EN

30.11.2023, 15:43 Wersja do druku

Śląskie. Katowice wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Inne aktualności

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z Katowicami będzie współpracować i wspierać wzajemne starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Hasłem kampanii jest słowo "Play!", które ma zaprosić do integracji mieszkańców metropolii.

"Dzisiaj mówimy +Play!+. Wszyscy gramy to jest pierwsza rzecz. To jest muzyka, sport, który jest częścią kultury. To jest słowo, które gromadzi w sobie wiele znaczeń. Do tego trzeba dołożyć kreatywność naszych mieszkańców, osób zaangażowanych w proces aplikacyjny. To jest wielka wartość, którą komisja, dopuszczając nas do listy zrozumiała i wysoko doceniła" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa.

"Play!" to również nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą włączyć się do gry o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a także poznać bliżej miejsce, w którym mieszkają.

"Chcieliśmy w grę wciągnąć jak najwięcej ludzi, stąd pojawiła się idea +Play!+. Odnosi się do muzyki, do gry rozumianej, jako współdziałanie. +Play!+ odnosi się również do tego, co w nurt kultury chcemy włączyć, a więc do gier wideo i do sportu. Sport również jest w pewnym stopniu częścią kultury" – wyjaśnił wicedyrektor Katowice Miasto Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek Łukasz Kałębasiak.

Katowicom pomaga aż 41 miast i gmin w uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. "Chcemy pokazać różnorodność. Katowice są piękne otaczającymi miastami, a te miasta są piękne Katowicami" - podkreślił prezydent Katowic.

Inicjatywa Unii Europejskiej ma na celu budowy więzi pomiędzy obywatelami państw. Jak podkreślano na konferencji prasowej, w tym przypadku zrzesza również mieszkańców całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

"Główną ideą Unii Europejskiej jest zjednoczenie w różnorodności. Nasza metropolia jest dokładnie taka, jest inna, jest różna. Pomysł stworzenia +mostu kultury+ między Śląskiem i Zagłębiem nie miał na celu stworzenia jednej kultury, zmierzał do tego, by mieszkańcy poznawali różne zakątki i by nasza tożsamość również była pokazywana" - powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego oraz pomysłodawca przystąpienia Katowic do projektu Łukasz Kohut.

"Sami do końca nie wiemy, co w regionie posiadamy, czym możemy się wymieniać. Chcemy zapraszać mieszkańców metropolii, wystarczy pokonać kilka, kilkanaście kilometrów i te wszystkie fantastyczne miejsca zobaczyć" - dodał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 ubiegają się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg, które wybrano spośród 12 polskich miast.

Ustanowiony w czerwcu 1985 roku z inicjatywy ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri program Europejskie Stolice Kultury jest jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie. Początkowo komisja składająca się z przedstawicieli Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów oraz ministerstwa ds. kultury wybranego państwa co roku przyznawała w ramach programu to miano jednemu europejskiemu miastu. W 1999 roku zmieniono nazwę projektu na Europejska Stolica Kultury oraz zmodyfikowano zasady wyboru miast-gospodarzy. W kolejnych latach kilkukrotnie ustalano nowy tryb konkursowy, a od 2021 r. co trzy lata tytuł otrzymują miasta z określonych państw członkowskich UE.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi się charakteryzować wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały plan rozwoju uczestniczących w programie miast oraz regionów.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne