Inne aktualności
- Kraków. Teatr Mumerus zaprasza na „Posiew boga wojny” 22.01.2025 08:47
- Warszawa. Wystawa obrazów Kariny Szutko „ROcK SMOKA” oraz spektakl „LUXA” 22.01.2025 08:33
- Kraków. W lutym kolejna odsłona festiwalu Opera Rara 22.01.2025 08:32
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 22.01.2025 08:28
- Wrocław. Pięć pytań do Jakuba Zalasy przed premierą „Moby Dicka” we Wrocławskiej Pantomimie 22.01.2025 07:31
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
Tegoroczne wakacje będą zdecydowanie się różnić od poprzednich. Wedle prognoz większość poznaniaków spędzi je w mieście lub okolicy. Czy to oznacza brak atrakcji? Oczywiście, że nie! Biblioteka Raczyńskich, CK Zamek i KontenerArt to tylko niektóre miejsca na mapie, gdzie każdy spragniony wakacyjnych wrażeń odnajdzie wytchnienie i rozrywkę.
Teatr Animacji zaprasza na obwoźne widowisko plenerowe. Sceną objazdową będzie nic innego jak... prawdziwy wóz teatralny! Ten swoisty ruchomy spektakl będzie miał na celu przybliżenie chętnym historii i atrakcji Poznania, a całość polana będzie sosem kryminalno-detektywistycznym. Jego bohaterami będzie para detektywów rozwiązująca zagadki na znanych nam (ale czy na pewno?) ulicach Poznania. Scenariusz na tę okazję napisze Malina Prześluga, a reżyserią zajmą się Marek i Sylwia Cyris.
Skoro Centrum Kultury Zamek powraca na dobre, powraca również Zamkowe Lato dla Dzieci. Organizatorzy akcji przygotowali zajęcia dla dwóch grup wiekowych - dzieci w wieku 3-5 lat oraz tych od 6. roku życia. Nie zabraknie spektakli teatralnych, spotkań z opowieściami oraz warsztatów rozwijających wyobraźnię i ciekawość. Zaproszenie na zajęcia przyjęli już m.in. Karawana Opowieści, Teatr Wariate z Poznania, Teatr Kufer z Gdańska oraz Teatr Uszyty z Krakowa. Cykl startuje 14.07.
Koncertowo i filmowo
Komu tęskno za sielskim plażowym nastrojem, ten powinien zainteresować się wydarzeniami dziejącymi się w przestrzeniach KontenerArtu oraz Ogrodu Szeląg. Obie inicjatywy, dzięki wsparciu Miasta Poznań, rozszerzają swoją ofertę na letnie miesiące. Plany KontenerArtu obejmują prawie każdy dzień tygodnia. W każdy wtorek lipca i sierpnia odbywać się będzie trening salsy prowadzony przez doświadczonych instruktorów. W środy przestrzenie KontenerArtu wypełnią się muzyką plenerową w ramach cyklu Demostacja. Koncerty będą się rozpoczynać o g. 20, warto jednak być na miejscu wcześniej, by zająć miejsce (maksymalna liczba gości na widowni to 150 osób). Każdy czwartek natomiast będzie poświęcony jam session. Muzyka tworzona we współpracy z publicznością to już tradycja, której nie mogło zabraknąć i teraz. Podczas lata na Kontenerach pojawi się także akcent związany ze sztuką! Pracownia Cargo zaprasza na kultowe już wernisaże, które gościły do tej pory artystów z całej Polski i świata. Spotkania będą dotyczyć filmu, fotografii, rysunku oraz innych form artystycznych. Ogród Szeląg proponuje z kolei cykl kameralnych koncertów Solo na Szelągu. Ich tematy będą dostosowane do charakteru ogrodu, dominować będą wokale i instrumenty akustyczne.
Uradują się także miłośnicy koncertów na Dziedzińcu Zamkowym CK Zamek. Już w lipcu wystąpią tam Organek (9.07) i Morga (22.07), odbędą się także dwie kolejne edycje cyklu JazZamek, w ramach których wystąpią Stanisław Słowiński (15.07) oraz Backspace [augmented] feat. Patryk Lichota (29.07).
