EN

16.06.2021, 13:22 Wersja do druku

Śląskie. Retrospektywa Janusza Gajosa na przeglądzie Kino na Granicy

Inne aktualności

Retrospektywa filmów z udziałem Janusza Gajosa będzie elementem tegorocznego cieszyńskiego przeglądu Kino na Granicy, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia – podali organizatorzy. Aktor zapowiedział, że spotka się z festiwalową publicznością.

„Wybór Janusza Gajosa na bohatera retrospektywy aktorskiej podczas tegorocznej edycji Kina na Granicy był dla mnie oczywisty, ale entuzjazm aktora zaskoczył nas i zachwycił. Cieszymy się zatem z obecności mistrza Janusza Gajosa w Cieszynie, z wyborem jego najlepszych filmów, które pokażemy. Kino polskie to także Gajos. W dużym stopniu on” – powiedział cytowany w komunikacie Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie polskiej.

Jak dodał, „gdyby wśród przypadkowych widzów przeprowadzić ankietę na najlepszego polskiego aktora, Janusz Gajos pojawiłby się we wszystkich notowaniach”. „Jeden z najlepszych, ale także – rzecz bezcenna – najbardziej szanowanych i lubianych polskich artystów. Od dekad na samym szczycie, ale funkcjonujący tam na własnych prawach. Nie ma w sobie niczego z gwiazdora, nie zabiega o rozpoznawalność, na status zapracował rolami, talentem, pokorą i pracowitością. (…) Potrafi zagrać wszystko: komedię, tragedię, dramat” – powiedział.

W programie festiwalu znalazło się dziesięć filmów z Januszem Gajosem, m.in. „Przesłuchanie”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Tam i z powrotem”, „Piłkarski poker”, „Żółty szalik” i „Body/Ciało”.

Janusz Gajos jest jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów. Jest laureatem wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń. Ośmiokrotnie przyznano mu nagrody za kreacje aktorskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, sześciokrotnie otrzymał Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” i dwukrotnie Złotą Kaczkę.

Kinomani na cieszyńskim przeglądzie zobaczą również retrospektywę Milosa Formana, Andrzeja Żuławskiego oraz cykle jubileuszowe. Jeden poświęcony będzie pisarzowi, działaczowi antykomunistycznemu i politykowi Vaclavowi Havlovi. Drugi nawiązywał będzie do jubileuszu 30-lecia powstania Grupy Wyszehradzkiej.

23. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się między 30 lipca i 4 sierpnia. Impreza jest największym przeglądem filmów z Polski, Czech i Słowacji.

Źródło:

PAP

Autor:

Marek Szafrański

Data publikacji oryginału:

16.06.2021