31.07.2020, 14:46 Wersja do druku

Śląskie. Ciekawe wystawy w galeriach i muzeach

Inne aktualności

Do 17 sierpnia w Galerii Ateneum w Katowicach można oglądać wystawę scenograficzną Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum.

W czasie wakacji polecamy wizytę m.in. w katowickiej Galerii Ateneum, w CSW Kronika w Bytomiu oraz w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka w Wiśle.

Żyworękie i sycylijki

Do 17 sierpnia, Galeria Ateneum, Katowice

Od wielu lat Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum przygotowuje wakacyjną wystawę scenograficzną. W tym roku Ateneum eksponuje swoje „Lalki”. Na wystawie można więc przyjrzeć się z bliska plastyce wybranych przedstawień katowickiej sceny, zarówno z bieżącego repertuaru, jak i tych archiwalnych. Są tu lalki żyworękie zaprojektowane przez Evę Farkašovą do spektaklu „Przypowieść o szczęściu”, zaskakujące, odczłowieczające aktora kostiumy-robaki z „Kordiana” (scenografię Mirka Kaczmarka nagrodzono Złotą Maską), jak również lalki stolikowe i muppety Anny Chadaj zastosowane w baśni „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Są i lalki z poetyckich inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza, zrealizowanych we współpracy plastycznej z Joanną Braun i Katarzyną Proniewską-Mazurek, czyli ze spektakli „Daleka podróż Andersena” i „Serce”, a także obiekty ze spektakli „Krawiec Niteczka” (scenografia: Eva Farkašova), „Śpiąca Królewna” (scenografia: Pavel Hubicka) oraz „Ballady” (scenografia: Janusz Pokrywka). – Szczególną uwagę warto zwrócić na lalki Teresy Targońskiej – rzadko dziś spotykane, ciężkie, drewniane marionetki sycylijskie (na drutach) – ze sztuki „Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa”. Polecamy tę ciekawie zaaranżowaną ekspozycję zarówno dzieciom, jak i dorosłym, bo i sam teatr lalek jest przecież sztuką nie tylko dla najmłodszych – informuje Renata Chudecka, kierowniczka literacka Teatru Ateneum. Wystawa czynna jest w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 wtorku do piątku w godz. 10-15.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Ciekawe wystawy w galeriach i muzeach. Tu warto zajrzeć

Źródło:

Co Jest Grane 24 online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Odziomek

Data:

30.07.2020

Tematy w toku