Tegoroczna „krocząca” edycja Malty stawia drugi krok i zaprasza w kolejne miejsca Poznania w dniach 7-11 lipca.
Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
Na Śródce i w parkach w centrum miasta improwizacje taneczno-muzyczne Double Trouble, na mobilnej scenie na os. Bolesława Chrobrego aktorzy krakowskiego Teatru im. Słowackiego, a w Fundacji Malta rozmowy o „inteligentnych miastach”. Generator Malta proponuje wycieczki nad jeziora – śladami wirtualnej mapy i nad Strzeszynek w ramach warsztatów Gęsia skórka. O znikających ekosystemach będzie można posłuchać w premierowym podcaście Woda jest tobą. Ogłoszenie programu trzeciego kroku Malty 14 lipca.
Taniec w mieście – improwizacje Double Trouble na Śródce, nad Wartą i w parku Mickiewicza
Double Trouble, czyli „podwójne kłopoty” to duet tworzony przez rodzeństwo: basistę i kompozytora Marcina Bożka oraz tancerkę, performerkę i choreografkę Aleksandrę Bożek-Muszyńską. Taneczne improwizacje do muzyki granej na żywo na waltornii w trzech lokalizacjach w centrum Poznania będzie można zobaczyć już dzisiaj (7 lipca). Artyści na oczach widzów – z tego, co ich otacza – konstruować będą nową rzeczywistość, zakrzywiając znaczenia, żonglując pojęciami, potykając się i te potknięcia wykorzystując, zamieniając na inspiracje. Double Trouble odbędzie się w trzech lokalizacjach i o trzech różnych godzinach: w parku Adama Mickiewicza (godz. 14.00-14.30), w parku Stare Koryto Warty przy placu zabaw za Pawilonem (godz. 16:00-16:30), oraz na Śródce przy muralu (godz. 19.00-19.30).
Edwin Bendyk, Piotr Juskowiak i Jola Starzak rozmawiają o „inteligentnych miastach”
Czym są „inteligentne miasta”? Pandemia, susza, przeludnienie – to wyzwania, którym muszą sprostać współczesne metropolie. Czy na zmiany klimatyczne, epidemie i rosnącą liczbę mieszkańców miast można się przygotować? O przyszłości miast rozmawiać będą architektka Jola Starzak, publicysta Edwin Bendyk i kulturoznawca Piotr Juskowiak już 8 lipca o godz. 17:00 w Fundacji Malta. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Michał Nogaś. Debatę będzie można oglądać na żywo w mediach społecznościowych festiwalu Malta (Facebook lub YouTube), na widownię w Fundacji obowiązują bezpłatne wejściówki.
Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie Darii Mielcarzewicz – premiera wirtualnej mapy
W tym roku Generator Malta zaprasza nad wodę: różnorodne zbiorniki i cieki z Poznania, Wielkopolski i innych części świata. Daria Mielcarzewicz eksploruje, poznaje i opisuje wielkopolskie akweny, od 2019 roku tworzy ich osobistą mapę. W podróże zabiera ze sobą tabliczkę „To jezioro też wyschnie”, bo jak mówi: mapa powstała z osobistej potrzeby kontaktu z naturą, kontaktu z wodą, a jednocześnie z niepokoju wywołanego stanem wielkopolskich akwenów. Premiera strony www.jeziorawielkopolski.pl odbędzie się 8 lipca – na mapie nie będzie niepotrzebnych kolorów, dróg, trakcji kolejowych, hoteli i restauracji, a zamiast nich pojawią się znaczniki: czysta/brudna woda, wróć posprzątać, można się kąpać. Na stronie znajdą się także fragmenty dzienniczka wypraw, subiektywne przemyślenia i opisy, a dla spragnionych bardziej „naukowych" danych odnośniki do profesjonalnych źródeł. Premierze strony towarzyszyć będzie także rowerowa wycieczka krajoznawcza śladami internetowej mapy – 11 lipca z poznańskiej Śródki do Biskupic Prawych (obowiązują bezpłatne zapisy).
