EN

8.09.2020, 11:55 Wersja do druku

Radom. 40 lat pracy artystycznej Danuty Doleckiej

11, 12 i 13 września w Teatrze Powszechnym z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Danuty Doleckiej odbędą się pokazy spektaklu “Niegłupia, Niebrzydka, Niebiedna” w reż. Jarosława Rabendy.

mat. teatru

Od Ajschylosa i Szekspira do Mrożka. Od Kochanowskiego i Moliera do Iredyńskiego. Nie ma takiego repertuaru, którego nie potrafi zagrać. Zabawna w komediach i wzruszająca w dramatach – Danuta Dolecka obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. 

Po ukończeniu wrocławskiej PWST i dwóch sezonach w Tarnowie, 38 lat temu wybrała Radom.  I tak już zostało. Jeśli istniałby wzorzec ideału aktorki w Sevres, nazywałby się DOLECKA. Zawsze pierwsza na próbach, zawsze pierwsza z opanowanym tekstem, zawsze punktualna sumienna i perfekcyjnie przygotowana. Uwielbiana przez kolegów, empatyczna i życzliwa, serdeczna i oddana. Niebezpiecznie piękna – gdy podczas występu w radzieckim Jaroslawiu zarzuciła włosami, pół tamtejszej Armii Czerwonej rzuciło broń i padło na kolana! Dolecka na Ministra Obrony Narodowej! Nie… Szkoda by było. Jest nie do zastąpienia. To prawdziwa Ikona radomskiego Teatru. Grała u Zygmunta Wojdana, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Bończaka, Wojciecha Kępczyńskiego i Waldemara Zawodzińskiego. Kreacje aktorskie tworzyła też pod reżyserską opieką Adama Hanuszkiewicza, Wowo Bielickiego, Emiliana Kamińskiego, Zbigniewa Brzozy, Jana Bratkowskiego, Janusza Wiśniewskiego, Macieja Wojtyszki, Kingi Dębskiej, Krzysztofa Warlikowskiego i wielu innych. Tworzyła niezapomniane role w 130 spektaklach – nikt inny w historii naszego Teatru nie może pochwalić się takim dorobkiem. 

Z okazji Jubileuszu Danuty Doleckiej zapraszamy państwa na spektakl „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna”. Grey miał tylko 50 twarzy… Marność! Danka zaprezentuje ich sto. Bawi do łez w monologach satyrycznych i piosenkach kabaretowych. Wzrusza do łez w tekstach ze sztuk dramatycznych i piosenkach aktorskich. Tak, czy owak – chusteczki będą potrzebne. Zachwyca dojrzałością i smakiem we fragmentach kreacji aktorskich z Gombrowicza czy Wyrypajewa. Zapiera dech interpretacją autoironicznych tekstów Klubu Kobiet Zaciskających Zęby. A wszystko w czarodziejskiej scenografii Bożeny Kostrzewskiej i z muzyką na żywo. (…)

Jarosław Rabenda 

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstów: 

Słoneczniki i Zęby J. Rabenda, Kocha, lubi, żartuje S. Vogel, tłum. H. Odziemkowska, Dzień Walentego I. Wyrypajew, tłum. A. L. Piotrowska, W 8 dni dookoła świata A. Sadowski, Pierwsza Młodość C. Giudicelli, tłum. D. Żołnierczyk, Iwona, księżniczka Burgunda W. Gombrowicz, Nie odwracaj się od słońca R. Birden 

Premiera spektaklu odbędzie się 11 września o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej. 

Gramy także 12 i 13 września. 

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, pl. Jagielloński 15

tel. 48 384 53 22, sms 604 566 406, e-mail: [email protected]teatr.radom.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne