EN
19.02.2021, 13:40 Wersja do druku

Poznań. Premiera dokumentu „Malta w czasie zarazy” w reż. Agnieszki Nawrockiej

Jubileuszowa 30. edycja Festiwalu Malta odbyła się w cieniu pandemii Covid-19 – poza siecią, na żywo z publicznością i dla miasta – z miłości do teatru i sztuki. Festiwal trwał od 11 czerwca do 30 sierpnia, w 33 lokalizacjach, w ciągu 46 dni odbyło się 144 bezpłatnych wydarzeń, w tym jedynie 22 online. Dziennikarka Agnieszka Nawrocka przez kilka miesięcy dokumentowała wydarzenia i emocje publiczności, organizatorów, artystek i artystów. W efekcie powstał godzinny dokument „Malta w czasie zarazy”, którego premiera odbędzie się w niedzielę 21 lutego o g. 20:00 na kanale YouTube festiwalu.

fot. mat. organizatora

W 2020 roku Festiwal Malta miał obchodzić 30. jubileusz. Plany międzynarodowego spotkania wielu pokoleń artystów i artystek między 19 a 28 czerwca zostały zatrzymane. Pandemia Covid-19 wymusiła zmianę programu, komunikacji, produkcji oraz promocji. Malta była rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście, konsekwentnie jednak realizowała postulat: na żywo.

Dokument „Malta w czasie zarazy” w reż. Agnieszki Nawrockiej to relacja z jubileuszowej edycji Festiwalu Malta, która odbyła się w cieniu pandemii Covid-19. Poznańska reporterka przez kilka miesięcy podążała z kamerą za organizatorami, artystami i artystkami oraz publicznością. Dokumentowała wysiłek organizacyjny, obawy i emocje, które towarzyszyły tej niepewnej dla wszystkich sytuacji. Reżyserka śledziła prace zespołu Fundacji Malta, wydarzenia artystyczne, rozmawiała z publicznością, zbierała różne opinie, które można usłyszeć w dokumencie.

Barbara Wrońska po koncercie na dwuhektarowej łące opowiada – czułam, że te piosenki i treści trafiały w bardzo czułe punkty tęsknoty za bliskością. Ralph Kaminski dodaje, że – musimy doceniać to, że udało się zorganizować festiwal i spotkać, posłuchać muzyki nie tylko przez te online'owe rzeczy. W godzinnym dokumencie Agnieszka Nawrocka pokazuje zmagania organizatorów z kwestiami bezpieczeństwa oraz potrzebę spotkania się bezpośrednio z publicznością, wyjścia poza Internet.

Film pełen jest kulturalnych wydarzeń a przede wszystkim pełen emocji, emocji widzów, emocji artystów i emocji organizatorów, którzy podjęli się wyjątkowego wyzwania stworzenia festiwalu podczas pandemii. To historia obaw, historia odpowiedzialności i historia radości i wielkiej tęsknoty za żywym kontaktem z kulturą – zapowiada reżyserka filmu Agnieszka Nawrocka.

Pandemia przyzwyczaiła nas do kultury w sieci, w czasie izolacji wiele instytucji, artystów i artystek przeniosło się w rzeczywistość wirtualną. Choćbyśmy bardzo chcieli, internet nie uratuje kultury. Najważniejsze było dla nas bezpieczeństwo publiczności, artystów i artystek oraz spotkanie na żywo. Sztuka bycia razem jest fundamentem festiwalu. Skoro widzowie nie mogli przyjść na klasyczną Maltę, to Malta zjawiła się przed ich domami, w parkach, nad rzekami, jeziorami i na wielkiej dwuhektarowej łące – komentuje dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

Festiwal Malta trwał od 11 czerwca do 30 sierpnia 2020 roku, w 5 krokach programowych, 33 lokalizacjach, w ciągu 46 dni odbyło się 144 bezpłatnych wydarzeń, w tym tylko 22 wydarzenia odbyły się online. Agnieszka Nawrocka jest dziennikarką kulturalną, autorką magazynów telewizyjnych „Poznański Informator Kulturalny”, „Trzepak kultury”, „POZkultura” oraz wielu reportaży. Od kilkunastu lat z pasją i zaangażowaniem zapowiada i relacjonuje artystyczne wydarzenia w Wielkopolsce.

Premiera dokumentu „Malta w czasie zarazy” w reż. Agnieszki Nawrockiej odbędzie w niedzielę 21 lutego o godz. 20:00 na kanale YouTube Malta Festival Poznań. Materiał dostępny jest z polskimi napisami.Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne