W ubiegłym roku, kiedy wszystkie spektakle w Teatrze „Maska” w Rzeszowie zostały odwołane Teatr „Maska’ postanowił spotkać się z Widzami w sieci.
Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
Na teatralnym profilu Facebook @teatrmaska.rzeszow i teatralnym kanale YouTube Maska rozpoczęła nowy cykl Teatr Mask@ w sieci – Słuchowiska dla Młodych Widzów, od wtorku do piątku o godz. 18:00 aktorzy Teatru Maska czytali bajkę pięknie udźwiękowioną i przygotowaną przez Kamila Dobrowolskiego i Jerzego Dowgiałło.
Były to krótkie opowiadania napisane przez m.in. Rafała Paśko, jak również pierwsze rozdziały książek z Wydawnictwa Skrzat i Wydawnictwa Dreams. Słuchowiska miały swoją premierę na Facebooku Teatru Maska i są nadal dostępne na teatralnym kanale YouTube. Koordynacją działań w sieci zajmowały się się Natalia Koza, Klaudia Mazur i Joanna Glazar.
Rozpoczęliśmy również cykl edukacji teatralnej online. Codziennie o godz. 10:00 prezentowaliśmy krótkie ćwiczenia i warsztaty przygotowane przez teatrologa Natalię Kozę i pracownię plastyczną.
W weekendy udostępnialiśmy piosenki ze spektaklu „Gra” w reżyserii Katarzyny Kawalec.
Na teatralnym profilu Facebook @teatrmaska.rzeszow i teatralnym kanale YouTube Maska publikowała Słuchowiska, warsztaty edukacyjne,
• - Teatr Mask@ w sieci – Słuchowiska dla Młodych Widzów
• - Blok edukacyjny Teatru „Maska” w Rzeszowie
• - Weekendowe piosenki ze spektaklu „Gra” reż. Katarzyna Kawale
MAJ 2020
Nowe pomysły zespołu „Maski” na działania udostępniane publiczności w Internecie zostały zebrane w wspólny projekt, zatytułowany „Teatr Mask@ w sieci – Wszystko da się naprawić“. Na tak skonstruowany projekt Maska otrzymała dofinansowanie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci“. Projekt trwał do końca października 2020 roku, ale przygotowane w jego ramach propozycje będzie można znaleźć w Internecie jeszcze przez 6 miesięcy po jego zakończeniu.
W ramach projektu „Teatr Mask@ w sieci – Wszystko da się naprawić” w maju zrealizowaliśmy:
• - Czytanki – Kołysanki dla Najmłodszych, czyli krótkie formy tekstowe czytane przez wybranych aktorów Teatru Maska.
• - Porusz@jki– projekt edukacyjny, który prowadziła tancerka i choreografka, Magdalena Widłak, za montaż odpowiadał aktor Kamil Dobrowolski.
W nowych okolicznościach świętowaliśmy wspólnie z innymi Teatrami Dzień Teatru Publicznego 2020 | #czekamy
• - Dzień Teatru Publicznego 2020 | #czekamy: Aktorzy Teatru Maska przygotowali piosenkę "Piracki song", ze spektaklu "Piotruś Pan" w reż. Anny Nowickiej.
CZERWIEC 2020
• - Powrót do prób spektaklu „Alicja w Krainie Czarów” w reż. Gabriela Gietzky'ego.
• - Inauguracja warsztatów teatralnych online –„MŁODZI W SIECI”
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.
• Wznowienie grania spektakli na żywo, co niedzielę dla Widzów.
LIPIEC 2020
• - Warsztaty teatralne online – „MŁODZI W SIECI”
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.
• - Spektakle niedzielne na żywo dla Widzów.
SIERPIEŃ 2020
• - Spektakle niedzielne na żywo dla Widzów.
• - W sierpniu przywitaliśmy nowego zastępcę dyrektora ds. artystycznych, którym został Przemysław Jaszczak - reżyser teatralny, autor adaptacji i sztuk teatralnych, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L.Solskiego w Krakowie/ Filii we Wrocławiu. Ma swoim koncie przede wszystkim realizacje familijne oraz młodzieżowe.