Miłośnicy filmowych doznań powinni zadbać o wolny czas w dniach 18-23.08. To termin Short Waves Festival. Hasło tegorocznej edycji - "Fixing the future" - znajdzie swoje odzwierciedlenie zarówno w wyborze tematyki krótkich metraży, jak i w formule festiwalu, który po raz pierwszy odbywa się po części na żywo, a po części online. W ten sposób organizatorzy chcą pokazać swoją otwartość na miłośników krótkich metraży spoza Poznania, a także na rozwiązania ekologiczne, przyjazne dla planety.
Sportowo i kulinarnie
Moc atrakcji odbędzie się także w parku Starego Browaru. W każdy wtorek, do końca sierpnia, na chętnych czekają darmowe sesje jogi pod chmurką. Wystarczy przynieść własną matę i oddać się chwili relaksu. To jednak nie wszystko! W planach jest również tajemnicze, premierowe wydarzenie kulinarne. Ci, którzy dbają o linię, nie muszą się jednak obawiać skutków ubocznych takiego smakowania lata - w każdy czwartek odbędzie się plenerowy, bezpłatny trening siłowy, po którym znów będzie można oddać się łakomstwu. I tak w kółko - czyż to nie jest piękne?
Historycznie i na nowo
Dla poznaniaków, którzy lubią się zapatrzeć i zamyślić, sporo nowości przygotowało Muzeum Narodowe. Wystawa Formy w przestrzeni (czynna: 12.07-13.09) przypomina twórców rzeźb plenerowych, które powstawały w latach 60. i 70. Przybliża historie konkursów rzeźb, a także wystaw i sympozjów, które odbywały się w tamtym czasie. Od czerwca aż do końca sierpnia można także oglądać kolorowe i satyryczne plakaty Michela Quareza, podarowane i udostępnione przez artystę specjalnie na potrzeby poznańskiej wystawy.
To nie wszystko, 19.07 w Muzeum Narodowym rozpocznie się też wystawa Dürer i inni. Grafika niemiecka XV i XVI w. To aż 170 dzieł, wśród których centralnym punktem będą ryciny Albrechta Dürera, uważanego za grafika wszech czasów. Zaprezentowane zostaną sceny religijne, alegoryczne, mitologiczne i historyczne. Wystawa potrwa do 13.09.
Wielbicieli zamkowych przestrzeni na pewno ucieszy informacja o aż dwóch nowych wystawach, których otwarcie nastąpi w lipcu. Zamek od nowa pozwoli spojrzeć na cały obszar tej budowli z perspektywy zmian, jakie w nim zachodziły, oraz poszczególnych etapów prac nad nimi. Piątkowo Kamili Kobierzyńskiej to z kolei fotograficzna wycieczka po dzielnicy, w której spotykają się wpływy miejskie i podmiejskie, a która jeszcze niejeden sekret skrywa przed poznaniakami.
W to mi graj
Biblioteka Raczyńskich nie rezygnuje z corocznej akcji Lato z książką, ale tym razem proponuje spotkania online, które poprowadzą pełni zapału bibliotekarze z kilkunastu filii. Nie obejdzie się bez ciekawostek przyrodniczych i starannie przygotowanych warsztatów plastycznych.
25.07 o g. 13, w ramach Lata z Muzeum Henryka Sienkiewicza, odbędą się warsztaty online dla dzieci W to mi graj! - usłyszmy Sienkiewicza. W trakcie spotkania każdy chętny zapozna się z instrumentami, które Sienkiewicz usłyszał podczas swoich licznych egzotycznych podróży, a które niejednokrotnie wybrzmiały w jego twórczości. Djembe, tam-tam, bałabajka, teorban, kij deszczowy - każdy, kto jest ciekaw ich brzmienia, powinien wziąć udział w warsztatach.
Sierpień to z kolei czas Czytatów - spotkań, które odbędą się wyjątkowo na żywo, na parkingu Biblioteki Raczyńskich. Będą poprzedzone obowiązkowymi zapisami na www.bracz.edu.pl. A zapisać się warto, bo będą to spotkania pełne ciekawostek, np. o regułach matematycznych, które mają wpływ na codzienne życie. W ramach cyklu odbędą się też warsztaty fotograficzne oraz wiele innych atrakcji.