EN
31.12.2020, 11:57 Wersja do druku

Poznań. Magdalena Abakanowicz patronką Uniwersytetu Artystycznego

Inne aktualności

W styczniu 2021 roku prof. Magdalena Abakanowicz zostanie oficjalną patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. To jedna z najznakomitszych polskich artystek, twórczyni o międzynarodowej sławie, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie.

Artystka przez dwadzieścia pięć lat pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1965 roku przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora uczelni, prof. Stanisława Teisseyre'a i opracowała program Pracowni Gobelinu, którą kierowała do 1991 roku, do czasu przejścia na emeryturę twórczą.

W 2002 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP) uhonorowała ją tytułem doktora honoris causa. W Parku Cytadela odsłonięto wówczas największą plenerową instalację artystki Nierozpoznani, o której realizację przez wiele lat zabiegał prof. Jarosław Maszewski, kierownik Pracowni Skojarzeń Elementarnych w Katedrze Bioniki poznańskiej akademii.

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zaplanował szereg działań związanych z uroczystościami nadania uczelni imienia Magdaleny Abakanowicz. Ich punktem kulminacyjnym będzie otwarcie w dniu urodzin artystki, 20 czerwca 2021 roku, w przestrzeni Muzeum Narodowego w Poznaniu wystawy Jesteśmy strukturami włóknistymi. Ekspozycja powstaje dzięki życzliwości Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która jest jedynym spadkobiercą rzeźbiarki.

W związku z przygotowaniami do uroczystości zaplanowanych na przyszły rok Fundacja przekazała uczelni w depozyt dwie rzeźby artystki. Pasar z cyklu War games (1995) wyeksponowano w atrium Budynku B Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, natomiast  Standing Figure with Wheel II (1990-1991) w przestrzeni Wejścia Wschodniego Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

Materiał własny

Autor:

oprac. red