EN
1.02.2022, 17:07 Wersja do druku

Poznań. "Kurka wodna..." Polskiego Teatru Tańca w finale Klasyki Żywej

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ogłosił finalistów VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dziel Literatury „Klasyka Żywa”.

fot. Andrzej Grabowski / mat. teatru

Inne aktualności

Wśród sześciu tytułów, uznanych za najlepsze wystawienia polskiej klasyki w 2021, znalazł się spektakl Polskiego Teatru Tańca „Kurka Wodna albo urojenie” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej - dla nas szczególny, ponieważ pierwszy w nowej siedzibie, której niesamowita aura przemienia w magię wszystkie nasze spotkania z widzami.

Wyboru finalistów, spośród 35 zgłoszonych do Konkursu przedstawień, dokonała Komisja Artystyczna w składzie: Patryk Kencki (przewodniczący), Ewa Konstancja Bułhak, Zenon Butkiewicz, Tadeusz Kornaś, Beata Popczyk-Szczęsna, Karol Suszczyński, Maryla Zielińska.

Najlepsze spektakle polskiej klasyki z 2021 roku wezmą udział w finale ogólnopolskiego konkursu „Klasyka Żywa”, czyli tegorocznych, 46. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. W tym roku festiwal planowany jest na przełomie maja i czerwca. W Teatrze Kochanowskiego w Opolu zaprezentują się wszyscy finaliści konkursu:

-„Balladyna” z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu (reż. Konrad Dworakowski),

- dwa spektakle z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” (reż. Cezary Tomaszewski) oraz „Dziady” (reż. Maja Kleczewska),

- „Kurka wodna albo urojenie” z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu (reż. Igor Gorzkowski),

- „Lalka” z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (reż. Radosław Rychcik),

- „Lilla Weneda” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Grzegorz Wiśniewski).

Spektakle powalczą o główne nagrody za reżyserię, scenografię czy muzykę, oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureatów wyłoni Jury, w którego skład – jak co roku – wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy.

„Kurka Wodna albo urojenie” to balansująca na krawędzi fabuły i manifestacji Czystej Formy opowieść o młodym artyście, który w swoim dążeniu do artystycznego i osobistego spełnienia zderza się z nieprzyjaznym światem i niemożnością odnalezienia sensu istnienia. Ironia, czarny humor, błyskotliwość skojarzeń, gier słownych i dialogów, zaczerpniętych z dramatów Witkacego „”Kurka Wodna”, „Matka” , „Tumor Mózgowicz” i „Bellatrix”, łączy się z formalną wyrazistością gestów i gęstą emocjonalnością ruchów tancerzy Polskiego Teatru Tańca, migotliwą feerią świateł i bogactwem kostiumów, przyciągających wzrok kształtem, zwiewnością, wzorami i barwą materii. Warstwę muzyczną spektaklu tworzą kompozycje Zbigniewa Kozuba oraz Sarabande Georga Friedricha Händla. Naturalną scenografią są przestrzenie nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu. W spektaklu występuje wybitny polski aktor teatralny i filmowy Adam Ferency.

Najbliższy spektakl „Kurki Wodnej albo urojenia”w Poznaniu odbędzie 29 kwietnia o godz. 20.00 w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, w Międzynarodowym Dniu Tańca, podczas 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury". Zobaczą go również widzowie Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacy pod strzechy” w Słupsku (wrzesień 2020) oraz Festiwalu Muzyki Współczesnej w Gorzowie Wielkopolskim (październik 2022).

Źródło:

Materiał nadesłany