Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na wernisaż wystawy Roberta Florczaka (a.k.a de Florek) zatytułowanej „Czaszki i Szkielety – Klubowe Relikwie Sfinksa/rysunek". Wystawę można będzie oglądać w Dworku Sierakowskich. Wernisaż w piątek, 7 lutego 2025 r. o godzinie 18.00.
Cykl „Czaszki i Szkielety” jest piątym cyklem rysunkowym, w którym poruszam tematykę ornitologiczną. Wszystkie prace powstałe w tych cyklach są wykonane na plakatach Klubu Sfinks, nazywanym przez klubowiczów „Świątynią”. Ponieważ prace wykonane są na papierze, to nazywam je rysunkami, ale równie dobrze można by je nazywać kolażami, czy obrazkami. Prace są recyklingiem sfinksowych plakatów i znalezionych w sieci ptasich pierwowzorów. Rozpoczynając zmagania nad kolażem tych dwóch wartości mam wizję końcowego efektu, ale finał jest wielką niewiadomą i wynikiem artystycznej przygody. Najstarszy z zaatakowanych rysunkowo plakatów przedstawionych na tej wystawie pochodzi z 1997 roku, kiedy wchodziliśmy w erę techno, muzyki house i elektronicznej, a plakat był jednym z podstawowych nośników klubowej promocji. Rysunki pochodzą z kilkunastu ostatnich miesięcy. Każdy jest dla mnie emocjonalną podróżą w przeszłość, kiedy prowadziłem klub i współtworzyłem wspólnie z wielką rodziną Sfinksa klubową legendę. Ta wystawa miała być prezentowana w ubiegłym roku w Galerii Klubu SFINKS700, ale od kilkunastu miesięcy SFINKS jest zamknięty w oczekiwaniu na remont dachu, stąd w tytule pojawił się termin „Klubowe Relikwie Sfinksa”. Wdzięczny za gościnę w Dworku Sierakowskich zapraszam wszystkich na „Czaszki i Szkielety”, czyli spotkanie z moimi „Klubowymi Relikwiami Sfinksa” – mówi Robert Florczak.
Robert Florczak, urodzony w 1955 roku w Warszawie. Absolwent PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku, dyplom na Wydziale Malarstwa w 1988 roku, habilitacja w 2009. Artysta sztuk wizualnych, malarz, rzeźbiarz, rysownik, scenograf, reżyser multimedialnych spektakli i małych form filmowych. Autor kilkudziesięciu scenografii w teatrach Trójmiasta, Warszawy, Kalisza, Lublina, Wrocławia i Jeleniej Góry. Od 1990 roku Prezes Fundacji SFINKS i współzałożyciel Transgatunkowego Teatru SFINKS, który reprezentował Pomorze i Polskę na festiwalu „Polonia Carioca” w Rio de Janeiro, oraz na Expo 2010 w Szanghaju. Laureat; Pomorskiej Nagrody Artystycznej, Nagrody Teatralnej Marszałka Woj. Pomorskiego, Sopockiej Muzy, 5 nagród Rektora ASP w Gdańsku, 3 Nagród Specjalnych Marszałka Woj. Pomorskiego oraz odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej. Profesor tytularny, prowadzi pracownię Sztuka w Przestrzeni Publicznej na gdańskiej ASP.