Swoje spektakle najczęściej opiera o klasyczne baśnie albo współczesną dramaturgię podejmującą trudne tematy. Wyreżyserował spektakle niemal w całej Polsce, m.in. w Warszawie (Teatr Polonia, Och – Teatr, Teatr Żydowski), w Łodzi (Teatr Pinokio, Teatr Lalek Arlekin), w Poznaniu (Teatr Animacji), w Katowicach (Teatr Lalki i Aktora Ateneum), we Wrocławiu (Wrocławski Teatr Lalek, AST Wrocław), w Kaliszu (Teatr im. Bogusławskiego), w Lublinie (Teatr im. Andersena), w Zielonej Górze (Lubuski Teatr), w Wałbrzychu (Teatr Lalki i Aktora), w Jeleniej Górze (Zdrojowy Teatr Animacji), w Gorzowie Wielkopolskim (Filharmonia Gorzowska), w Gliwicach (Teatr Miejski). Współpracuje z norweskim Open Window Theatre w Bergen. Przemysław Jaszczak dodatkowo realizuje swoje pomysły i wizje w teatrach offowych, poruszając tematykę praw człowieka i przełamując tematy tabu. Założyciel kolektywu niezależnych twórców, grupy zadaniowej Teatr Glósoli. Laureat Nagrody w Konkursie na Sztukę Dla Dzieci i Młodzieży (2018) za tekst „Niewidzialna” (współautor z Magdą Żarnecką). Jego spektakl „Ostatni syn” z Teatru Żydowskiego otrzymał Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej oraz wyróżnienie od jury młodzieżowego na 23. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2019 w Warszawie.
Jak co roku, wzięliśmy udział w Festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2020.
W ramach Festiwalu odbyły się następujące wydarzenia:
• - Wystawa fotografii ze spektaklu „Alicja w Krainie Czarów” prezentowanego przez Teatr Lalek z Grodna, Galeria Teatru „Maska” w Rzeszowie
• - Premiera spektaklu „Alicja w Krainie Czarów” reż. Gabriel Gietzky 30.08.2020
WRZESIEŃ 2020
• - Zagraliśmy dwa spektakle „Wystarczy być” reż. Radosław Kasiukiewicz i „Alicję w Krainie Czarów” reż. Gabriel Gietzky dla grup zorganizowanych.
• -Spektakle niedzielne na żywo dla Widzów indywidualnych.
PAŹDZIERNIK 2020
• - Zainaugurowaliśmy 6 sezon działań Małej Akademii Teatralnej. Działania młodszych grup zostały wstrzymane z uwagi na wprowadzone obostrzenia związane z rosnącą liczbę zachorowań na Covid-19, natomiast grupa, w której uczestniczą uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej przeniosła swoje działania do sieci i aktualnie pracuje nad etiudą teatralną, którą na nadzieję zaprezentować szerszej publiczności w czerwcu 2021.
• - Zagraliśmy 5 spektakli „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” reż. Jacek Popławski i jeden spektakl „Hachiko” w reż. Ewa Piotrowska dla grup zorganizowanych.
• - Prezentacja spektaklu „Nina i Paul” w reż. Laury Sonik, w ramach nagrody w Konkursie Dormana, Laureat w Konkursie Dormana. Od 6.10.2020 Spektakl zagraliśmy w 7 podkarpackich szkołach. Każdej prezentacji spektaklu towarzyszyły warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów i instruktora teatralnego. W listopadzie przenieśliśmy działania do sieci.
• - W ramach projektu „Mask@ w sieci – wszystko da się naprawić” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci zaprezentowaliśmy online dwie nowe produkcje:
"Pan Złota Rączka" reż. Przemysław Jaszczak
Słuchowisko Premiera online na kanale YouTube 9.10.2020
"Zamek z kart" reż. Przemysław Jaszczak
Czytanie performatywne Premiera online na kanale YouTube 23.10.2020
LISTOPAD 2020
• - „Nina i Paul’ streaming online 13.11.2020 dla 8 szkół.
• - Warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów i instruktora teatralnego online od 16.11.2020 (15 warsztatów).
• - 9.11.2020 rozpoczęły się Warsztaty w ramach projektu „Tu Byłem #SIKORSKI” organizowanego przez 1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Teatr „Maska“ w Rzeszowie był partnerem głównym projektu. Koordynatorki projektu: Natalia Koza i Klaudia Mazur.
Opis projektu: Tu byłem #SIKORSKI" to cykl warsztatów edukacyjnych, skierowanych do młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego, w ramach których poznają oni historię zwykłego obywatela Władysława Sikorskiego, ucznia I Liceum Ogólnokształcącego i drogę jaką przebył do zostania generałem Wojska Polskiego i wielkiego patrioty. Zadanie przewidywało odwiedzenie ważnych z historycznego punktu widzenia miejsc (Tuszów Narodowy - miejsce urodzenia generała, I Liceum Ogólnokształcące - miejsce edukacji generała, w tym zaułek z zabytkowym dębem posadzonym przez niego w 1928 r. w Rzeszowie), jednak z uwagi na obecną sytuację w kraju, projekt został przeniesiony do sieci.
