielonym" akcentem obchodów będzie posadzenie 120 drzew oraz stworzenie Alei Sportu przy drodze prowadzącej od plaży do hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena. Ponadto, sopocka młodzież będzie mogła uczestniczyć w projekcie 120 patentów żeglarskich i 120 kart pływackich na 120-lecie miasta.

Do połowy października w Muzeum Sopotu czynna będzie wystawa "John Faltin – fotograf Sopotu”. To pierwsza wystawa monograficzna prezentującą dorobek urodzonego w Gdańsku fotografa działającego na przełomie XIX i XX w. Składa się z ponad 150 zdjęć.

„Zdjęcia Johna Faltina dokumentują przemiany letniskowej miejscowości w bogaty i modny kurort” - objaśniła dyrektor Muzeum Sopotu Karolina Babicz-Kaczmarek.

W ramach obchodów rocznicy Muzeum Sopotu wraz z miejscową parafią NMP Wniebowziętej Gwiazdy Morza zorganizuje wystawę opowiadającą o Polonii w Sopocie.

8 października 1901 r. na mocy edyktu cesarza Niemiec Wilhelma II gmina wiejska Sopot otrzymała prawa miejskie. Nowo wybrany burmistrz Sopotu oraz zarząd miasta rozpoczął urzędowanie 1 kwietnia 1902 r. Dzień 8 października obchodzony jest obecnie jako rocznica nadania Sopotowi praw miejskich.

Źródło:

PAP