EN

13.03.2024, 13:52 Wersja do druku

Śląskie. Rusza kolejna odsłona programu Bardzo Młoda Kultura

Inne aktualności

Program Bardzo Młoda Kultura, który ma zachęcić młodych ludzi z woj. śląskiego do jej współtworzenia wystartował po raz drugi. Instytut  im. W. Korfantego, który jest organizatorem przedsięwzięcia podsumował również ubiegłoroczną odsłonę akcji.

"Młodzi ludzie mają pomysł, budują samodzielnie kosztorys, przychodzą do nas, a my to analizujemy, pokazujemy co mogą zrobić i staramy się wskazać im jak to zrobić lepiej czy taniej. Ta współpraca między nami, a młodymi ludźmi ma charakter partnerski" - powiedziała w środę na konferencji prasowej dyrektorka Instytutu Korfantego Dorota Pociask-Frącek.

Trzyletni projekt Bardzo Młoda Kultura został utworzony w 2023 r. przez Instytut im. Wojciecha Korfantego przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury (NCK). Dyrektor Instytutu w środę oficjalnie rozpoczęła drugą odsłonę programu.

Bardzo Młoda Kultura to ogólnopolska inicjatywa, prowadzona przez NCK, której celem jest "wzmacnianie edukacji kulturowej i zbliżanie sektorów edukacji i kultury". Do programu zaproszono animatorów kultury, edukatorów, nauczycieli, aktywistów, przedstawicieli instytucji kultury, oświaty i samorządowców.

Program przewiduje wsparcie eksperckie i warsztatowe dla Partnerstw Lokalnych, które chcą dołączyć do projektu włączenia młodzieży w działania kulturowe. W tym roku Instytut pilotażowo sfinansuje dziesięć lokalnych inicjatyw kulturowych dla młodzieży.

Podczas konferencji prasowej podsumowano również osiągnięcia uczniów, którzy brali udział w zeszłorocznej, pierwszej części programu.

"+Młoda scena+ to inicjatywa czeladzka, która z dosyć skromnego zaplecza wytworzyła spektakl teatralny poświęcony hejtowi wśród młodych ludzi, ale i w przestrzeni publicznej. Ten spektakl, najpierw pokazywany w kilku szkołach w Czeladzi, zyskał taki rozgłos, że jest zapraszany do różnych miejsc" - powiedział koordynator programu Bardzo Młoda Kultura w województwie śląskim Maciej Zygmunt.

Aby wziąć udział w tegorocznej akcji trzeba wypełnić kwestionariusz do 28 marca.

Budżet trzyletniego programu na Śląsku wynosi 553 tys. zł. Z czego 458 tys. to jest wkład Narodowego Centrum Kultury. W tym roku dofinansowanie na realizację pojedynczego projektu lokalnego w wysokości 15 tys. zł otrzymają trzyosobowe grupy złożone m.in. z przedstawicieli instytucji kultury, szkół i samorządów.

"Budujemy do tego, aby w przyszłym roku, w roku 2025, zorganizować ogólnopolską konferencję na temat edukacji kulturalnej i uczestnictwa młodych ludzi w budowaniu strategii, rozwoju kultury i animacji społecznej. Powstanie pakt dla młodych, który będzie elementem strategii rozwoju i edukacji kulturalnej w woj. śląskim" - dodała Dorota Pociask-Frącek.

Instytut im. Wojciecha Korfantego to instytucja kultury samorządu województwa śląskiego, powołana 16 grudnia 2019 r. Placówka przekształciła się z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Źródło:

PAP