EN
21.08.2020, 12:06 Wersja do druku

Sasza Reznikow o Białorusinach: Jestem dumny z rodaków. W końcu przestali się bać

mat. teatru

- Gdy patrzę na to, co się dzieje na ulicach Mińska, lecą mi Izy. Jestem dumny z moich rodaków na Białorusi - mówi Sasza Reznikow, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni i odtwórca wielu ról serialowych, przed laty działacz białoruskiej opozycji.

KATARZYNA FRYC: Napisał pan na Facebooku: „Jestem dumny, że jestem z Białorusi".

SASZA REZNIKOW: Gdy patrzę na to, co
się dzieje na ulicach Mińska - a śledzę to na okrągło w telewizji Biełsat i w internecie - lecą mi Izy. Jestem dumny z moich rodaków na Białorusi. Nie tylko dlatego, że protest jest powszechny, ale także dlatego, że Białorusini potrafią się zachować. Na manifestacjach ludzie wchodzą na ławki, żeby lepiej widzieć, ale przedtem zdejmują buty. Zbierają po sobie śmieci, pakują do prywatnych samochodów i wywożą, żeby nie zostawić bałaganu.

Łukaszenka mówi, że protestują bandyci, alkoholicy i narkomani.

- Na szczęście ludzie w końcu się obudzili i przestali się go bać. Na spotkaniu w fabryce robotnicy wykrzyczeli mu prosto w twarz: „Odejdź!". Stają kopalnie, fabryki i zakłady. Czegoś takiego w historii Białorusi jeszcze nie było. Ale niektóre wiadomości bardzo mnie martwią. Blisko sto osób uznaje się za
zaginione i nie wiadomo, jaki jest ich los. Protesty społeczne nie mają lidera, który pokierowałby działaniami opozycji, a przebywająca na Litwie Swiatlana Cichanouska moim zdaniem zbyt rzadko zabiera głos. Ale bardzo trzymam za nią kciuki. Reżim Łukaszenki zwolnił z pracy Pawła Łatuszkę, dyrektora najważniejszego na Białorusi Teatru im. Janki Kupały, byłego ministra kultury i ambasadora Białorusi w Polsce i we Francji Powodem było oczywiście to, że Łatuszka publicznie poparł protesty. Zresztą zespół jego teatru także. W reakcji na tę wiadomość tysiące Białorusinów przyszło pod teatr i zawiesiło na nim flagę biało-czerwono--białą. Protest poparli też pracownicy opery i filharmonicy, którzy wystąpili z koncertem na ulicy. W tej filharmonii pracowała moja mama, kiedy jeszcze mieszkaliśmy w Mińsku.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Sasza Reznikow o Białorusinach: Jestem dumny z rodaków. W końcu przestali się bać

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” nr 195

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne