Inne aktualności
-
Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza już w poniedziałek
14.02.2026 08:30
- Bytom. Kolejna odsłona cyklu ,,Techno. Odczuwalnia" w Teatrze Rozbark! 13.02.2026 16:57
- Gdańsk. „Rock znaczy skała” – premiera spektaklu dla przedszkolaków w Miniaturze 13.02.2026 15:18
- Toruń. Hit sezonu powraca do repertuaru – „Jesus Christ Superstar” w Klubie Od Nowa 13.02.2026 14:15
- Elbląg. W marcu w Teatrze Sewruka premiera „Zbrodni i kary” 13.02.2026 13:53
- Bielsko-Biała. Od roku bielskie koło ZASP ma nowego prezesa – znanego aktora Banialuki 13.02.2026 13:42
- Katowice. Prapremiera spektaklu „Przesłuchanie” w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności 13.02.2026 13:39
-
Warszawa. Wyniki naboru Programu Ministra „Teatr” 2026
13.02.2026 12:31
- Wrocław. Baśniowy świat Andersena dla całej rodziny w lutym w WTP 13.02.2026 12:12
- Bydgoszcz. Wizualne zapowiedzi prapremiery „Amerykanina w Paryżu” w Operze Nova 13.02.2026 12:12
-
Warszawa. „Europa – ciąg dalszy” – wykład performatywny Wajdiego Mouawada w Nowym Teatrze
13.02.2026 12:00
- Warszawa. Premiera „Il Signor Bruschino” w Polskiej Operze Królewskiej – za tydzień 13.02.2026 11:45
- Kraków. Trwa nabór zgłoszeń do 18. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki 13.02.2026 11:32
- Kraków. W przyszłym tygodniu odbędzie się Gala Operowa AMKP w Operze Krakowskiej 13.02.2026 11:26
Do 17 sierpnia w Galerii Ateneum w Katowicach można oglądać wystawę scenograficzną Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum.
W czasie wakacji polecamy wizytę m.in. w katowickiej Galerii Ateneum, w CSW Kronika w Bytomiu oraz w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka w Wiśle.
Żyworękie i sycylijki
Do 17 sierpnia, Galeria Ateneum, Katowice
Od wielu lat Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum przygotowuje wakacyjną wystawę scenograficzną. W tym roku Ateneum eksponuje swoje „Lalki”. Na wystawie można więc przyjrzeć się z bliska plastyce wybranych przedstawień katowickiej sceny, zarówno z bieżącego repertuaru, jak i tych archiwalnych. Są tu lalki żyworękie zaprojektowane przez Evę Farkašovą do spektaklu „Przypowieść o szczęściu”, zaskakujące, odczłowieczające aktora kostiumy-robaki z „Kordiana” (scenografię Mirka Kaczmarka nagrodzono Złotą Maską), jak również lalki stolikowe i muppety Anny Chadaj zastosowane w baśni „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Są i lalki z poetyckich inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza, zrealizowanych we współpracy plastycznej z Joanną Braun i Katarzyną Proniewską-Mazurek, czyli ze spektakli „Daleka podróż Andersena” i „Serce”, a także obiekty ze spektakli „Krawiec Niteczka” (scenografia: Eva Farkašova), „Śpiąca Królewna” (scenografia: Pavel Hubicka) oraz „Ballady” (scenografia: Janusz Pokrywka). – Szczególną uwagę warto zwrócić na lalki Teresy Targońskiej – rzadko dziś spotykane, ciężkie, drewniane marionetki sycylijskie (na drutach) – ze sztuki „Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa”. Polecamy tę ciekawie zaaranżowaną ekspozycję zarówno dzieciom, jak i dorosłym, bo i sam teatr lalek jest przecież sztuką nie tylko dla najmłodszych – informuje Renata Chudecka, kierowniczka literacka Teatru Ateneum. Wystawa czynna jest w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 wtorku do piątku w godz. 10-15.