EN

12.10.2022, 12:48 Wersja do druku

Rawicz. W sobotę startuje 8 edycja Rawickiego Festiwalu Teatralnego im. Krystyny Sienkiewicz

Rawicki Festiwal Teatralny jak co roku odbywa się jesienią. Tym razem trwa od 15 października do 4 grudnia. W tym roku przygotowano 13 propozycji w głównym nurcie oraz 8 wydarzeń towarzyszących wśród których znajdą się koncerty i recitale tegorocznych laureatów Festiwalu Artystycznego „Koniugacje”, wystawy, spektakle oraz wyjątkowe wydarzenie jakim będzie projekcja filmu oraz spotkanie autorskie z aktorem i reżyserką Hanną Brulińską. „Drgania świetlików” jest to eksperymentalny film dokumentalny, który rejestruje codzienne życie artysty aktora teatralnego i filmowego pochodzącego z Rawicza Andrzeja Golejewskiego.

mat. organizatora

Inne aktualności

Festiwal rozpocznie się spektaklem muzycznym pt. „Być jak Marlene” ukazującym prawdziwe oblicze wielkiej ikony kina i estrady Marleny Dietrich. W naszym repertuarze znajdzie się również muzyczna komedia Jerzego Szczudlika pt. „Lepsza” reżyserii Dariusza Taraszkiewicza, którego koproducentami jest Teatr Miejski w Lesznie i Dom Kultury w Rawiczu.

W sentymentalną podróż do wspomnień z twórczością między innymi: A. Osieckiej, M. Hemara czy Z. Herberta zabierze nas Ewa Dałkowska w swoim Recitalu pt. „To, co najpiękniejsze. Przeżyjmy to jeszcze raz”, a spektakl pt.” „Pozamiatane” reżyserii Karola Stępkowskiego opowie nam o szczęśliwym małżeństwie z dwójką dzieci, szczęśliwym do czasu, gdy małżonkowie będą musieli zmierzyć się z utratą pracy i osobą trzecią w ich związku.

„Na świecie pewne są tylko śmierć i podatki” – powiedział ponad dwieście pięćdziesiąt lat temu Benjamin Franklin. Bohaterowie komedii pt. „Seks, Miłość i Podatki” ze wszystkich sił będą starać się zadać kłam owej ponurej podatkowej nieuchronności, jednocześnie coraz bardziej nieuchronnie popadając w karkołomne tarapaty.

Na scenie rawickiego Domu Kultury będziemy mieli okazję zobaczyć również sztukę teatralną „Życie: trzy wersje” z wyrazistymi postaciami, dawką emocji i inteligentnym dowcipem, a w spektaklu „Freda i Zuza” artystki niepierwszej już młodości z widzami będą odkrywać internet i z fascynacji będą chciały założyć swój własny internetowy poradnik dla kobiet.  Autorką tej tryskającej humorem sztuki jest Meggie W. Wrightt.

W tym roku również nie zapomnieliśmy o najmłodszych, dla których mamy dwie propozycje teatralne. Spektakl „Lululanka”  jest to opowieść, która składa się bez słów i przekazana jest dzieciom przez teatr cieni, grę aktorską i technikę lalkarską, dzięki czemu najmłodsi skupiają się na obrazie i spokojnej muzyce, a starszaki mogą do woli komentować akcję, która dzieje się na scenie. Druga propozycja to zderzenie tradycji ze współczesnością „Czerwony Kapturek w wielkim mieście” przedstawia wielkie miasto z gąszczem ulic, świateł, autobusów i tramwajów i świat wirtualny, w którym każdy może być każdym. Bohaterowie zaproszą młodych widzów do wspólnych działań interaktywnych, a wszyscy widzowie po spektaklu wezmą udział w warsztatach powiązanych z zasadami bezpieczeństwa dzieci w mieście i sieci.

Festiwal to rozmaitość form, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. W repertuarze oprócz tradycyjnych spektakli i musicali można odnaleźć również stand-up w wykonaniu Marzeny Kipiel-Sztuki czy performatywne czytanie sztuki Błażeja Baraniaka pt. „Daję Słowo” z udziałem Barbary Wrzesińskiej. Spektakl familijny teatru Ustav Uzasu z Czech pt, „Ademenato” zakończy wszystkie wydarzenia festiwalowe. Jest to gatunek teatru absurdalnego o wpływie człowieka na nadawanie cyfrowe. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko serdecznie zaprosić na 8 edycję Festiwalu Teatralnego im. Krystyny Sienkiewicz w Rawiczu.

Źródło:

Materiał nadesłany