Krakowski Teatr Słowackiego zagra na Piątkowie! Zapraszamy na Operetkę sanatoryjną
Mobilna scena festiwalu Malta zaparkuje 9 lipca na Osiedlu Bolesława Chrobrego 9. Mieszkańcy i mieszkanki bloków oraz publiczność na widowni zobaczą spektakl pozornie kabaretowy i rozrywkowy Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Do Sanatorium Uzdrowiskowego i Pijalni Wód im. prof. dra Józefa Dietla przybywają inwestorzy. Ulegając magii miejsca oraz tajemniczemu napojowi o niezwykłych właściwościach bardzo szybko stają się nie tylko kuracjuszami, ale również uczestnikami jakiegoś metafizycznego show, które przybiera postać obiecanej w tytule operetki. Bohaterowie wyśpiewują muzyczne monologi wykorzystując hity z różnych epok, jak fragmenty Pasji Mateuszowej Bacha, brindisi z Traviaty Verdiego, Cold song z Króla Arthura Purcella, a także Przetańczyć całą noc z My fair lady Loeve, Usta milczą dusza śpiewa z Wesołej wdówki Lehara czy Brunetki blondynki Kiepury. Jednak sanatoryjna farsa staje się momentami przejmująca i melancholijna. Inspiracją spektaklu były relacje bywalców sanatoriów, które Cezary Tomaszewski przedstawia z dystansem i humorem.
Na widowni przed sceną obowiązują bezpłatne wejściówki. Spektakl będzie można zobaczyć także na telebimach, z okien i balkonów wokół polany przy bloku os. Bolesława Chrobrego 9 oraz posłuchać na falach Radia Afera 98.6FM.
Przyjrzyj się gęsiej skórce i rytuałom plażowania – weź udział w warsztatach ruchowych nad Strzeszynkiem
Na zajęcia ruchowe na plaży Jeziora Strzeszyńskiego zaprasza Małgorzata Myślińska, autorka projektu Gęsia skórka, w ramach którego prowadzi obserwacje zachowań plażowiczów, z których powstaną zin i wystawa. Wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów zbadają rytuały i nawyki plażowania, a także reakcje ciała na temperaturę wody, piasku, kamieni, pomostu. Warsztaty opierają się o techniki tańca współczesnego wykorzystujące improwizację (Contact Improvisation, Underscore) z naciskiem na obserwację własnego ciała oraz jego relację z otoczeniem i grupą. Spotkania odbędą się 8 i 9 lipca w godz. 17.00-20.00 na plaży Malibu nad Jeziorem Strzeszyńskim – obowiązują bezpłatne zapisy.
Przeczytaj więcej o warsztatach.
Posłuchaj rozmów o wodzie w premierowym podcaście Generatora Malta
10 lipca do sieci trafi premierowy podcast Woda jest tobą. W pierwszym odcinku Znikające ekosystemy woda pojawi się w kontekście braku. Jak odczytywać znikanie: zbiorników, cieków i ich mieszkańców? Odpowiedzą: edukatorka klimatyczna Adriana Molenda, geograf Wojciech Mania i artysta Generatora Malta, Mateusz Kowalczyk. W kolejnych odcinkach Ola Juchacz rozmawiać będzie o społecznych kontekstach wody, która nie tylko uruchamia wyobraźnię, ale także potrzebuje naszej uwagi i działania; o hydrologicznych zależnościach; o tym jak odpoczywać w towarzystwie wody nie naruszając jej naturalnych granic i dokąd prowadzi nas dziki nurt rozrywki, rekreacji i konsumpcji. Podcast będzie dostępny od 10 lipca na: Spotify, Soundcloud, Google Podcast i Apple Podcast.
Przeczytaj więcej o podcaście.
Informujemy, że przed wejściem na teren imprezy należy zapoznać się z regulaminem wydarzenia dostępnym pod linkiem.