W ramach projektu odbyły się warsztaty integracyjno-kreatywne, reżyserii filmowej, operatorsko-montażowe, wokalne dla młodzieży. Warsztaty kreatywne poprzedzone były organizacją pracy na archiwach udostępnionych m.in. przez Tuszów Narodowy, a podsumowane zostały poprzez stworzenie etiudy filmowej "1881".
• - 23.12.2020 Premiera etiudy filmowej w sieci „1881“ w ramach projektu „Tu Byłem #SIKORSKI“
Opis etiudy: Historia nie kończy się na książkach i archiwach, te pomagają ją jedynie zachować i dbać o to, aby nic co ważne nie zostało zapomniane. Nie skupia się ona na tym co osobiste i intymne, na tym co “dotyczy każdego” a przecież losy tych podręcznikowych postaci rozpoczynają swój bieg w prawdziwym, realnym życiu. W 1881r. na świecie pojawił się mały Władunio, a od tamtego momentu historia towarzyszyła mu na każdym etapie życia- codziennie, sekunda po sekundzie, nie tylko na wojnie, nie tylko w mundurze i na służbie. Władysław Sikorski będąc generałem był również człowiekiem, a etiuda “1881” to ta najbardziej intymna, niezapisana na kartach historii strona medalu.
GRUDZIEŃ 2020
• - Teatr otrzymał wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
• - Nawiązaliśmy współpracę z młodymi twórcami, którzy do tej pory nie mieli okazji pracować z naszym zespołem aktorskim. W ramach twórczego spotkania zrealizowaliśmy trzy czytanie performatywne, które zaprezentowaliśmy w formie streamingu online dla Widzów. Mamy nadzieję na kontynuację współpracy przy kolejnych projektach.
9.12.2020 „Gniazdo” Maria Wojtyszko, reż. Roksana Miner
12. 12.202 „Kleszcz” Jarosław Murawski, reż. Tomasz Kaczorowski
16.12.2020 „Chodź na słówko 3” Malina Prześluga, reż. Mateusz Przyłęcki
___
• - „Historie o miłości” online na kanale YouTube 21.12 – 31.12.2020
„Historie o miłości” – krótkie etiudy o miłości przygotowane przez nasz zespół aktorski przy współpracy dramaturgicznej z Magdą Żarnecką. Za reżyserię etiud odpowiada zespół aktorski i Roksana Miner. Muzykę skomponuje Urszula Chrzanowska. Scenografię przygotowali Marta Ożóg i Piotr Karp/ Pracownia plastyczna Teatru Maska.
"Historie o miłości" powstały w ramach projektu Ożywiona Forma Online dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
PLAYLISTA YOUTUBE:
Teatr Mask@ w sieci: Słuchowiska dla Młodych Widzów: https://bit.ly/2YpVq2w
Teatr Mask@ w sieci. Porusz@jki: https://bit.ly/3cmn0pI
Teatr Mask@ w sieci: Czytanki – Kołysanki dla Najmłodszych: https://bit.ly/3aaaTcF
Blok edukacyjny Teatru „Maska” w Rzeszowie: https://bit.ly/3t6XRVQ
Piosenki ze spektaklu „Gra” reż. Katarzyna Kawalec: https://bit.ly/3iW2H3z
„Zamek z kart“ Czytanie performatywne reż. Przemysław Jaszczak: https://bit.ly/2M5hrl0
„Pan Złota Rączka“ Słuchowisko reż. Przemysław Jaszczak: https://bit.ly/2Yp2xbz
„Historie o miłości” reż. Roksana Miner i zespół aktorski Teatru Maska: https://bit.ly/3ahCJnA
STYCZEŃ 2021
Wystartowaliśmy z platformą online: live.teatrmaska.pl , gdzie prezentujemy specjalnie przygotowane spektakle pod transmisje online. Do współpracy zaprosiliśmy doświadczony duet HaWa. Czyli Aneta Wawrzoła i Grzegorz Habryn, którzy na swoim koncie mają wiele realizacji teatralnych.
Widzowie mogą wykupić dostęp na platformie live.teatrmaska.pl za 10 zł i za pomocą jednorazowego KODU obejrzeć spektakl w ciągu 48 godzin od premiery. Prezentujemy spektakle co niedzielę o godz. 16:30. Aktualnie w repertuarze znajdują się spektakle takie jak: „Statek Noego”, „Bambusowa księżniczka”, „Hachiko”, „Alicja w Krainie Czarów” i „O mniejszych braciszkach św. Franciszka”.
Spektakle dostępne z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących.
Więcej: www.teatrmaska.pl