EN

25.08.2020, 13:33 Wersja do druku

Poznań. Trwa finałowy tydzień Malty w czasie zarazy

Przed nami ostatnie wydarzenia kilkumiesięcznej edycji festiwalu Malta w czasie zarazy: finałowe wystawy Generatora nad Rusałką i w opuszczonej pływalni Olimpia, Hamlet w reż. Mai Kleczewskiej, premierowe akcje młodzieży działającej od czerwca pod szyldem H2O, debata o Sztuce wobec ideologii z udziałem m.in. Agnieszki Holland, Alicji Białej, prawników z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i kancelarii Hogan Lovells czy spacery śladami Map sentymentalnych Głównej i Dębca zakończone koncertami Enchanted Hunters i Tropical Soldiers in Paradise. Zapraszamy na ostatni krok lata! 

Między 26 a 30 sierpnia finały projektu H2O – premierowe akcje kilkunastu zaangażowanych młodych twórczyń, muzyków, aktywistek i filmowców, którzy pytają o naszą odpowiedzialność za przyszłość z perspektywy wody. Zapraszamy na pokaz filmu krótkometrażowego i debatę, konceptualny koncert, performans miejski oraz spektakl. Kuratorką projektu jest Agnieszka Różyńska.

Waterkill to film krótkometrażowy o różnych postawach, jakie możemy przyjąć w obliczu katastrofy klimatycznej. Projekt Zielonej Trawki porusza kwestię odpowiedniej formy komunikacji w działaniu oraz wiedzy na temat alternatywnych, ekologicznych rozwiązań. Pokaz filmu odbędzie się 26.08 o g. 19:00 w Kinie Muza, po projekcji zapraszamy na debatę Jak mówić o aktywizmie? Debata o zaangażowaniu i komunikacji – wśród uczestników m.in. Sabina Sadecka psycholożka, debatę poprowadzi Jan Tyszka Ostrowski. Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Kolektyw Młoda Kultura zagra na Fontannie Wolności koncert konceptualny Młoda woda prezentujący wizję świata dotkniętego katastrofą ekologiczną w 2050 roku, gdy woda może okazać się materiałem deficytowym. Przez wielogatunkowe doświadczenie muzyczne artyści dążą do pobudzenia świadomości, wzbudzając silne, emocjonalne reakcje. Koncert odbędzie się 27.08 o g. 19:00, wstęp wolny.




Inne aktualności

Wet fingers to modowa fantazja, którą kolektyw Ludzie DoWody zaprezentuje w formie miejskiego performansu. Chcą zwrócić nim uwagę na skutki produkcji szybkiej mody oraz szerzyć świadomość ekologiczną przy użyciu zasobów odzieży z drugiej ręki. Performans będzie można zobaczyć w czwartek 27.08 m.in. w Starym Porcie, centrach handlowych Posnania i Stary Browar, na ul. Wrocławskiej oraz 28.08 w pływalni Olimpia na wystawie Woda jest tobą.

Nad jeziorem Rusałka kolektyw Aqurat zaprezentuje spektakl Mitologia klimatyczna, w którym historia antyczna staje się zwierciadłem dla teraźniejszości. Spektakl ukazuje ważną dla twórczyń walkę – mit kontra fakt. Dlaczego tak łatwo wierzymy w przesądy i wróżby, a trudno nam zaufać badaniom naukowców? Spektakl odbędzie się 29.08 o g. 16:30 na plaży. 

Nad jeziorem Malta pokażemy film francuskiego artysty wizualnego Pascala Marquilly’ego, który jest efektem pracy z mieszkańcami lądów zagrożonych zalaniem ze względu na podwyższanie się poziomu mórz i oceanów. Muzykę do projektu stworzył Gustavo Carvalho, brazylijski pianista.

Film Distant Horizons jest inspirowany twórczością Tadeusza Kantora. Pascal Marquilly przez 2 lata filmował tę samą scenę – 50 krzeseł ustawionych przodem do morza, a na nich 50 mieszkańców lądów, które zostały lub zostaną skonfrontowane ze wzrostem poziomu wody w wyniku globalnego ocieplenia. Jedno kilkudziesięciominutowe ujęcie w trakcie przypływu. Bez montażu. Nieruchomy kadr. Do projektu dołączył Gustavo Carvalho, brazylijski pianista, który stworzył do filmów ścieżkę dźwiękową – koncert fortepianowy Jana S. Bacha z fragmentami kompozycji Györgya Kurtága.

Nad jeziorem Malta, 27.08 o g. 20:30, zaprezentowane zostanie ujęcie z linii brzegowej w Dunkierce, które zalicza się do miast wysokiego ryzyka środowiskowego. Jednym z głównych zagrożeń jest zalanie. Projekt pokazuje, że katastrofa klimatyczna nie przychodzi nagle, nie jest punktem kulminacyjnym albo momentem przełomowym. Na pokaz obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej i w Going.


Inne aktualności

Gośćmi ostatniej tegorocznej debaty będą m.in. Agnieszka Holland, Alicja Biała, prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Hogan Lovells. Punktem wyjścia do rozmowy o sztuce wobec ideologii będzie proces Fundacji Malta kontra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszamy w sobotę 29.08 o g. 14:00 na pl. Wolności.

Od kilku lat politycy próbują przewartościować polski krajobraz społeczny: przejmują instytucje, uciszają głosy opowiadające się za wartościami innymi niż te promowane przez władzę, zawłaszczają kolejne sfery naszego życia prywatnego i publicznego, w tym sferę twórczości artystycznej. Inaczej mówiąc, podważają autonomiczność sztuki, chcąc uczynić ją narzędziem własnej kampanii ideologicznej. Czy jednak sztuka w ogóle może być autonomiczna? Jak reagować na próby jej zawłaszczenia? Czy da się walkę przeciw próbom ograniczania prawa do swobody twórczej skoordynować? Jakimi narzędziami prawnymi dysponujemy? I w ogóle czy protestować przeciw ideologicznej opresji, czy jednak robić swoje? Na debatę Sztuka wobec ideologii obowiązują bezpłatne wejściówki. Rozmowę poprowadzi Karolina Lewicka oraz Michał Merczyński. 

Źródło:

Materiał nadesłany