EN

21.05.2024, 22:12 Wersja do druku

Poznań. Ponad 16 mln zł wyniosły koszty przebudowy i remontu zabytkowego budynku Akademii Muzycznej

Ponad 16 mln zł wyniosły koszty przebudowy i remontu zabytkowego budynku Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – we wtorek uczelnia podsumowała realizację dwóch projektów z dofinansowaniem ze środków UE.

Inne aktualności

We wtorek w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu miało miejsce podsumowanie realizacji dwóch projektów dofinansowanych ze środków UE w ramach dwóch programów; Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 oraz Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu poinformował, że dzięki środkom z WRPO 2014+ poznańska uczelnia może cieszyć się odrestaurowanym, zabytkowym skrzydłem akademickim, przebudowaną Aulą im. Stefana Stuligrosza, salą kameralną i salami dydaktycznymi. Powstał także dziedziniec, który z parkingu przekształcił się w miejsce rekreacyjno-koncertowe.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że „ta część budynków Akademii Muzycznej w Poznaniu jest częścią zabytkową, historyczną, która została poddana rewitalizacji. Przywrócono blask przestrzeniom, a jednocześnie dostosowano je do użytkowania według norm i reguł europejskich. Teraz każda osoba będzie mogła zasiąść w tej sali i być uczestnikiem prezentacji muzycznych. To nowoczesny obiekt ulokowany w przestrzeni zabytkowej”.

Na przebudowę i remont zabytkowego budynku uczelnia pozyskała ponad 7,8 mln zł unijnego wsparcia. Całkowity koszt wyniósł natomiast ponad 16 mln zł.

Marszałek zaznaczył, że „projekty modernizacyjne mają dla nas szczególny status. Uznaliśmy, że są niezwykle ważne dla przestrzeni Wielkopolski. One nigdy nie zakładają tylko poprawy estetyki czy substancji materialnej, ale mają przede wszystkim funkcję społeczną, czyli pewne pobudzenie i wzbogacenie przestrzeni”.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu poinformował, że Akademii Muzycznej projekt przebudowy obiektu udało się połączyć z innym projektem, znajdującym się w gestii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Udział w Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zaowocował zakupem niezbędnych instrumentów, w tym ważących 6 ton barokowych organów, które stanęły w Auli im. Stefana Stuligrosza. Wartość projektu zrealizowanego w ramach tego projektu wyniosła ponad 10 mln zł” – wskazano.

Rektor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu prof. dr hab. Hanna Kostrzewska podkreśliła, że „ten dzień stanowi znakomite wejście w kolejne stulecie naszej uczelni”. „Dobrze skomponowana Akademia to nasz powód do dumy. Jestem szczęśliwa, że ta sala wróciła do swojej świetności i że możemy organizować tutaj koncerty, także dla mieszkańców Poznania. We wszystkie środy lipca zapraszam na cykl koncertów Scena Letnia Akademii” – zapowiedziała. 

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa

Wątki tematyczne